BBC News
Merc izabran za nemačkog kancelara posle istorijskog neuspeha
Fridrih Merc gleda u nemačku zastavu
Samo nekoliko sati ranije neočekivano je ostao bez potrebne većine u skupštini, zbog čega je glasanje ponovljeno.
Konzervativni lider Fridrih Merc (69) je u drugom krugu glasanja izabran za nemačkog kancelara.
Samo nekoliko sati ranije 6. maja neočekivano je ostao bez potrebne većine u Bundestagu, koji broji 630 mesta, zbog čega je glasanje ponovljeno - neuspeh bez presedana u posleratnoj nemačkoj istoriji i značajan udarac njegovom ugledu.
Nijedan kandidat za kancelara nije ostao bez podrške još od 1949. godine.
Pošto se radilo o tajnom glasanju, nije bilo naznaka ko je odbio da ga podrži – poslanici koalicionog partnera Socijaldemokratspe partije (SDP) ili njegovi konzervativci.
Posle višečasovne neizvesnosti, stranke i predsednik Bundestaga dogovorili su se da održe drugo glasanje, koje je Merc potom dobio tesnom većinom od devet glasova - ukupno 325.
Njegova koalicija sa Socijaldemokratskom partijom ima dovoljno mandata u parlamentu - ukupno 328, ali 18 poslanika za koje se očekivalo da ga podrže nisu u prvom krugu glasanja bili saglasni da on bude novi nemački kancelar.
Nemački predsednik Frank-Valter Štajnmajer zvanično je imenovao Fridriha Merca za novog kancelara, a njegov tim od 17 ministara preuzeo je dužnost.
- 'Nemačka se vratila', kaže budući kancelar Merc
- Ko je Fridrih Merc, kandidat za kancelara Nemačke
- Novi nemački lider najavljuje seizmičku promenu u odnosima Evrope i Amerike
Prema Ustavu Nemačke, nema ograničenja koliko krugova glasanja može da bude održano, ali na kraju, ako nema apsolutne većine, kandidat može biti izabran i bez nje.
Alternativa za Nemačku (AFD), koja je na izborima osvojila 20,8 odsto glasova, odmah iza demohrišćana, proslavila je Mercov prvi neuspeh i i pozvala na nove izbore.
Hladan tuš za Merca usledio je samo nekoliko dana nakon što je obaveštajna služba drugu najjaču stranku - AfD, proflasila za „ekstremističku", a čak se priča i o mogućoj zabrani, što može samo sud da odluči.
Glasanje je pokazalo „slabu osnovu za izgradnju koalicije konzervativaca i SDP-a, koju su birači odbacili", napisala je liderka AfD-a Alis Vajdel.
Predsednica Bundestaga Julija Klekner je prvobitno planirala naknadno glasanje u sredu, ali je generalni sekretar demohrišćana Karsten Lineman rekao da je važno insistirati na njemu.
„Evropi je potrebna jaka Nemačka, zato ne možemo čekati danima", rekao je on za nemačku televiziju.
Vođa poslaničke grupe Jens Špan apelovao je na osećaj odgovornosti njegovih kolega: „Cela Evropa, možda i ceo svet, prati ovo glasanje."
Mercov poraz politički komentatori su videli kao poniženje, verovatno naneto od šačice nezadovoljnih članova Socijaldemokratske partije Nemačke, koja je u ponedeljak potpisala koalicioni sporazum sa demohrišćanima.
Predsednica Bundestaga rekala je poslanicima da je devet od 630 poslanika bilo odsutno na prvom glasanju, dok su troje bili uzdržani, a još jedan glasački listić proglašen nevažećim.
Novi nemački ministar za Evropu, Ginter Krihbaum, rekao je za BBC da su se neki poslanici možda nadali ulozi ministra ili državnog sekretara i da su im se želje izjalovile.
Takođe je istakao da su neke mlade socijaldemokrate javno rekle da ih Merc nije dovoljno ubedio.
Ipak, SDP zvaničnici su bili nepokolebljivi u tome da je njihova stranka u potpunosti posvećena koalicionom sporazumu.
„Bilo je to tajno glasanje, tako da niko ne zna", rekao je za BBC visoki poslanik socijaldemokrata Ralf Štegner.
„Ali mogu vam reći da nemam ni najmanji utisak da naša parlamentarna grupa nije znala za našu odgovornost", dodao je.
Konzervativac Krihbaum rekao je da je jasna poruka bila da su „danas u situaciji da stvore stabilnu vladu" kako bi se pozabavili velikim problemima Nemačke, poput migracije i ekonomije.
Mercov izbor za ministra spoljnih poslova, kolega demohrišćanin Johan Vadeful, rekao je za BBC da je inicijalno glasanje bilo „prepreka, ali ne i katastrofa".
Primopredaja vlade Nemačkoj je pažljivo koreografisana.
Uoči glasanja o Mercu, orkestar oružanih snaga je svirao tradicionalnu kompoziciju za odlazećeg kancelara Olafu Šolca.
Njegova rivalka i bivša kancelarka Angela Merkel došla je u Bundestag da posmatra glasanje.
Nije bila prisutna na ponovljenom glasanju.
Čestitke Zelenskog i kritike opozicije
Među svetskim liderima koji su prvi čestitali novoizabranom nemačkom konzervativnom kancelaru bio je ukrajinski Volodimir Zelenski, rekavši da se nada da će Nemačka „postati još jača i da ćemo videti više nemačkog vođstva u evropskim i transatlantskim poslovima".
Politički komentatori kažu da Mercov neuspeh u prvom krugu glasanja ukazuje na to da postoji potencijalno pitanje o budućnosti i izazovima u redovima vladajuće koalicije.
Bernd Bauman, AFD poslanik, rekao je da je Hrišćansko-demokratska unija (CDU) obećala niz rešenja sličnih politikama njegove stranke, kao što je ograničavanje migracije, a zatim je ušao u savez sa levim centrom.
„To ne ide tako. Tako demokratija ne funkcioniše", rekao je
„Ovo nije dobro", upozorila je političarka iz redova zelenih Katrin Gering-Ekardt.
„Iako ne želim ovog kancelara, niti ga podržavam, mogu samo da upozorim sve da se ne raduju haosu."
Manje od 24 sata ranije, poruke su bile veoma različite, a Nemačka je okončala šestomesečnu političku paralizu.
„Naša je istorijska dužnost da ovu vladu učinimo uspešnom", rekao je Merc dok je potpisivao koalicioni dokument.
Uprkos tesnoj većini od 12 mesta, sporazum konzervativaca i SDP-a smatran je daleko stabilnijim od takozvane „semafor koalicije" tri stranke koja se raspala prošlog novembra.
SDP, najveća stranka u staroj koaliciji, zabeležio je najlošiji posleratni izborni rezultat - tek treće mesto.
Lider konzervativaca Merc je poručio da se Nemačka vratila i da će ojačati glas na svetskoj sceni i oživeti slabu ekonomiju.
Posle dve godine recesije, najveća evropska privreda je zabeležila rast u prva tri meseca 2025.
Međutim, ekonomisti su upozorili na potencijalne rizike za nemački izvoz zbog carina koje su uvele SAD.
Nemački uslužni sektor je prošlog meseca pao zbog slabije tražnje i niže potrošnje.
- 'Istorijski dan': Nemački poslanici podržali veća ulaganja u odbranu
- Nekad moćna nemačka auto-industrija je u padu - šta je potrebno da se izvuče
- Zašto sve više mladih Nemaca podržava krajnju desnicu
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]