Društvo
Slučaj pretučene studentkinje u Novom Sadu: Da li je Hitna izašla na vreme i postupila po protokolu?
FOTO: Boom93/J. Jacić/ilustracija
Studenti Medicinskog fakulteta smatraju da Zavod za urgentnu medicinu Novi Sad nije pružio pravovremenu pomoć njihovoj koleginici sa Akademije umetnosti, kada je 28. januara napadnuta u Novom Sadu od strane aktivista Srpske napredne stranke, koji su joj tom prilikom polomili vilicu bejzbol palicom. Iz Zavoda za urgentnu medicinu Novog Sada drugačijeg su mišljenja.
N1 je imao uvid u prepisku između plenuma studenata novosadskog Medicinskog fakulteta i direktora Zavoda za urgentnu medicinu Novi Sad dr Bogdana Živanovića, o tome.
Plenum studenata Medicinskog fakulteta u žalbi koju su uputili 31. januara Zavodu za urgentnu medicinu Novi Sad, navodi, da su studenti nakon napada, tri puta zvali broj 194, ali su ih dispečeri sva tri puta odbili, uz obrazloženje da prvo treba da zovu policiju, piše N1.
Dodaju, da je prema rečima PR-a Zavoda, policija prijavila izlazak dispečerskom centru u 3.24 časova, a navode da je ekipa hitne pomoći stigla tek u 3.51 sati, bez obzira što su studenti urgirali da im je koleginica teško povređena.
Zbog toga su zatražili objašnjenje od Zavoda, u kojem su postavili tri pitanja: zašto dispečer nije primio odmah izlaz na poziv njihovih kolega, već je čekao da to učini policija, zbog čega je hitnoj pomoći nakon poziva policije trebalo 27 minuta da stigne do povređenih, iako je bila noć i nije bilo gužve u saobraćaju, a zatim su postavili pitanje, ko snosi odgovornost za takvo postupanje, i da li će, odnosno kako, biti sankcionisan?
Na žalbu studenata odgovorio direktor Zavoda
Odgovor je stigao 6. februara od direktora Zavoda za urgentnu medicinu Novi Sad u kojem je objasnio da se u slučajevima tuče prvo zove policija, zbog bezbednosti urgentne ekipe, jer se u prošlosti dešavalo da budu napadnute, ako stignu pre policije.
Naveo je da postoje tri reda hitnosti prema kojima se određuje vreme izlaska hitne pomoći, crveni, žuti i zeleni. Kod prvog ekipa hitne pomoći treba da stigne u roku od 8 minuta, kod drugog u roku od 12, a kod trećeg u roku od 240 minuta.
Istakao je da je u konkretnom slučaju prvi poziv stigao u 3.03. časova, a da je policija pozvala hitnu u 3.23 kada je stigla na lice mesta i potvrdila da je potreban izlazak, jer je dvoje mladih povređeno. Tvrdi da je dispečer procenio da nisu životno ugroženi i da se radi o trećem redu hitnosti.
„Nakon poziva koji je usledio u 03.46 časova gde pozivalac navodi da devojka krvari, urgentna ekipa je stigla nakon 5 minuta, odnosno u 03.51 časova, jer je u tom trenutku treći red hitnosti prešao u drugi red hitnosti“, odgovara studentima na žalbu Živanović.
Usledilo otvoreno pismo direktoru Zavoda
Plenum studenata Medicinskog fakulteta je u otvorenom pismu direktoru Zavoda 24. februara izrazio neslaganje sa njegovim odgovorima na njihovu žalbu, nakon što su ih analizirali sa profesorima i apsolventima Medicinskog fakulteta i ponovo proučili stručnu literaturu.
Ostali su pri tvrdnji da je njihova koleginica „nesavesno zbrinuta“ i da je prema svim preporukama evropskih i međunarodnih stručnih tela dispečer bio dužan da primi relevantne informacije od očevica, odnosno studenta koji se nalazio na licu mesta.
Navode da je, prema preporukama stručnih institucija, hitna pomoć ta koja je dužna da obavesti ostale službe, da bi obezbedila bezbednost intervencije na terenu.
„Dispečer nas nije pitao o stanju naše koleginice koja je povređena, već nas je samo upućivao na policiju. Time su vidno prekršeni osnovni protokoli urgentne medicine i bespotrebno odložena neophodna pomoć našoj koleginici“, odgovaraju direktoru Zavoda studenti medicine.
Dodaju, da je studentkinja zadobila povredu glave, hladnim oružjem i da je krvarila. Zbog toga smatraju da je trebalo da bude stvrstana u prvi, ili eventualno u drugi red hitnosti.
Više pročitajte na LINKU.