Ekonomija
Ekonomista Milićević: Netačne tvrdnje da su štete od studentskih blokada ogromne

FOTO: Boom93
Nisu tačne tvrdnje vlasti da su ekonomske štete od blokada ogromne i da je srpski turizam u prva tri meseca "uništen", ocenio je ekonomista Dragovan Milićević.
"Srbiju je ove godine posetilo više stranaca nego prošle godine. Domaćih turista je manje, pre svega zbog poskupljenja, jer cene tih usluga rastu mnogo brže nego u EU", naveo je u autorskom tekstu za Radar Milićević koji je bio i državni sekretar u Ministarstvu za trgovinu.
Tvrdnje najviših državnih zvaničnika, prema njegovim rečima, očito nisu bile zasnovane na ozbiljnijim stručnim analizama.
U tome je, kako je naveo, prednjačio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je 29. aprila izjavio da je u "prva tri meseca turizam pao 22,8 odsto", ocenjujući da je to "direktna posledica zločinačkih blokada i zločinačkog rušenja Srbije, spolja i iznutra".
"Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku broj turista u prvom kvartalu ove godine skoro je na istom nivou kao i u prva tri meseca prošle godine ili preciznije njihov broj je smanjen tek za 0,2 odsto, što se u ozbiljnim analizama tretira kao statistička greška", naveo je Milićević.
Dodao je da je Srbiju u prva tri meseca posetilo 406.933 stranaca, za 3,5 odsto više nego u istom periodu lane.
Oni su, prema rečima Milićevića u Srbiji imali 1.245.123 noćenja, za 6,6 procenata više nego prošle godine u istom periodu, kada u Srbiji nije bilo nikakvih protesta, ni blokada.
"Mogla bi se donekle razumeti tvrdnja da je turizam 'uništen' ako bi se isključivo poredili podaci za mart ove i mart prošle godine, ali čak ni u tom slučaju se ne bi moglo zaključiti da nam je ta privredna grana u velikom problemu, jer brojni faktori utiču na kretanje turističke aktivnosti, od kojih su neki sezonskog karaktera", rekao je Milićević.
Masovni protesti studenata i građana nisu, kako je naveo, počeli u martu, već traju duže od šest meseci, pa se u njima ne može ni tražiti opravdanje za nepovoljna kretanja u jednom mesecu.
"Indikativno je da je baš u Beogradu, epicentru protesta, u martu za 3,5 odsto povećan broj noćenja stranaca, a za čak 7,7 odsto broj noćenja domaćih turista. Naročito zanimljiv je podatak da je u martu broj domaćih turista u Beogradu povećan 11,5 odsto, dok je u svim ostalim delovima Srbije njihov broj značajno smanjen", rekao je Milićević.
Dodao je da je u prva tri meseca smanjen broj noćenja domaćih turista za 5,4 odsto, a ako vlast želi da identifikuje krivce za to, trebalo bi da ih potraži na drugoj strani, a pre svega u "sopstvenim redovima".
"Od početka 2021. do kraja 2024, cene turističkih usluga u 27 zemalja Evropske unije ukupno su povećane za 28,8 odsto, dok su u Srbiji rasle znatno brže i u međuvremenu su povećane za čak 45,53 odsto", naveo je Milićević.
Dodatni problem je, prema njegovim rečima, što su cene turističkih usluga u Srbiji rasle brže od svih drugih cena, koje su u prethodne četiri godine povećane 39,3 odsto, tako da je inflacija u turizmu bila za šest procentnih poena veća nego u ostatku privrede.