Društvo

Tužilaštvo još uvek saslušava 170 osoba koje tvrde da su imale tegobe zbog zvučnog topa

Foto: printskrin/YT NovaS

Foto: printskrin/YT NovaS

Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu uzima izjave od 170 građana koji tvrde da su imali tegobe zbog upotrebe zvučnog topa na studentskom protestu koji je održan u Beogradu pre dva meseca, preneo je Insajder.

Kako je u tom tužilaštvu rečeno Insajderu, kada završe sa saslušanjima oglasiće se o daljem postupanju.
 
"Iz tužilaštva danas nisu precizirali u kojoj fazi se nalazi predmet, ali javnost nije obaveštena da je u konkretnom slučaju doneta naredba o sprovođenju istrage. To praktično znači da se predmet i dalje nalazi u predistražnoj fazi, te da se još uvek zvanično niko ne sumnjiči za upotrebu zvučnog topa ili bilo kog drugog akustičnog uređaja", piše taj portal.
 
Na studentskog protesta u Beogradu, koji je održan 15. marta, tokom šesnaestominutne tišine začuo se zvuk koji je uznemirio građane okupljene u ulici Kralja Milana kod Beograđanke.
 
Te večeri su se u medijima pojavili navodi da je vlast koristila zvučni top, predstavnici vlasti demantovali su te tvrdnje u više navrata.
 
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić najpre je tvrdio da MUP ne poseduje akustično oružje. Nakon toga je revidirao izjavu rekavši da MUP poseduje zvučni top LRAD 450XL, ali da nije napuštao magacin.
 
Kada je objavljena fotografija jednog takvog uređaja instaliranog na vozilo Žandarmerije, koje je tokom protesta bilo parkirano kod zgrade Narodne skupštine, Dačić je rekao da je to tačno, ali da uređaj nije korišćen.
 
Predstavnici vlasti su, kako su naveli, uputili poziv američkom Federalnom istražnom birou (FBI) i ruskoj Federalnoj službi bezbednosti (FSB) da ispitaju taj slučaj i utvrde da li je korišćeno zvučno oružje.
 
Iz FBI se nisu odazvali pozivu, dok je izveštaj ruske službe na internet stranici BIA objavljen 16. aprila, a u njemu se navodi da akustučni uređaji tipa emitera LRAD koje poseduju policijski organi Srbije nisu korišćeni tokom protesta.
 
Dve nedelje nakon objavljivanja izveštaja, Evropski sud za ljudska prava u Strazburu usvojio je privremenu meru naloživši vlastima Srbije da spreče upotrebu zvučnog oružja za kontrolu javnih okupljanja, da spreče krivično gonjenje građana koji učestvuju u javnoj rasporavi o upotrebi zvučnog oružja, kao i da sprovede efiksanu istragu o navodima da je takvo oružje korišćeno.