Društvo
Od blokada do birališta: Hoće li studenti sastaviti svoju listu za potencijalne izbore?

FOTO: Zvezdan Veljković/Boom93
Pet meseci od početka blokada, a među studentima i u javnosti sve su češće indicije da će do izbora ipak doći.
Od početka blokada studenti su se ograđivali od svih političkih aktera, uključujući i parlamentarnu opoziciju. Nisu pozivali na smenu vladajuće garniture, raspisivanje izbora, niti tražili prelaznu vladu, piše Dojče vele.
Studenti u blokadi Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu na svom Instagram-nalogu objavili su zaključke jednog od plenuma, na kojem je većina studenata bila za raspisivanje vanrednih izbora i sastavljanje studentske liste.
Lokalni izbori "pokazna vežba"
Dejan Bursać, naučni saradnik na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju, objašnjava da je takva odluka još uvek u procesu odlučivanja i da je daleko čak i od predloga za raspisivanjem izbora. Ali ona je, smatra, dobar put ka političkoj artikulaciji bunta.
"SNS nije lagodan sa tom opcijom. Sama činjenica da ne raspisuju izbore i da vidimo razne odgovore s njihove strane, od kojih nijedan ne funkcioniše, pokazuje da oni ne znaju kako da se nose s ovim. Da su sigurni da na izborima mogu ubedljivo da pobede, oni bi ih već raspisali. Brojke nisu toliko povoljne i zato je to možda dobar put kako treba artikulisati borbu", ocenjuje Bursać za DW.
On napominje da će dobar pokazatelj biti lokalni izbori u Zaječaru i Кosjeriću, koji su zakazani za 8. jun.
"U Кosjeriću je napravljen kompromis da političke stranke stanu iza studenata iz Кosjerića, dok u Zaječaru izlaze liste opozicionih političkih stranaka, tako da ćemo videti šta bolje funkcioniše", kaže Dejan Bursać.
"Jedna lista, a mi ćemo ih podržati"
Potencijalno rešenje krize kolumnista portala "Peščanik" Dejan Ilić vidi u vanrednim izborima ili prelaznoj vladi, ali smatra da su ka tom putu preskočeni važni koraci.
"Prvo bi trebalo da napravimo jedinstveni front, da se dogovorimo da smo u tome zajedno i da ćemo zajedno pritiskati režim da prihvati mirno rešenje za krizu. Кad dođemo do dogovora oko lista, već je 70 odsto posla gotovo. Ako studenti kažu da idu s jednom listom, mi ćemo je podržati. Ako se dogovorimo da opozicija ide na zasebnu listu, svi ćemo da je podržimo", najavljuje Ilić za DW.
Stava je da su jedino ispravno rešenje trenutne krize nenasilne akcije, ali da ne očekuje reciprocitet od strane vlasti.
"Očekujem nasilnu reakciju vlasti, sve dok ne shvate da su mirna rešenja mirna za sve. Moraju jednom da shvate da je to što se predlaže s ove strane dobro i za njih, a ne da nas vide kao nekoga ko hoće da se obračuna s njima", zaključuje Dejan Ilić.