BBC News

Veštačka inteligencija u sudnici: Kad se „duh" pokojnika pojavi pred ubicom

Snimak žrtve napravljen pomoću veštačke inteligencije emitovan je u sudnici u Arizoni tokom izricanja presude njegovom ubici.

Lik Krisa Pelkija napravljen pomoću veštačke inteligencije
Handout

Kris Pelki je pre tri godine ubijen o u pucnjavi na putu u američkoj Arizoni.

Pomoću veštačke inteligencije, on se ovog meseca 'vratio', makar vizuelno, kako bi se obratio u sudnici tokom izricanja presude njegovom ubici.

Članovi njegove porodice kažu da su iskoristili tehnologiju kako bi mu dali priliku da sopstvenim rečima govori o incidentu u kojem je stradao.

Iako neki stručnjaci smatraju da je upotreba veštačke inteligencije korak ka budućnosti, neki tvrde da bi njeno korišćenje u pravosuđu moglo da bude na vrlo klizavom terenu.

Pelkijeva porodica iskoristila je njegove glasovne poruke, snimke i fotografije kako bi lik ovog muškarca, koji je stradao sa 37 godina, ponovo stvorili putem veštačke inteligencije, rekla je njegova sestra Stejsi Vels za BBC.

Napisala je poruku koju je lik njenog brata izgovorio u sudnici, a vodila se time što je znala koliko je njen brat spreman da prašta, dodala je.

Obraćam se Gabrijelu Horkasitasu, čoveku koji me je ubio, šteta je što smo se sreli u ovakvim okolnostima.

U nekom drugom životu, verovatno bismo bili prijatelji", rekao je lik Pelkija stvoren pomoću veštačke inteligencije.

Verujem u oproštaj i u boga koji prašta. Uvek je bilo tako i još je tako", dodao je lik muškarca, koji je na glavi imao sivi kačket.

Već ranije je ustanovljena krivica Horkasitasa.

Poruka je emitovana tokom čitanja presude, oko četiri godine pošto je ubio Pelkija dok je stajao na semaforu.

Tod Lang, sudija koji je vodio slučaj, delovao je dirnuto onim što je čuo.

Osudio je Horkasitasa na 10 godina i šest meseci zatvora zbog ubistva.

„Dopao mi se ovaj snimak napravljen pomoću veštačke inteligencije, hvala na tome.

„Koliko god da si besan i koliko god da je tvoja porodica opravdano ljuta, čuo sam poruke oproštaja, koje su delovale iskrene", rekao je Lang.

Nije iznenađenje što je veštačka inteligencija upotrebljena na izricanju presude, kaže Pol Grim, federalni sudija u penziji i profesor prava na Univeritetu Djuk.

Sudovi u Arizoni su počeli da koriste tu tehnologiju i na druge načine, dodaje.

Kada Vrhovni sud saopštava presude, upotrebljava se veštačka inteligencija kako bi one bile jasnije ljudima.

Na suđenju Horkasitasu, ova tehnologija je dozvoljena zato što je poruka emitovana bez prisustva porote, već je samo bila namenjena sudiji, dodaje Grim.

„Okretaćemo se veštačkoj inteligenciji od slučaja do slučaja, ali ne možemo da se odupremo tehnologiji", kaže.

Stručnjaci poput Dereka Lebena, profesora poslovne etike na Univerzitetu Karnegi Melon, zabrinuti su zbog ove prakse i sudskog presedana.

Iako ne dovodi u pitanje namere ili poteze porodice žrtve, zabrinut je zbog mišljenja da u svim narednim slučajevima poruke bližnjih neće biti usklađene sa željama preminulih.

„Ako drugi budu radili ovo u budućnosti, da li ćemo uvek dobiti veran prikaz onoga što je osoba, u ovom slučaju žrtva, želela?", pita on.

Za Vels, sestru ubijenog Pelkija, ovo je bila prilika da se njen brat poslednji put obrati.

„Pristupili smo ovome razmišljajući o etici i moralu, jer je ovo moćno oruđe.

„Kao što čekić možete da koristite da razbijete prozor ili srušite zid, on može da se upotrebi i kao alat za izgradnju kuće, a tako smo koristili ovu tehnologiju", objašnjava.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]