Društvo
Psihoonkološke usluge dostupne u samo pet od 25 onkoloških centara
Foto:Boom93/S.Lisac
Psihoonkološke usluge u Srbiji dostupne su samo u pet od 25 onkoloških centara, saopštilo je danas Udruženje Psihoonkološki Centar koje se bavi tom problematikom i apelovalo na nadležne da reaguju.
U saopštenju tog udruženja iz Beograda piše da se ove godine prvi put u svetu i u Srbiji 9. april obeležava kao Svetski dan psihoonkologije.
Psihoonkologija je multidisciplinarna grana medicine koja spaja psihološke, socijalne i bihevioralne dimenzije s onkološkom terapijom. Ova relativno mlada disciplina istražuje emocionalne i psihosocijalne aspekte karcinoma i njihov uticaj na dijagnozu, lečenje i stopu izlečenja. Osnovni cilj psihoonkologije je poboljšanje kvaliteta života obolelih od raka i njihovih bližnjih, uz naglašavanje važnosti holističkog pristupa lečenju.
Dodaje se da, iako je medicina izuzetno napredovala naročito u oblasti dijagnostike i lečenja, maligne bolesti i dalje predstavljaju „najstrašniju dijagnozu“ sa kojom se povezuju bespomoćnost, patnja i umiranje.
„I pored toga samo 20 odsto obolelih i članova njihovih porodica potraže psihoonkološku pomoć. Ovaj vid podrške u Srbiji je dostupan u svega pet od 25 onkoloških centara“, piše u saopštenju.
Navedeno je da "to ukazuje na nedovoljnu svest o značaju mentalne zaštite, ali i na nedostatak stručnjaka specijalizovanih za rad sa onkološkim pacijentima".
Predsednica Udruženja Psihoonkološki centar Sandra Bijelac je navela da saradnja sa udruženjima pacijenata kroz grupe za psihosocijalnu podršku, psihološke radionice i savetodavni rad, donosi značajna poboljšanja u mentalnom zdravlju i kvalitetu života obolelih i njihovih najbližih.
Ocenila je da se, iako je važnost psihološke podrške pacijentima na lečenju od onkoloških oboljenja veoma važna, „ponekad čini da je na našim prostorima okretanje ovoj vrsti pomoći i dalje tabu tema“.
U saopštenju piše i da je povodom Svetskog dana psihoonkologije udruženje Psihoonkološki Centar pozvalo nadležne da preduzmu aktivnije mere, ugledajući se na dobre prakse iz sveta i regiona.
Udruženje pacijenata Leuka, kako je navedeno, od osnivanja je svesno važnosti psihoonkološke podrške kod lečenja pacijenata obolelih od hematoloških i svih drugih kancera.
Uska saradnja sa psihoonkolozima postoji više od šest godina, a pre dve godine je osnovana prva grupa za psihoonkološku podršku obolelima od kancera. U grupi za podršku je oko 20 obolelih koji su na lečenju.
U Srbiji se godišnje otkriju 42.000 novoobolelih od neke maligne bolesti, a više od 20.000 umre.