BBC News
Koja je tajna 70 godina braka
Tommy Budge, Thelma Budge, Violet Flett and Leslie Flett, old wedding day photo of two grooms and brides on their wedding day, one of the men is in uniform.
Dva para, koji su se zajedno venčali 1955. godine na Orknijskim ostrvima, proslavili su platinastu godišnjicu.
Dva para koji su se zajedno venčali 1955. godine kažu da je tajna njihovog 70 godina dugog bračnog života u tome što su mnogo vremena bili razdvojeni.
Tomi Badž i Telma Brus venčali su se zajedno sa Tomijevom starijom sestrom Vajolet Badž i Leslijem Fletom u Kirkvolu, najvećem gradu Orknijskih ostrva, u Škotskoj.
Nedavno su zajedno proslavili retku, duplu platinastu godišnjicu braka, ovaj put u društvu njihove dece, unuka i praunuka.
Prisećajući se prošlosti, kažu da su komunicirali tako što su jedno drugom ostavljali poruke na papirićima, umesto telefonskih poziva ili današnjih tekstualnih poruka.
Šaljivo dodaju da im je upravo vreme tokom kojeg su bili razdvojeni pomoglo da ostanu zajedno.
- Kako je biti muškarac sa ženinim prezimenom u Srbiji
- Raste broj samih u svetu: Da li je sve teže pronaći ljubav
- Kako je ljubav postala državno pitanje u Južnoj Koreji
Danas, Telma ima 87 godina, Tomi 89, Vajolet 91, a Lesli 94 godine.
Zajedničko venčanje održano je 9. aprila 1955. godine, a odlučili su da zajedno stanu pred matičara jer je Tomi bio na odsluženju vojnog roka.
Naime, Vajolet i Lesli su već imali zakazan datum venčanja, a kako je Tomi imao ograničen broj dana na dopustu, odlučili su da se venčaju zajedno.
Venčanje je obavio porodični prijatelj koji je tada bio matičar, u lokalnoj bolnici Balfuru, gde se tada nalazila kancelarija matičara.
Telma kaže da se sve dogodilo u letu tokom kratkog Tomijevog dopusta.
„Došao je kući u petak, venčali smo se u subotu, a već u ponedeljak je morao da ode”, priseća se ona.
Vajolet kaže da je zajedničko venčanje bilo prilično jednostavno.
„Nas dvoje smo prvo stali pred matičara i venčali se, pa je na naše mesto stao sledeći par”, priseća se ona.
„Mislim da smo Lesli i ja bili prvi”.
Posle venčanja i fotografisanja, svi su se uputili ka kući Leslijevih roditelja.
Tada je Vajolet prvi put probala šampanjac.
„Rekla sam da mi je to bio i prvi i poslednji put da pijem šampanjac”, priseća se ona.
„Uopšte mi se nije dopao, nikako nije bio po mom ukusu”, dodaje uz smeh.
Nakon toga su svi otišli kod roditelja Vajolet i Tomija, gde je za oko 30 zvanica priređen ručak - piletina i krompir.
Oba para su često bili razdvojeni na duže vreme zbog poslovnih obaveza.
U šali kažu da je to možda jedan od razloga što su im brakovi toliko dugo opstali.
Tomi je putovao jer je radio kao svetioničar, dok je Vajolet veći deo radnog veka provela u noćnim smenama u lokalnim bolnicama.
„Moja tajna dugog braka je bila što sam radila noću, kod kuće sam bila preko dana, a svako veče sam bila van kuće”, kaže Vajolet.
„A moj čovek je radio danju, a kod kuće je bio svake večeri, i to je bila tajna - da se izbegavamo.
- Vanbračna zajednica - šta sve ne možeš u Srbiji bez prstena
- Kako savetnici za razvod „menjaju živote“ pomažući parovima da se raziđu
- Kineske majke imaju moćnog saveznika u provodadžisanju - Komunističku partiju
„Poruke bih mu ostavljala na samolepljivim papirićima na ogledalu.
„On bi ih video, pročitao, odgovorio, i ostavio bi poruku meni.
„Tako smo komunicirali”.
Telma kaže da je slično bilo sa njom i Tomijem, koji je proveo tri godine u vojsci pre nego što je počeo da radi kao svetioničar.
„Sedamdeset godina braka, od kojih smo možda 35 proveli zajedno”, kaže uz osmeh.
„Prvo je imao obuku oko godinu i po dana tokom koje ga nisam ni viđala”.
„Zatim je bio po dva meseca odsutan, pa dve nedelje kod kuće.
„Tek kasnije su sindikati uspeli da se izbore za mesec dana rada i mesec dana odmora”.
Oba para žive na Orknijskim ostrvima, na udaljenosti od svega nekoliko kilometara.
Bili su oduševljeni kada im je stigla čestitka i od kralja Čarlsa i kraljice Kamile, jer su prethodno dobili slične čestitke od kraljice Elizabete povodom 60. i 65. godišnjice braka.
„Kada smo dobili prvu čestitku, pomislili smo: 'Bože, čestitka od kraljice! Neverovatno'”, kaže Vajolet.
„Onda je stigla i sledeća, opet od kraljice, pa smo se zapitali da li ćemo dočekati da nam je pošalje i kralj Čarls kada nasledi presto”.
„Poštar je došao pre neki dan i doneo čestitku, i pomislila sam: 'Jao, divno'”.
- Ne možete da nađete pravu ljubav - možda nauka može da vam pomogne
- Bez pardona: Kažite odmah šta očekujete od izlaska i veze - novi trend među mladima
- Ljubav koja traje - proslavili 81. godišnjicu braka
'Idite dan po dan'
Igrom slučaja venčali su se 9. aprila, istog dana kada i kralj i kraljica pre 20 godina.
„Mislila sam da taj dan nikada nećemo dočekati”, kaže Vajolet.
„Ovo prevazilazi svačija očekivanja, posebno što smo svo četvoro još uvek ovde, zajedno, i što možemo da prisustvujemo ovoj proslavi.
„To je neverovatno”.
A šta Vajolet savetuje drugim bračnim parovima?
„Idite dan po dan.”
- Žene koje imaju više muževa - oduzimanje muškosti ili rušenje tabua
- „Nesrećni brak“ koji je spasao hiljade života
- Zlobni svet ismevanja ljudi na svadbama
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]