Društvo
Najavljivana, a nikada sprovedena: Zabrana pušenja u zatvorenom prostoru i dalje na čekanju
Foto/ Pixabay/ ilustarcija cigarete
Tokom 2023. godine tadašnja ministarka zdravlja Danica Grujičić najavila je da je predlog novog Zakona o zaštiti stanovništva od duvanskog dima završen.
Od tada do danas, osim najave, država Srbija nije sprovela nikakve konkretne korake u vezi sa ovom regulativom, iako teži članstvu u EU i usklađivanju sa njenim standardima, piše Insajder.
Srbija tako ostaje jedna od retkih zemalja u regionu koja još nije uvela potpunu zabranu pušenja u zatvorenim prostorima. Iako se govorilo da bi kazne za kršenje budućeg zakona trebalo da budu i milionske, stvarnih pomaka nema.
Za razliku od Srbije, Slovenija je nedavno preduzela odlučne korake u suzbijanju upotrebe elektronskih cigareta. Na snagu je stupila zabrana prodaje i kupovine e-cigareta sa aromama. Pojedinci koji budu prodavali zabranjene proizvode mogu biti kažnjeni novčanim kaznama u iznosu od 3.000 do 5.000 evra.
Država Srbija je, sa svoje strane, jedino prepoznala elektronske cigarete kao duvanske proizvode i zabranila njihovu prodaju maloletnicima. Dr Srmena Krstev, bivša predsednica Republičke stručne komisije za kontrolu duvana, izjavila je tada za Insajder da je konzumacija elektronskih cigareta, naročito među mladima, štetna po zdravlje, izaziva zavisnost i negativno utiče na životnu sredinu.
"Duvanska industrija specifično targetira mlade time što prave elektronske cigarete koje imaju primamljiv dizajn, dodaju im se ukusi i mirisi. U svetu je vidljiva veća zastupljenost pušenja kod mladih nego kod odraslih, iako duvanska industrija tvrdi da su to sredstva za odvikavanje. Ipak, ne mogu biti sredstva za odvikavanje, ništa što proizvodi duvanska industrija to ne može biti", ocenila je ona.
S druge strane, brojna udruženja i inicijative pokušavaju da na dnevni red stave regulisanje Zakona o zaštiti stanovništva od duvanskog dima i izbore se za nešto više od slova na papiru.
Nacionalna inicijativa nepušača Srbije (NINS) pozvala je na hitno usvajanje izmena i dopuna zakona o zaštiti stanovništva od duvanskog dima kojima bi pušenje u svim zatvorenim prostorima, uključujući ugostiteljske objekte, bilo zabranjeno.
U saopštenju povodom 6. maja, Svetskog dana borbe protiv astme, zatražili su pooštravanje kontrole sprovođenja tog zakona, posebno u javnim i državnim ustanovama, kao i uvođenje "jasne regulative" za duvanske, nikotinske i srodne proizvode, u skladu sa medicinskim i naučnim činjenicama.
"Iako zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu postoji, njegova primena je nedosledna i selektivna. Duvanski dim se toleriše u kancelarijama javnih institucija, državnim ustanovama, sudovima, čak i u domova zdravlja i bolnicama. Pušenje u javnom prevozu je svakodnevica. U ugostiteljskim objektima pušenje je još uvek dozvoljeno - jer to zakon, nažalost, i dalje ne zabranjuje", saopštila je inicijativa.
Dodali su da oko 10 odsto građana Srbije ima tegobe koje se mogu povezati sa astmom.
"Udisanje duvanskog dima kod osoba koje boluju od astme dovodi do naglog pogoršanja simptoma, osećaja gušenja, pa čak i životno ugrožavajućih astmatičnih napada. Pasivno pušenje za njih nije neprijatnost - već direktna pretnja zdravlju i životu", saopštio je NINS.
Na pitanja Insajdera upućena 28. aprila, koja se tiču usklađivanja Zakona i potencijalne zabrane pušenja u zatvorenim prostorima, Ministarstvo zdravlja nije odgovorilo.