Ekonomija

Šta se dešava sa privrednim rastom u Srbiji: Usporio pod teretom carina i unutrašnje krize

Pixabay ilustracija

Pixabay ilustracija

Iako su republičke budžetske prognoze ambiciozno najavljivale da će privreda Srbije ove godine porasti za 4,2 odsto, već sada je jasno – od tog cilja ostaje samo senka.

Prvi kvartal pokazao je rast od skromna dva procenta, a ekonomisti upozoravaju: motor domaće ekonomije usporava, jer posustaje i svet. Globalna privreda, posebno evropska, gubi zamah, a Srbija ne može da izbegne taj talas, piše Danas.

Fleš procena Republičkog zavoda za statistiku (RZS) pokazala je prošle nedelje da je srpska privreda u prvom tromesečju međugodišnje rasla samo dva odsto, a to je dosta lošiji rezultat u odnosu na isti period prošle godine kada je rast iznosio 4,7 odsto.

Zbog sve većih geopolitičkih tenzija i Međunarodni monetarni fond (MMF) snizio je prognoze globalnog rasta, pa tako i rasta za Srbiju. Najnovija prognoza MMF-a za privredni rast Srbije iznosi 3,5 odsto, a bila je 4,2 odsto.

Ministar finansija Siniša Mali odmah je okrivio za pad prognoze privrednog rasta „blokade i nasilje“. Međutim, iz MMF-a su objasnili da smanjuju prognoze globalnog rasta, pa tako i srpskog, zbog carinskog rata.

I revizorsko-konsultantska kuća EY, smanjila je prognozu rasta za Srbiju. Iz ove kuće saopštili su da privreda Srbije nastavlja da raste, ali sve sporijim tempom, pa će ovogodišnji rast BDP-a verovatno biti 3,2 odsto umesto planiranih 4,2 odsto.

„Posle relativno snažnog rasta BDP-a od 4,5 odsto u prvoj polovini prošle godine, rast je usporio na 3,3 odsto u drugom polugodištu, a podaci sa početka 2025. sugerišu da je u toku dalje usporavanje“, navodi se u izveštaju EY.

Dodaje se da rizici, neizvesnosti, nove protekcionističke politike, obnovljeni inflatorni pritisci i geopolitičke tenzije sve više opterećuju privredni rast u svetu tokom proteklih meseci, čime su značajno ugroženi i izgledi rasta za ostatak godine u Srbiji. Tim okolnostima posebno teško su pogođene privrede koje su ključni trgovinski i investicioni partneri Srbije – pre svega one u EU, kao što su Nemačka ili Italija.

I sagovornici Danasa ukazuju da je glavni razlog usporavanja srpskog BDP-a pad globalne privrede, ali ne isključuju da i unutrašnji problemi imaju uticaj, posebno na sektore kao što su maloprodaja i turizam.

Više pročitajte na LINKU.