Politika
Nekoliko poslanika Evropskog parlamenta uputilo pismo Vučeviću, Đukić Dejanović i Malom
Zgrada EP u Strazburu (Foto: Pixabay)
Četiri poslanika Evropskog parlamenta uputila su pismo na mejl adrese Miloša Vučevića, Slavice Đukić Dejanović i Siniše Malog u kojem ukazuju na kršenje radnih i građanskih prava prosvetnih radnika u Srbije, prenela je danas organizacija Puls beogradskih osnovnih škola, navodeći i da je pismo ostalo bez odgovora.
Prema njihovim navodima, pismo poslanika članovima odlazeće Vlade stiglo je 7. aprila, a potpisali su ga Vladimir Prebilič, Gordan Bosanac, Matjaž Nemec i Rajnier fon Lancot.
„Mi, dolepotpisani poslanici Evropskog parlamenta, obraćamo vam se sa dubokom zabrinutošću povodom aktuelnih društvenih i profesionalnih uslova koji utiču na zaposlene u obrazovanju u Republici Srbiji. Nedavni događaji ukazuju na ozbiljna kršenja radnih prava, demokratskih standarda i osnovnih principa pravičnosti i transparentnosti u upravljanju obrazovanjem“, navedeno je u pismu koje je Puls osnovnih škola prosledio medijima.
Upućen je i apel na hitno delovanje kako bi se ovi gorući problemi rešili i kako bi Srbija ispunila svoje obaveze u skladu sa demokratskim principima i ljudskim pravima.
„Sa zabrinutošću primećujemo narativ kojim se služe Ministarstvo prosvete i visoki državni zvaničnici o zaposlenima u obrazovanju, a koji je često omalovažavajući i bez poštovanja prema ključnoj ulozi koju prosvetni radnici imaju“, poručili su poslanici.
Oni ocenjuju i da se je situacija dodatno pogoršana netačnim izveštavanjem medija o broju nastavnika koji su u obustavi rada i štrajku i smatraju da takvo pogrešno predstavljanje ne samo da produbljuje postojeću krizu, već i narušava poverenje u sposobnost Vlade da reši ključne probleme u obrazovnom sektoru.
Ističu i da neredovan i proizvoljan način obračuna i isplate februarskih plata predstavlja očigledno kršenje Zakona o radu Republike Srbije i osnovnih radnih prava. Zadržavanje ili pogrešan obračun zarada ugrožava finansijsku stabilnost prosvetnih radnika i predstavlja kršenje kolektivnih ugovora.
„Naglašavamo da je hitno ispravljanje isplata plata ne samo zakonska obaveza, već i moralna dužnost“, navedeno je u pismu.
Dodaju i da ih duboko zabrinjava to što osnovni bezbednosni uslovi za održavanje nastave nisu ispunjeni, uz podsećanje da je Ministarstvo prosvete prethodno kao glavni razlog za obustavu prvog polugodišta navodilo bezbednosne rizike.
Napominju da do danas nije izdato nijedno zvanično saopštenje koje garantuje bezbednost, niti su osmišljene i sprovedene strategije i planovi koji bi obezbedili sigurno i stabilno okruženje za učenje, kako za učenike, tako i za nastavnike. Nedostatak jasnog plana za obezbeđenje kvaliteta obrazovanja do kraja tekuće školske godine izaziva veliku zabrinutost.
„Nesposobnost Vlade da blagovremeno i efikasno odgovori na ove probleme dovela je do ozbiljnog pogoršanja odnosa među svim akterima u obrazovnom sistemu. Odsustvo smislenog dijaloga i konstruktivnih rešenja navodi prosvetne radnike ka povlačenju i razočaranju, što može imati dugoročne posledice po čitav obrazovni sistem u Srbiji“, smatraju poslanici Evropskog parlamenta.
Primetili su i, kako navode, rastuće nezadovoljstvo među zaposlenima u obrazovanju zbog načina na koji se odvija saradnja između sindikata i predstavnika vlasti. Sindikati su izgubili poverenje prosvetnih radnika pregovarajući bez njihove podrške i potpisujući nezakonite i nepovoljne sporazume koji ugrožavaju njihova prava, a mnogi članovi nisu bili konsultovani o ključnim odlukama.
Evropski polanici poručili su da je od suštinskog značaja da srpske vlasti povrate kredibilitet uključivanjem u iskrene pregovore sa svim predstavnicima prosvetnih radnika.
„Posvećenost Srbije demokratskim vrednostima i vladavini prava je od najveće važnosti, posebno u kontekstu evropskih integracija. Pravedan odnos prema nastavnicima i profesorima je osnovni test poštovanja ljudskih i radnih prava od strane Vlade. Stoga vas pozivamo da preduzmete brze i odlučne korake u rešavanju ovih hitnih pitanja“, naveli su poslanici.
Iz Pulsa osnovnih škola navode da bivši ministri nisu izašli u javnost sa ovom informacijom, a ne zna se ni razlog prikrivanja ove inicijative koja, kako se ocenjuje, može biti od suštinskog značaja za normalizaciju situacije u zemlji.
Puls beogradskih osnovnih škola postavlja pitanje i novom ministru Dejanu Vuku Stankoviću na koji način će se zalagati za vladavinu prava i demokratske vrednosti i kako će zaštititi radna i građanska prava prosvetnih radnika.