Društvo

ANEM: Nedopustiv napad na kamermana N1 pred predsednikom SNS i demonstracija netrpeljivosti prema medijskim radnicima i novinarima

Foto: ANEM

Foto: ANEM

Prilikom snimanja javnog događaja u selu Makovište u okolini Kosjerića, kojem je prisustvovao i predsednik vladajuće stranke SNS Miloš Vučević, s leđa je napadnut sa više udaraca u leđa i vrat, uz šutiranje, kamerman N1 Marjan Vučetić, a zatim izbačen iz šatre u kojoj se održavao program koji je pratila ekipa dopisništva ove televizije iz Kruševca. Posle ovog mučkog napada, od strane organizatora nije bilo reakcija kako bi se zaštitio kamerman u obavljanju svog posla.

Ovaj slučaj prijavljen je od strane predstavnika Stalne radne grupe za bezbednost novinara kontakt tačkama u tužilaštvu u Požegi i policijskoj upravi u Užicu.

Marijan Vučetić je prvo obavio pregled u zdrastvenoj ustanovi, a potom dao iskaz u policijskoj stanici Kosjerić.

ANEM poziva nadležne organe da u što kraćem roku podignu optužni akt, jer je identitet glavnog napadača poznat. Nepohodno je da se identifikuju i svi drugi koji su učestvovali u ovom napadu, i procesuiraju, kao i da SNS oštro osudi napad na kamermana N1 i kazni napadača.

Veoma važno je da svi akteri na političkoj i društvenoj sceni oštro osuđuju napade na novinare i medijske radnike, posebno u ovom periodu u kojem se dramatično povećava broj fizičkih napada na novinare i ometanje obavljanja novinarskog posla. Sprečavanje novinara, fotoreportera, kamermana i drugih medijskih radnika da izveštavaju, kršenje je svih zakona i ustava ove zemlje. Kao i napadači, odgovornost snose i inspiratori, koji govorom mržnje prema novinarima i medijima ohrabruju napade.

Posebno zabrinjavaju napadi na kamermane.

Prvi fizički napad na kamermana dogodio se početkom novembra prošle godine, kada je posle govora ispred prostorija SNS u Novom Sadu kamerman Juronjuz televizije Mirko Todorović oboren na pod. I pored toga što je ceo napad snimljen i sam napadač identifikovan, ovaj slučaj još uvek nije završen, tj. počinilac osuđen.

Istog dana, napadnut je kamerman N1 televizije ispred gradske kuće u Novom Sadu i ni ovaj slučaj nije procesuiran.

Novinari, kamermani i drugi medijski radnici N1 su najnapadaniji u proteklih nekoliko godina i veoma je važno da se zaustavi neosnovano optuživanje, teško diskvalifikovanje i diskreditovanje, targetiranje, lažne optužbe zaposlenih u ovoj medijskoj kući, jer je to preduslov da se zaustave i fizički napadi. Naravno, i da se prekine nekažnjivost kada je reč o napadima na novinare, odnosno da policija, tužilaštva i sudovi obavljaju svoju zakonsku i ustavnu obavezu.

Nedopustivo je da u poslednjih godinu i po dana imamo samo jednu osuđujuću presudu za napade na novinare, dok je u 2023. godine bilo čak 13. To je najbolja ilustracija trendova koji umesto da sprečavaju, upravo ohrabruju napade na novinare i medijske radnike.

ANEM zahteva da institucije počnu da rade svoj posao, da se poštuje sporazum koji je napravljen između udruženja novinara, asocijacija i Republičkog vrhovnog tužilaštva i MUP-a, kada je reč o urgentnom postupanju u slučajevima napada na novinare.

Eskalacija napada na novinare mora da bude zaustavljena.

 

Veran Matić

Član Stalne radne grupe za bezbednost novinara

i predsednik UO ANEM-a