Društvo

Ustavni sud Albanije ojačao slobodu izražavanja u slučaju novinara Eltona Kina

Foto: SafeJournalists/Canva

Foto: SafeJournalists/Canva

Zajedničko saopštenje SafeJournalists mreže, partnerskih organizacija platforme Media Freedom Rapid Response (MFRR) i Reportera bez granica (RSF), kojim se pozdravlja odluka Ustavnog suda Albanije. Ovom odlukom su poništene naredbe nižeg suda kojima se dozvoljava pretres i zaplena opreme novinara Eltona Kina, što ističe važnost zaštite novinarskih izvora i slobode izražavanja u skladu sa međunarodnim standardima.

Dana 22. aprila 2025. godine, Ustavni sud Albanije doneo je jednoglasnu presudu sa 8 glasova za i 0 protiv, poništavajući naloge nižeg suda kojima se odobrava pretres novinara Eltona Kina i zaplena njegove elektronske opreme i nalaže da se unište svi podaci izvučeni iz tih uređaja. Sud je utvrdio da ove mere predstavljaju nesrazmerno mešanje u slobodu izražavanja i zaštitu novinarskih izvora, prava zagarantovana članom 22 albanskog Ustava i članom 10 Evropske konvencije o ljudskim pravima.

Mi, dole potpisane organizacije, pozdravljamo ovu presudu. U otvorenom pismu iz januara 2024. godine, zajednički smo upozorili da prisiljavanje Kina da otkrije svoj izvor i konfiskacija njegovog radnog materijala rizikuje potkopavanje međunarodno priznatih standarda i zastrašivanje istraživačkih novinara u Albaniji.​ Ustavni sud je sada potvrdio da novinari nisu u obavezi da otkriju svoje izvore, osim ako je očigledno ugrožen preovlađujući javni interes i nije dostupan manje intruzivan način. Odluka Suda naglašava potrebu za internim zaštitnim merama kad god se istrage preklapaju sa slobodom izražavanja i slobodom medija.

Stoga podstičemo nadležne organe da odmah sprovedu presudu Ustavnog suda vraćanjem opreme novinaru Eltonu Kinu i formalno potvrđivanjem brisanja svih kopija zaplenjenih podataka.

Gledajući unapred, dok naše organizacije podržavaju borbu protiv korupcije u Albaniji i ulogu koju ovde igra Specijalno tužilaštvo za borbu protiv korupcije, pozivamo SPAK, pravosuđe i nadležne organe za sprovođenje zakona da rešavaju slučajeve koji uključuju novinare/ke, javne nadzornike/ce i medije u skladu sa standardima koje je utvrdio Savet Evrope i sudska praksa Evropskog suda za ljudska prava, koji naglašavaju zaštitu novinarskih izvora, slobodu izražavanja i neophodnost proporcionalnosti u svim slučajevima koji se odnose na novinare/ke i javne nadzornike/ce.

Naše organizacije će nastaviti da prate sprovođenje presude Suda i da podržavaju albanske novinare u odbrani njihovih prava.

 

Potpisnici

 

SafeJournalists Network

Udruženje novinara Kosova 

Udruženje novinara Makedonije

Udruženje BH novinari 

Hrvatsko novinarsko društvo 

Nezavisno udruženje novinara Srbije 

Sindikat medija Crne Gore

 

Media Freedom Rapid Response partneri

Osservatorio Balcani Caucaso Transeuropa (OBCT)

Evropska federacija novinara (EFJ)

Evropski centar za slobodu štampe i medija (ECPMF)

Međunarodni institut za štampu (IPI)

Free Press Unlimited (FPU)

ARTICLE 19 Europe

 

Reporteri bez granica (RSF)