Info

Tužilaštvo ispituje preko stotinu građana zbog zdravstvenih problema nakon događaja 15. marta

Foto: Protest, 15. mart / J.Jacić

Foto: Protest, 15. mart / J.Jacić

Ove nedelje počinju ispitivanja građana koji su prijavili tegobe posle protesta 15. marta, kada se masa ljudi tokom odavanja pošte stradalima u panici sklonila sa ulice. Kako je rečeno za Insajder u Prvom osnovnom tužilaštvu koje vodi istragu, za sada je identifikovano više od stotinu građana sa tegobama i oni će biti pozvani da daju izjave.

Tužilaštvo za sada planira da uzme izjave od više od stotinu građana, ali to ne mora da znači i konačan broj. Kako nam je rečeno u Tužilaštvu, paralelno se vodi istraga na utvrđivanju da li je bilo još građana sa tegobama i njihovog identiteta.

Iz Tužilaštva za sada nema drugih informacija.

Podsetimo, predmet je formiran 16. marta, samo dan nakon skupa koji su u Beogradu organizovali studenti.

U Srbiju je u međuvremenu, na poziv vlasti, stigao i ruski FSB, sa istim zadatkom-da utvrde šta se desilo 15. marta.
 
Isti poziv je upućen i američkoj agenciji FBI, ali oni svoj dolaza nisu potvrdili. Na upit Insajdera odgovorili su kratko - nemamo komentar. Poziv istražiteljima UN-a uputio je pokret Kreni-promeni koji je Kancelariji UN-a u Beogradu peticiju sa skoro 600.000 potpisa kojom se traži međunarodna istraga.
Tužilaštvo za sada ne ispituje najviše predstavnike vlasti o tome zašto su prvo tvrdili jedno, pa drugo, pa treće.

Od 15. marta iz dana u dan demantuju sami sebe. Suprotno snimcima koji su iste večeri preplavili društvene mreže i izjava građana koji su bili na licu mesta a koji su tvrdili da su čuli neobičan zvuk I osetili uznemirenje, jedan za drugim najviši državni zvaničnici negirali su da Srpske službe uopšte imaju uređaj “zvučni top”.

Onda se ispostavilo da ga policija ipak ima, ali su nadležni tvrdili da uređaji praktično nisu ni otpakovani. Potom se na društvenim mrežama pojavila fotografija koja dokazuje da je bar jedan takav uređaj bio na ulici kritičnog dana, odnosno kod Skupštine Srbije. Nadležni su potom priznali da jedan uređaj jeste bio na ulici uz tvrdnji da je bio tu kao mera predostrožnosti a zbog eventualne potrebe glasnije komunikacije sa masom. Tvrdili su da nije upotrebljen, da policija niti bilo ko drugi nisu upotrebljavali ove uređaje i da su svi na broju u policijskim jedinicama.

Do danas niko nije odgovorio kako je MUP uopšte nabavio uređaje sa performansama "zvučnog topa", čija upotreba nije dozvoljene Zakonom o policiji.