Društvo
Šta znači odluka Evropskog suda za ljudska prava o korišćenju zvučnoj oružja u Srbiji?

Foto: Protest, 15. mart / J.Jacić
Evropski sud za ljudska prava doneo je privremenu meru o potencijalnoj upotrebi zvučnog oružja u Srbiji, a pravnik Vladica Ilić je kazao za N1 da je ova presuda obavezujuća za Srbiju po osnovu Evropske konvencije o ljudskim pravima i da naši organi, kao i treća lica, ne smeju da koriste ovakva sredstva. Sud nije utvrđivao da li je država koristila ovo oružje jer se radi o privremenoj meri, a ne o predstavci koju će, kako je kazao Ilić, tek da NVO tek da podnesu.
„Tražili smo da sud izda privremenu meru jer je, ponašem mišljenju, postojala opasnost po telesni integritet i kršenje člana 3 Evropske konvencije o ljduskim pravima. Sud je većinom glasova odlučio da treba da izda privremenu meru Srbiji, kojom je od vlade zatražio da spreči svaku upotrebu zvučnih uređaja u kontroli mase. Ova privremena mera Suda obavezuje Srbiju po Evropskoj konvenciji. Njeno kršenje bi predstavljalo i povredu Konvencije i ona znači da naši organi, pre svega policija, ne smej uda koriste sonična sredstva koja mogu imati efekat na ponašaje mase na protestima. To znači da LRAD uređaji MUP-a i montirana oružja na vozilima, kao što smo videli ispred Skupštine, ne smeju da se koriste na javnom skupu jer su ta sredstva opasna“, kazao je Ilić za N1.
Evropski sud za ljudska prava (veće od sedam sudija) odlučio je 29. aprila 2025. godine da delimično usvoji zahteve podnosilaca i izda privremenu meru u vezi potencijalnog korišćenja zvučnog oružja u Beogradu 15. marta.
Sud je i konstatovao da je upotreba takvih sredstava zabranjena.
Sud je takođe naveo odluka ne znači da je zauzeo bilo kakav stav o tome da li su takva oružja upotrebljena 15. marta 2025. godine, a Ilić je objasnio šta to znači.
„Ova odluka ne znači da je država upotrebila zvučno oružje, ali su rekli da postoji opasnost od upotrebe takvih sredstava u Srbiji i da spreči da se u Srbiji koriste. Pošto je ovo postupak po privremenoj meri, ne po predstavci, Sud nije ulazio u postupak da utvrdi da li je država prekršila ili neko drugi. U predstavci koje ćemo spremati sve ćemo adresirati“, kazao je pravnik.
Istakao je i koji će biti naredni koraci.
„Mi imamo obavezu prema građanima da ih obavestimo o ovome i vidimo da li su raspoloženi da podnesemo predstavku i mi ćemo, zajednički, naše organizacije, raditi da je pripremimo do 28. maja. Mera je izrečena do daljeg, tj. Sud će sam odlučiti da li i kada meru povuče. Sud može da, kad proceni, meru povuče. Ja ne očekujem da će to da uradi i da će ostati dugo na snazi. U predstavci ćemi imati širi ospeg tema o kojima ćemo govoriti,a to će biti i istraga, i potencijalno gonjenje ljudi za sirešenje lažnih vesti, kojeg nije bilo, jer je jasno da se nešto desilo 15. marta“, navodi naš sagovornik.
Ogovorio je i na pitanje da li Srbija treba da se izjasni na ovu odluku.
„Država može, ako smatra, da podnese Sudu podnesak i da mere treba da se povuku. Ali videćemo da li će to raditi. Ja ne vidim kako bi to bilo izvedeno, jer je po našim propisima jasno da državni organi takve uređaje ne mog uda koriste. Kad su u pitanju treća lica, država ima obavezu da reguliše upotreni tkih sredstava i da spreči nezakonitu upotrebu“, zaključio je.