Ekonomija
Šta znači priključenje Srbije jedinstvenom području plaćanja u evrima?

pixabay/ilustracija
Srbija je u četvrtak, 22. maja, postala deo Single Euro Payments Area (SEPA) sistema – jedinstvenog područja plaćanja u evrima.
Ovaj sistem plaćanja omogućiće građanima i privredi jednostavno, brzo, jeftinije i sigurnije bezgotovinsko plaćanje u evrima, kako u zemlji, tako i u inostranstvu, objasnio je za Danas ekonomista Veljko Mijušković.
Cilj SEPA sistema je da svi elektronski platni transferi u evrima, bilo unutar jedne države ili između različitih država SEPA zone, budu pod istim uslovima – kao da se obavljaju unutar jedne zemlje.
U javnosti se pojavilo pitanje da li priključenje Srbije SEPA sistemu plaćanja znači da država uvodi evro. Odgovor je – ne.
"Dinar ostaje zvanična valuta Srbije i koristiće se u svim domaćim transakcijama", rekao je Mijušković.
SEPA sistem se odnosi isključivo na plaćanja u evrima, a to znači da će građani moći lakše da: primaju uplate iz inostranstva u evrima (na primer, doznake, frilenseri honorare), zatim da šalju novac u evrima, kao i da imaju račune u evrima u domaćim bankama za jednostavnije upravljanje deviznim sredstvima.
To, ističe Mijušković, znači da će na primer kupovina robe iz inostranstva ili plaćanje partnerima u EU sada moći da se realizuje u roku od jednog radnog dana, bez potrebe za posredničkim bankama, što donosi i značajne finansijske uštede.
"Za građane, naročito je važno to što će doznake iz inostranstva stizati brže na njihove račune. Uz klasične SEPA transakcije, postoji i opcija SEPA Instant, gde sredstva mogu biti prebačena u roku od nekoliko sekundi", objašnjava Mijušković.
Srbija je postala 41. članica SEPA.
Sistem je ustanovljen 2008. godine, kada je, na primer, iz regiona Slovenija prva pristupila tom sistemu, a Hrvatska je pristupila 2016. godine.
Mijušković je naveo da je "Srbija i ranije bila spremna da postane deo SEPA sistema plaćanja, možda i spremnija od nekih drugih zemlja, ali je njeno priključenje s jedne strane bilo stvar političke odluke, a s druge strane pojedinih tehničkih priprema".
"Budući da mi nismo deo EU, i da nam evro nije zvanična valuta, to je na neki način odgodilo celu proceduru priključenja. Ali sada su se uslovi stekli i postali smo deo SEPA sistema formalno", dodao je on.
Međutim, iako je Srbija formalno stupila SEPA sistemu, sada predstoji period prilagođavanja. To znači da SEPA sistem plaćanja neće biti primenjen odmah.
"Pristupanje srpskih finansijskih institucija SEPA platnim šemama, prema kalendaru Evropskog saveta za plaćanja, biće omogućeno od novembra 2025. Najraniji datum operativne spremnosti za pružaoce platnih usluga iz Srbije jeste maj 2026. Tačan datum biće saopšten kasnije", navela je NBS.