Društvo

Koliko je ozbiljan prekršaj autoplagiranja za koji je prijavljen Dejan Vuk Stanković i šta mu preti?

Foto/printsktin/YT

Foto/printsktin/YT

Grupa univerzitetskih profesora uputila je zvaničnu prijavu protiv ministra prosvete, Dejana Vuka Stankovića, zbog sumnje da je prilikom napredovanja u zvanje vanrednog profesora koristio autoplagijat – jedan od najtežih oblika neakademskog ponašanja u akademskoj zajednici.

Ukoliko se ovakve tvrdnje pokažu kao tačne, posledice ovog prekršaja mogu biti ozbiljne, uključujući i oduzimanje zvanja, pa čak i oglašavanje diplome ništavnom.

Kako piše u Kodeksu profesionalne etike Univerziteta u Beogradu, autoplagijat je definisan kao „ponovno objavljivanje svog ranije objavljenog rada ili za drugu svrhu iskorišćenog rada kao novog i originalnog“.

Prema Pravilniku o radu etičkih komisija i Odbora za profesionalnu etiku, mogu se izreći tri vrste mera: opomena, javna opomena i javna osuda, pri čemu poslednja uključuje javno objavljivanje imena učinioca na sednicama svih fakultetskih i univerzitetskih tela, kao i u Glasniku Univerziteta u Beogradu.

 Ukoliko se utvrdi da je autoplagijat poslužio kao osnov za izbor u zvanje, fakultet je u obavezi da pokrene postupak za osporavanje izbora, a konačni ishod može biti oduzimanje zvanja, pa čak i poništavanje diplome.

Ovo se posebno tiče slučaja Dejana Vuka Stankovića jer ga grupa univerzitetskih profesora i istraživača optužuje da se autoplagijatom poslužio 2017. kada je izabran u zvanje vanrednog profesora, kao i 2022. kada je reizabran.

Kako se navodi u Pravilniku o postupku utvrđivanja neakademskog ponašanja, procedura za osporavanje izbora u zvanje i oduzimanje istog uključuje formiranje stručne komisije, dostavljanje izveštaja i konačnu odluku Senata Univerziteta.

Međutim, sagovornici Danasa smatraju da je malo verovatno da će Dejan Vuk Stanković snositi neke posledice, ali da to nije nemoguće i da nada postoji.

Više na LINKU.