Društvo

„Nedopustiva tišina u pravosuđu, vlast prešla crvene linije“: Više od 600 sudija i tužilaca brani struku od Vučića

Pixabay/ilustracija pravda

Pixabay/ilustracija pravda

Iz dana u dan sve je više sudija i javnih tužilaca koji traže da se do kraja aprila zakažu sednice najviših pravosudnih organa – Vrhovnog suda, Vrhovnog javnog tužilaštva, Visokog saveta sudstva i Visokog saveta tužilaštva. Na sednicama bi se razmatralo aktuelno stanje u pravosuđu, studentski zahtevi u vezi s pravosuđem i nedopustivi pritisci predstavnika vlasti. Sudije i javni tužioci poručuju da su pređene crvene linije.

Dan uoči naprednjačkog skupa u Beogradu, 26-oro sudija i tužilaca bilo je spremno da javno, imenom i prezimenom ustane da brani svoju struku.

Da je odbrane od onog u čijim rečima vide elemente krivičnog dela. Od tog koji im je najpre pretio da će ih zameniti ukoliko ne štite zakon i poredak, od onoga koji je otišao i korak dalje, tvrdeći da će lično protiv jednog, odnosno jedne od njih podneti krivičnu prijavu. Od vlasti koja je 12. aprila samoj sebi ispostavila zahteve ne treba da čudi što u prvom zahtevu predsednik ove države otvoreno žali što ne kotroliše granu vlasti koja je po Ustavu – nezavisna.

„Čudno je, ali zahtevamo od nadležnih organa i institucija Republike Srbije, a pre svega od nadležnih tužilaštava, jer videli ste ko kontroliše dobar deo našeg pravosudnog sistema i naša tužilaštva i da to nisu nažalost Vučić i nije uvek ni država Srbija, da u okviru svojih ustavnih i zakonskih nadležnosti pokrenu odgovarajuće postupke i preduzmu sve druge zakonom propisane mere, kako bi se uspostavio red i mir u državi“, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Ovakav govor bio je izgleda motivacioni, jer je od prvobitne 26-orke grupa sudija i tužilaca koji ne žele da ćute porasla na 620. Među njima je i Vesna Danilović, sudija Upravnog suda u Beogradu. Danas govori javno da bi svima skrenula pažnju da su predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti prešli crvene linije.

„Sama činjenica da smo imali potrbu da se oglasimo govori o tome da su pređene crvene linije, jer ovakvo istupanje sudija mislim da nije viđeno još od 90-ih kada je sudstvo takođe trpelo. Gotovo da dolazi do neke vrste simbioze izvršne i zakonodavne vlasti, ostala je još samo sudska vlast koja se sada pritiska krajnje neumesnim i vrlo agresivnim izjavama od strane i pripadnika zakonodavne vlasti i od strane predsednika Srbije“, navodi Vesna Danilović, sudija Upravnog suda u Beogradu.

Činjenica je, međutim, da je 620 sudija i tužilaca tek 20 odsto od njihovog ukupnog broja, te se opravdano postavlja pitanje – zašto se i ostali ne oglase? Ukoliko u svom radu demonstriraju nezavisnost i samostalnost, nije nužno da se oglase, kaže naša sagovornica, ali ipak ima jedno ali.

„Ta tišina je u ovom trenutku pomalo i nedopustiva, jer se u javnosti stiče utisak da možda i podležemo tim pritiscima“, ističe sudija Danilović.

Oni koji još uvek ćute, javnost bi lako mogli da razuvere. Zato grupa sudija i javnih tužilaca „Odbranimo struku“ traži od najviših pravosudnih organa da zakažu sednice na kojima bi se nedvosmisleno izjasnili o studentskim protestima, ali i o odnosu vlasti prema pravosuđu i njegovom mestu u društvu.