Društvo
Ko će kome ispostaviti zahteve: Novi sastanak rektora i premijera - gde su tu studenti
FOTO: Z.Veljković/Boom93
Nastavljaju se razgovori rektora Univerziteta u Beogradu Vladana Đokića i predsednika Vlade Đura Macuta. Iako su pojedini članovi delegacije Univerziteta rekli da su rektor i dekani tražili da se u razgovor uključe i studenti u blokadi, takav scenario za sada deluje malo verovatan.
Prethodni sastanak prvih ljudi Vlade Srbije i Univerziteta u Beogradu se završio tako što je rektor samo prošao pored novinara koji su ga čekali.
Na sastanku su vrata ostala zatvorena i za studente u blokadi, čiji predstavnici bi, po prirodi stvari, morali biti prisutni.
"Univerzitet predstavlja zajednicu onih koji uče i onih koji podučavaju, dakle, studenata i nastavnika. Ako je to delegacija Univerziteta, ona mora u svom sastavu imati i studente", kaže Vesna Rakić Vodinelić, profesorka prava u penziji.
Studenti koji umesto Nemanjine ulice šetaju šorovima Srema i Mačve, kažu da bi bili spremni na razgovor kad bi osećali da je spremnost obostrana.
"Smatramo da sa ovom vlasti do kompromisa i takvog razgovora ne može doći, baš iz tog razloga što oni odbijaju razgovore i sastanke sa nama. Zato je i došlo do ove situacije - da smo mi bili prinuđeni da tražimo vanredne izbore zato što smatramo da ova vlast trenutno niti je kompetentna, niti ima želju da ispuni sve naše zahteve", navodi Lazar Trivić, student iz Novog Sada.
A morala bi - ne samo jer su studentski zahtevi samo vapaj za naznakom da pravna država funkcioniše, već i jer iza njih stoji legimititet koji su dobiili - između ostalog - organizacijom najvećeg skupa u istoriji Srbije.
"Oni su ga manifestovali i građani su manifestovali tu vrstu poverenja i spremnosti na potčinjavanje onome što studenti očekuju i traže, te bi predsednik Vlade svakako morao da uvaži stavove te, sad očigledno, politički najmoćnije grupacije u Republici Srbiji", objašnjava Tanasije Marinković, profesor Pravnog fakulteta u Beogradu.
Upravo zbog toga, studenti bi u potencijalnom razgovoru sa predstavnicima vlasti imali moć u svojim rukama.
"Onda bi to, recimo, moglo biti uslovljeno - OK, raspišite izbore, a mi prestajemo sa štrajkovima i prestajemo sa blokadama", navodi profesorka Rakić Vodinelić.
Vlast očigledno izbegava izbore, ali i stvarni dijalog, smatra profesor Filozofskog fakulteta Ognjen Radonjić. Po njegovom mišljenju, univerzitetska delegacija u Vladu ne ide na razgovor o ispunjenju studentskih zahteva, već kako bi saslušala zahteve vlasti.
"Po meni se ti zahtevi svode na to da nastava mora da počne, i ukoliko ta nastava ne počne, ja bih rekao da se od dekana traži recept Patrika Drida - da se zove policija na studente kako bi se uspostavila ta nastava", smatra Ognjen Radonjić, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu.
A sve što je zapravo potrebno da se nastava uspostavi je samo ispunjenje studentskih zahteva.