Društvo

Fondacija: Tužilaštvo šest meseci bez odgovora na krivičnu prijavu protiv Nevene Đurić zbog REM-a

Foto/ Suđenje /ilustracija pixabay

Foto/ Suđenje /ilustracija pixabay

Fondacija "Slavko Ćuruvija" saopštila je danas da Tužilaštvo šest meseci nije odgovorilo na krivičnu prijavu protiv predsednice skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje Nevene Đurić u vezi sa Savetom Regulatornog tela za elektronske medije (REM).

Ta Fondacija je u saopštenju navela da je pre šest meseci podnela krivičnu prijavu protiv Đurić zbog namernog propusta da u zakonskim rokovima sprovede izbor novog Saveta REM-a.

"Podnosioci prijave - Slavko Ćuruvija Fondacija, Nezavisno udruženje novinara Srbije, Nezavisno udruženje novinara Vojvodine i misija Crta do danas nisu obavešteni o ishodu prijave",dodaje se.

Smatraju da je Đurić (Srpska napredna stranka) nečinjenjem ne samo suspendovala primenu Zakona o elektronskim medijima, već i prouzrokovala pravni vakuum u kome od 4. novembra prošle godine ne postoji regulacija elektronskih medija, navodi se.

"Ne postoji ni odgovornost za kršenje zakona, Kodeksa novinara Srbije i svih profesionalnih i civilizacijskih normi na televizijama sa nacionalnim, regionalnim i gradskim dozvolama za emitovanje", ukazano je.

U međuvremenu sa pet meseci zakašnjenja, delimično je sproveden nezakonit postupak izbora novog Saveta REM-a, za koji "najodgovornijom smatramo predsednicu nadležnog skupštinskog odbora", navodi se.

Dodali su da 12 od 19 kandidatura za novi Savet nije bilo u skladu sa kriterijumima navedenim u Zakonu o elektronskim medijima, zbog čega se, kako su podsetili, sedam nezavisnih kandidata povuklo iz procesa.

"Taj postupak i dalje pravno nije okončan, a Odbor za kulturu i informisanje tu činjenicu ignoriše, kao što je u avgustu prošle godine ignorisao obavezu da postupak pokrene", navodi se.

Podsetili su i da je Đurić, u međuvremenu, nagrađena mestom potpredsednice Skupštine Srbije.

"Pasivnim odnosom prema krivičnoj odgovornosti Đurić, tužilaštvo saučestvuje u urušavanju integriteta parlamenta i pravnog sistema Srbije", dodaje se.

U isto vreme, kako su ukazali, "tužilaštvo u najkraćem mogućem roku postupa protiv novinara, studenata, kritičara vlasti, a sada i rektora Beogradskog univerziteta - zbog fabrikovanih krivičnih dela".

"Umesto da institucije štite javni interes građana, to danas čine pobunjeni studenti koji blokadom Radio televizije Srbije pokušavaju da omoguće primenu Zakona o elektronskim medijima", navodi se. ͏  ͏  ͏  ͏ ͏  ͏  ͏  ͏ ͏  ͏  ͏  ͏ ͏