Društvo
Zavod za zaštitu prirode: Nismo izvršili stručni nadzor Pionirskog parka, a ni dobili izveštaje inspekcije

Foto: N1 printscreen
Zavod za zaštitu prirode Srbije do sada nije izvršio stručni nadzor u zaštićenom prirodnom dobru "Pionirski park" zbog, kako navode u odgovoru dostavljenom portalu N1, "objektivne nemogućnosti prilaska parku". Kako se vidi u dokumentaciji dostavljenoj N1, Zavod je u martu podneo zahteve za vanredni inspekcijski nadzor Sekretarijatu za inspekciju, nadzor i komunikaciju i Upravljaču zaštićenog područja - JKP Zelenilo Beograd, ali kažu da do sada izveštaj nisu dobili.
"Povodom 'zauzimanja' Pionirskog parka, a u skladu sa svojim nadležnostima, Zavod za zaštitu prirode Srbije treba da izvrši stručni nadzor u zaštićenom prirodnom dobru SP „Pionirski park“, koji do sada nije izvršen zbog objektivne nemogućnosti prilaska parkovskoj površini", navode iz Zavoda u odgovoru za N1.
Pioniski park u Beogradu, sada prepoznatljivi kao “Ćacilend”, zauzeli su 6. marta studenti koji za sebe kažu da žele da uče, a kasnije su im se pridružili i oni koji sigurno ne bi. Od tada, do danas, izgled parka je promenio ne samo namenu, nego i svoja svojstva.
Prve slike deponije na otvorenom viđene su nakon velikog protesta u Beogradu 15. marta, kada su samo dan kasnije, radnici Zelenila iz parka kamionima izvozili smeće.
Ekipa N1 posetila je tada park i zabeležila da su zelene površine uništene, a cveće izgaženo. Prethodno su postavljeni mobilni toaleti, parkirana vozila, zakucavani ekseri u drveće.
Upravlja "Zelenilo" ili ipak neko drugi?
Pionirski park kao parkovska celina ima zaštitu trećeg stepena i predstavlja zaštićeno prirodno i kulturno dobro, a Rešenjem o stavljanju pod zaštitu prirodnog dobra, "Pionirski park" poveren je na upravljanje i čuvanje JKP "Zelenilo Beograd".
Do sada nije poznato da li je "Zelenilo" reagovalo i prijavilo stanje u kojem se park nalazi već više od dva meseca jer na pitanja N1 nisu odgovarali.
Od Zavoda nisu potraživani uslovi zaštite prirode kad su stavljali šatore, pokretne WC-e.
Iz Zavoda za zaštitu prirode navode da ono što su mogli da u datim okolnostima urade i što su uradili odmah - to je podnošenje zahteva za vanredni inspekcijski nadzor nadležnom Sekretarijatu za inspekciju, nadzor i komunikaciju.
"Za masovno okupljanje i postavljanje raznih objekata na prostoru SP „Pionirski park“ (šatori, pokretni toaleti, parkirana vozila i sl.) od Zavoda nisu potraživani uslovi zaštite prirode. Imajući u vidu da su u skladu sa članom 4. Rešenja o stavljanju pod zaštitu prirodnog dobra SP „Pionirski park“ navedene aktivnosti zabranjene, Zavod je poslao zahtev za vanredni inspekcijski nadzor Sekretarijatu za inspekciju, nadzor i komunikaciju. Isti dopis je prosleđen i Upravljaču zaštićenog područja JKP Zelenilo Beograd”, navode iz Zavoda.
Stiglo im 18 zahteva za obavljanje stručnog nadzora
Zavod je 13. marta ove godine, kako se vidi iz dokumentacije dostavljene N1, uputio zahtev za vanrednim inspekcijskim nadzorom Pionirskog parka u kojem su naveli sledeće:
"Zavodu za zaštitu prirode Srbije obratili su se zabrinuti građani Beograda zbog masovnog okupljanja i postavljenih objekata (šatori, pokretni toaleti, parkirana vozila i sl.) u zaštićenom prirodnom dobru SP „Pionirski park“ u Beogradu. Do sada je na adresu Zavoda pristiglo 18 zahteva za obavljanje stručnog nadzora i zajedničkih obilazaka lokacije sa nadležnom inspekcijom. Imajući u vidu da za navedene aktivnosti od Zavoda nisu potraživani uslovi zaštite prirode, a da su u skladu sa članom 4. Rešenja o stavljanju pod zaštitu prirodnog dobra „Pionirski park“ iste zabranjene, molimo vas da postupite u skladu sa čl. 120. i 121. Zakona o zaštiti prirode i obavite vanredni inspekcijski nadzor".
Do danas, kako navode, Zavod nije dobio Izveštaj vanrednog inspekcijskog nadzora.