Društvo
Đedović Handanović: Projekat Jadar zavređuje da ga razmatra EU

FOTO: N.Stojićević
Ministarka rudarstva i energetike u tehničkom mandatu Dubravka Đedović Handanović rekla je da projekat "Jadar" o eksploataciji litijuma kod Loznice kompanije Rio Tinto zaslužuje da ga EU razmatra zbog koristi koje može da donese Srbiji.
„Ostaje da se vidi da li će EU oceniti da taj projekat zavređuje pažnju da bude analiziran i da se nađe na listi projekata o kritičnim sirovinama van EU“, rekla je Đedović Handanović gostujući na TV Prva.
Dodala je da je EU najavila da će u bliskoj budućnosti objaviti listu projekata o kritičnim mineralnim sirovinama van njene teritorije.
Ona je rekla da je Vlada Srbije „trpela kririke i slušala tvrdnje da neće biti ni jednog projekta o litijumu i da EU od Srbije želi da napravi koloniju i da želi samo ekstrakciju sirovine“.
Navela je da sada postoji potvrda od EU da je prepoznala 47 strateških projekata na njenoj teritoriji koji imaju za cilj jačanje njihovih kapaciteta o mineralnim sirovinama.
„Reč je o 13 zemalja, članica EU – Belgiji, Francuskoj, Italiji, Nemačkoj, Španiji, Estoniji, Češkoj, Grčkoj, Švedskoj, Finskoj, Portugaliji, Poljskoj i Rumuniji. Kada je Srbija u pitanju i dalje imamo strateški projekat koji je prepoznat u Srbiji, ne juče i prekjuče, nego je potvrđen pre 20 godina“, rekla je ona.
Dodala je da se i SAD i Ukrajina „bore za strateške sirovine“.
Istakla je da će, ako projekata „Jadar“ bude relaizovan, sve biti u skinistarska je iladu sa najvišim standarsima zaštite životne sredine i ljudi, pre svega EU, ali, kako je navela, „i sa zakonodavstvom Srbije ili se neće raditi“.
Navela je da je opozicija zaboravila da je za projekt „Jadar“ većina dozvola data između 2004. i 2012. godine.
Govoreći o sankcijama Amerike prema Nafnoj industriji Srbije Đedović Handanović je rekla da se Srbija izborila da se sankcije odlože dva puta „što nije isto kao da su ukinute, ali bar to daje mogućnost da tržište bude stabilno, da rafineraija nafte radi i NIS kupuje nove zalihe sirove nafte i doprema Janafom“.
Komentarišući poziv opozicionih stranaka da prilikom izgradnje reverzibilne hidroelektrane „Bistrica“ struka treba da radi po svesti, „a ne da sluša apele, da se ne bi ponovila nadstrešnica“, Đedović Handanović je rekla da „ne može da se gradi takav objekat, a da struka ne vodi glavnu reč“.
„HE ‘Bistrca’ je jedan od najznačajnijih projekata u energetskom sektoru. Pripremu za početak gradnje privodimo kraju, a koliko je projekat ozbiljan potvrđuje to što radimo sa japanskim partnerima, Japanskom agencijom za razvoj koja je zvanična institucija Vlade Japana, a oni su rigorozni u procedurama i taj projekat mora da zadovolji i njihove standarde i domaće zakonostvo i standarde EU“, rekla je Đedović Handanović.