Društvo
Posle nekoliko pokušaja, Medicinski fakultet u Beogradu definitivno stupa u štrajk 5. maja
Boom93/ilustracija
Medicinski fakultet u Beogradu ponovo stupa u štrajk 5. maja kao vid podrške svim studentskim zahtevima. Štrajk će trajati, kako kažu za Danas iz te visokoškolske ustanove, do ispunjenja tih, ali i zahteva zaposlenih.
Odluka je prosleđena nadležnima 25. aprila, što znači da bi trebalo da prođe zakonski rok od 10 dana do stupanja u štrajk.
Ovo nije prvi put da ta obrazovna ustanova, otkako traju studentske blokade, stupa i izlazi iz štrajka. Prethodno je bila u štrajku od 17. do 28. marta, kada je prekinut zbog proceduralnih nepravilnosti.
Sada su one otklonjene, a profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu Oliver Stojković, član Inicijativnog štrajkačkog odbora, kaže za Danas da 5. maja definitivno počinje štrajk.
„Sutra ćemo imati radionicu na Tehnološko-metalurškom fakultetu na kojoj ćemo fakultetima koji su u štrajku, ali i onima koji to nisu, predstaviti svoja iskustva u vezi sa stupanjem u štrajk. Svesni smo da u ovom trenutku ulazak u štrajk ima simboličku podršku studentima u blokadi, ali osim toga tu su i naši zahtevi, između ostalog,da se ukine Uredba o izmeni uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta“, navodi on.
Kako dodaje, imajući u vidu da ovaj štrajk nije štrajk nenastavnog osoblja, već u kome nastavnici podržavaju svoje studente, zaposleni u nenastavnim delatnostima će raditi u punom obimu.
Aktuelna duboka društvena kriza
U poslednjoj odluci o stupanju u štrajk Medicinskog fakulteta u Beogradu, a u koju je Danas imao uvid, kao razlozi za stupanje u štrajk navode se „zabrinutost zbog aktuelne duboke društvene krize obeležene masovnim protestima studenata većine državnih univerziteta i fakulteta u Srbiji, iniciranih tragičnim događajima od 1. 11. 2024. godine i događajima koji su usledili, motivisani opravdanim studentskim zahtevima“.
Između ostalog, nakon nabrajanja šest studentskih zahteva, u dokumentu stoji da su zaposleni na Medicinskom fakultetu „duboko razočarani zbog neadekvatnog odgovora nadležnih i nenadležnih državnih organa i institucija kojima su opravdani studentski zahtevi bili upućeni, zgroženi ophođenem i odnosom Ministarstva prosvete prema zaposlenima u prosveti na svim nivoima obrazovanja, koji se ogleda kroz nezakonito osporavanje prava na zaradu u prethodnom periodu i druge nelegalne oblike pritiska.
Kako se dodaje u toj odluci, zaposleni su ogorčeni ophođenjem nosilaca najviših državnih funkcija koje iznose u javnost očigledne neistine i upućuju prizemne uvrede i pretnje studentima, saradnicima, nastavnicima, dekanima i rektoru Univerziteta u Beogradu i ostalih univerziteta u zemlji, kao i odsustvom adekvatne reakcije i ismevanjem napada hladnim oružjem na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu i, pokušajem bez presedana, da se pozivom u policiju zastraše rektor, dekani i nastavnici Univerizeta u Beogradu.
Više pročitajte na LINKU.