Društvo

Prosvetari bez zarade: Kome mogu da se obrate i koje korake da preduzmu?

Foto: S.Lisac

Foto: S.Lisac

Obustave nastave i štrajkovi prosvetnih radnika obeležili su poslednje mesece u školama širom Srbije, počevši od kraja prošle godine kada su sindikati pozvali na proteste.

Najpre su pozvali zbog loših uslova rada, niskih zarada i sve težeg položaja nastavnika u obrazovnom sistemu, dok je dodatni povod za izlazak iz učionica bila i podrška studentima i njihovim zahtevima.
 
Iako su akcije bile najavljene kao zakonite i u skladu sa procedurama, mnogi prosvetari su se ubrzo suočili sa posledicama - zarade su im umanjene, protiv pojedinih su pokrenuti disciplinski postupci, u nekim slučajevima ugovori o radu nisu produženi, a neki su i suspendovani.
Snežana Maletin nastavnica u Gimnaziji "Jovan Jovanović Zmaj" objašnjava da je povod obustave nastave u ovoj školi za većinu nastavnika bilo učestalo nipodaštavanje i diskriminacija po pitanju religije, rodne ravnopravnosti, ali i po pitanju mišljenja. Stoga, kako kaže, sve to ih je trigerovalo, te su odlučili da se organizuju.
 
"Nismo mi odmah krenuli sa idejom da će taj štrajk biti dugačak, on se produžavao. Krenuo je sa odlukama koje su išle na jedan dan, pa na tri dana, pa nedelju dana, pa se produžavao dok u jednom trenutku nismo rekli do daljnjeg. Imali smo do ispunjenja studentskih zahteva, ali smo imali i do ispunjenja nekih naših lokalnih zahteva u smislu naše škole. Situacija je toliko ozbiljna već, nisam pravnik, ali toliko sam pismena pa mogu da pročitam neke stvari i da shvatim. Toliko je komplikovana situacija da ja mislim da zakonodavac i ministarstvo i direktori i školske uprave to jako dobro znaju i mislim da tu situaciju zloupotrebljavaju. Zloupotrebljavaju je i s tim što su potpuno ubeđeni ili misle da smo mi neuki pa ne znamo neke stvari i onda imam utisak da je naš konkretno direktor bio iznenađen našom reakcijom", istakla je Maletin.
 
Osim diskriminacije, usledili su različiti pritisci, kao i mobing. Kako ističe Dragiša Ćalić pravnik u Komitetu pravnika za ljudska prava - YUCOM sa početkom "haosa" stiglo je i puno poziva za pravnu podršku posvetnih radnika.
 
"Teško je snaći se, teško je shvatiti šta se tu primenjuje, ne zato što mi ne poznajemo pravo, nego zato što prosto ovo nije tipična situacija koja je predviđena zakonski, tako da kad kažemo da je van zakona, ne mislimo da je nezakonito, nego prosto nije predviđeno. To su one dileme da li je štrajk, da li nije štrajk, da li je blokada, problema je čini mi se mnogo bar onako kako mi dobijamo informacije kao neko ko pruža besplatne pravne savete i besplatnu pravnu pomoć. Situacija je šarenolika, ali poprilično ozbiljna, ali nekako je naš utisak da će to morati da se reši političkim putem u smislu smirivanje situacije, a ne pravnim putem, jer nisam baš siguran zaista da to sad odvede do nekih otkaza ugovora o radu, pa do sudova, pa se zatrpaju sudovi, a praksa ne znam kakva bi bila ni odakle bi crpili, zaista mi nije jasno kao pravniku, a verujem i da sudije poslednje što žele da im dođe takav neki radni spor", rekao je Ćalić.

Više na LINKU.