Društvo

Inicijativa A11 uoči 1. maja: Svi kojih se radnička prava tiču na ulici povodom Dana rada

Pixabay ilustracija

Pixabay ilustracija

"Prethodni period obeležen je daljim osipanjem radničkih prava: zarade se ne usklađuju sa inflacijom, strani kapital uz pomoć državnih subvencija nastavlja da izrabljuje radnike i radnice, svaki peti/a radnik/ca radi na određeno, povremeno i sezonski. Zato će veliki broj građanki i građana Srbije ovogodišnji Međunarodni dan rada provešće na ulicama, protestujući ne samo sa zaposlenima iz drugih sektora rada, već i sa studentkinjama i studentima", saopštila je Inicijativa A 11 uoči 1. maja.

Iz Inicijative navode da su građani i građanke Srbije prošle godine radili u proseku 41,3 sata nedeljno – što je najviši prosek u Evropi, i da su smrtni slučajevi na radu postali deo redovnih vesti.

„U svemu ovome ohrabruje što su širi slojevi društva prepoznali da radna prava predstavljaju problem od opšteg značaja i da normativni okviri zavise upravo od političkih odluka. Zakonom o radu pretežno se štiti pozicija poslodavaca, dok se Zakonom o štrajku obesmišljava pravo na štrajk. Inicijativa A11 podržava sve građanke i građane Srbije koji se, u izuzetno opasnim društvenim i bezbednosnim uslovima, bore za promene koje direktno utiču i na ona prava koja su im svakodnevno neophodna. Ohrabrujuća je i poruka studenata u blokadi koji zajedno sa sindikatima pozivaju na izmene Zakona o radu i Zakona o štrajku“, navodi se u saopštenju.

Oni navode da postojeći Zakon o štrajku zloupotrebljava institut minimuma procesa rada, tako što ga postavlja preširoko, onemogućava efikasnost tražeći njegovu najavu 5-10 dana ranije, zabranjuje štrajk solidarnosti i omogućava ga samo zaposlenima, ne i svim radnicima i radnicama.

„Sve ove zabrane i obaveze, kojima se zakoniti štrajk bitno otežava, doveli su do prevazilaženja okvira zakona tokom obustave rada prosvetnih radnika i radnica. Iako se njihova obustava od potpisivanja kolektivnog ugovora sa Ministarstvom prosvete ne može smatrati potpuno legalnom, ona je ostala opravdana. Neformalno organizovanje zaposlenih u prosveti nakon tog događaja, uspeh u pritisku na donosioce odluka koji je usledio i nezakonito umanjenje njihovih zarada podsetili su nas na svu poroznost i slabosti formalnih organizacija, kao i na potencijale i mogućnosti samoorganizovanja u cilju zaštite opšteg interesa“, navodi Inicijativa A11 .

Dodaju da su u najgorem položaju građanke i građani Srbije koji su već na rubu egzistencije. Bez nagoveštaja da će država raditi na poboljšanju njihovog položaja, kažu, siromašni građani prinuđeni su da rade mahom privremene, sezonske poslove ili neprijavljeno („na crno“).

„Pritom, zaposleni na sezonskim poslovima nemaju uslove garantovane Zakonom o radu jer se na njih odnosi potpuno drugi propis – takozvani Zakon o sezonskom radu, a zaposleni u neformalnoj ekonomiji nemaju gotovo nikakva radna prava. Bitno je napomenuti da rad na određeno, sezonski rad i rad „na crno“, suprotno verovanjima, nisu izbor velikog broja radnica i radnika u Srbiji, već odraz nemogućnosti da nađu bolji posao. Aktuelni napori za bolji život u našem društvu neodvojivi su od klasne borbe, odnosno borbe za dostojanstven život i pravo na rad. Zato, Inicijativa A 11 poziva sve građanke i građane da 1. maja izađu na ulice i budu deo pokreta koji će, uz solidarnost, upornost i strpljenje, doneti željene promene. Za promene je potrebno da radno angažovani budu svesni svojih prava i da aktivno rade na tome da se ta prava poštuju“, poručuju iz Inicijative A11 .