Ekonomija
Ko ne može da vrati kredit za stan – može sam da ga proda: Koje novine donosi izmena zakona?
FOTO: M. Veljković/Boom93
Kada dužnik zapadne u problem pri otplati stambenog kredita banka mu je do sada oduzimala stan i dug namirivala aktiviranjem hipoteke. To je sa sobom nosilo dodatne troškove za dužnika, a nečesto kupoprodajna cena nije bila dovoljna ni da se namiri ostatak duga. Izmenom Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga omogućeno je dužniku u problemu da stan - sam proda i isplati banku. "U igri" je još jedan način namirenja duga, koji je banka takođe obavezna da ponudi dužniku u toj situaciji.
Novi, izmenjen Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga Skupština Srbije usvojila je u martu ove godine, ali se primenjuje od 1. jula 2025, osim nekolicine odredbi koje su već zaživele. Među njima i član 45 koji reguliše izmirenje obaveza po stambenom kreditu u slučaju problema u otplati.
Naime, novim zakonom uvedeno je pravilo po kojem korisnik koji ima teškoće u otplati stambenog kredita, obezbeđenog hipotekom, svoj dug prema banci može izmiriti tako što će u roku od najmanje dva meseca sam prodati nekretninu i iz prodajne cene izmiriti dug prema banci, a ostatak – zadržati.
Dužnik može da izabere i drugu opciju – da prenese pravo svojine na nepokretnosti na banku, čime će se dug po stambenom kreditu smatrati – izmirenim u celosti, i to nezavisno od toga za koliku cenu banka kasnije može da proda tu nepokretnost.
Kako je bilo do sada
I sam zakonopisac podseća da se i u sudskom i vansudskom postupku prodaje nepokretnosti, nekretnine založene za stambeni kredit često prodaju po ceni znatno ispod tržišne.
„Takva prodajna cena nekada nije dovoljna da pokrije preostali iznos duga korisnika, pa on ostaje bez nekretnine, a i dalje duguje banci. Ovim članom (45) predviđa se rešenje koje će podstaći banku, odnosno korisnika da sami, van izvršnog postupka prodaju založenu nekretninu po ceni koja je veoma blizu tržišnoj“, ukazuje se u obrazloženju ovog zakona.
Jer, za razliku od prodaje nekretnine u izvršnom postupku, kada korisnik sam prodaje nekretninu on ima značajan podsticaj da je proda po najvišoj mogućoj ceni – pošto će sav iznos koji preostane nakon izmirenja duga zadržati.
Pored toga, kako se ukazuje u obrazloženju, izbegavaju se troškovi izvršnog postupka koje takođe snosi dužnik.
I treće – potencijalni kupci će pre kupiti nekretninu direktno od korisnika, nego u postupku izvršenja.
Ukoliko dužnik ne može, ili ne želi, sam da proda stan, drugo rešenje je da dug po kreditu izmiri prenosom prava svojine na banku, što je takozvana „zamena ispunjenja“.
Tu, međutim, postoji uslov.
Više na LINKU.