Društvo

Šta je sve padalo poslednjih meseci: "Gleda da uštedi, ne uzme dva džaka cementa, nego jedan"

FOTO: N1/Screenshot

FOTO: N1/Screenshot

Sa lakšim povredama prošli su učenici bečejske gimnazije kada se na sred časa obrušio deo plafona. Čini se da od pada nadstrešnice u Novom Sadu koji je imao tragične posledice sve češće čitamo vesti o tome da se negde nešto obrušilo. Zato su letitimna pitanja - ko kontroliše radove i ko je za obrušavanja odgovoran?

Dva kvadratna metra maltera odvalila su se sa plafona bečejske gimnazije i pala dok je učionica bila dupke puna, piše N1.

Tik pred izbore, u decembru 2023, u istu ovu učionicu su se sjatili lokalni i republički funkcioneri. Baš ta učionica, za tu priliku poslednji put je okrečena jer je tad dobila moderno ime - "projekt lab".

"Imali smo prilike da vidimo i novi kabinet koji se otvara, jedan projektni centar koji će dodatno unaprediti neke aktivnosti koje ova škola ima", rekao je 5. decembra 2023. godine pomoćnik ministra prosvete Miloš Blagojević.
 
Da svečano otvarani i nedavno rekonstruisani objekti padaju, u Srbiji je postalo gotovo pa pravilo. Padali su plafoni na železničkoj stanici u Ćupriji, niškom zavodu za zdravstvenu zaštitu studenata i Klinici za kardiologiju. Padali su i u školama u Pećincima i Leskovcu, a poslednji se srušio u selu Saranovo kod Rače. Stručnjaci kažu - sistem koji omogućava investitorima da rade šta hoće doveo je do ovakvog stanja.

"Dok dođe do izvršioca, pete ruke, odnosno do petog podpodizvođača, on mučenik nema para ni za cipele. Pa gleda da uštedi, ne uzme dva džaka cementa nego jedan. Jednostavno, nema dovoljno veziva da ga drži na plafonu. Ne na plafonu, nego bilo gde", kaže građevinski inženjer Milan Milićević.

Baš u Saranovu kod Rače jedan od izvođača radova bila je firma biznismena bliskog Srpskoj naprednoj stranci - ako ne možete dobro da pročitate - reč je o firmi "Montop" Marka Bosanca Bosketa. Ipak, u poslednje vreme najglasnija od svih naprednjaka tvrdila je da ne može vlast biti kriva za svaki propust.

"Nije sad baš ni realno da za svaki gips koji padne kažemo - e dobro, šta je ovde bilo, za nešto što se dešava svuda u svetu", rekla je 3. decembra prošle godine predsednica Skupštine Ana Brnabić.
 
"Zakonski okvir je takav da su nadzoru vezane ruke"
 
Ne dešava se tamo gde zakon omogućava nadzornim organima da rade svoj posao, kažu stručnjaci. Poslednji dokaz je tragedija na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
 
"Ono što je Đajić rekao - skinite onaj stari malter, oni kažu neću. Dođe drugi, kaže skinite, oni kažu neću. I? Malter ne bude skinut i bude onako kako ne treba. Jednostavno, zakonski okvir je takav da su nadzoru vezane ruke da može da utiče na izvođača", kaže Milićević

Ne samo to, dodaje Milićević. Nema ni pravih građevinskih firmi. Ne može građevinski inženjer da ide za svakim majstorom i da ga proverava, znajući da ovaj nije prošao najmanje desetogodišnju obuku koju su nekad prolazili ljudi zaposleni na gradilištima.

"E, to je sada preskočeno. Sad svako - je l' znaš da krečiš, znam. Je l' znaš da malterišeš, znam? I svi znaju. Eto kako znaju", kaže Milićević.

Milićević zato kao jedino rešenje vidi nezavisnu komisiju koju bi formirao Građevinski fakultet u Beogradu i koja bi redom detaljno proverila svaki novoizgrađeni objekat u zemlji. A posla ima i tek će ga biti, jer Srbija bez tendera gradi brže, jače, a da li i bolje? Zasad ne deluje tako.