Društvo
Mlekari najavili blokadu ako ih ministar do petka ne primi na razgovor
Foto: Pixabay/Ilustracija
Proizvođači mleka najavili su da će blokirati Ministarstvo poljoprivrede i zatražiti ostavku ministra Dragana Glamočića, ako ih ne primi na razgovor do petka.
To su najavili članovi udruženja "Naše mleko" i Udruženja za spas i opstanak stočarstva zapadne Srbije.
"Blokiraćemo Ministarstvo i tražiti ostavku Glamočića jer, ako nema volju da razgovara sa nama o problemima u poljoprivredi, zašto bismo ga plaćali", rekao je za Betu član udruženja "Naše mleko" Dejan Trajković.
Naveo je da su hitan razgovor sa Glamočićem zatražili pre desetak dana, prevashodno zbog pada otkupne cena mleka i mesa.
Umesto poziva dobili su spisak uslova koje treba da ispune da bi ih Glamočić primio, u kojem piše da udruženje treba da dokaže da je reprezentativno registracijom u Agenciji za privredne registre (APR).
Zatražen je takođe statut udruženja, ako nije javno objavljen, ukupan broj članova, čime se bave, procenu površine zemlje koju obrađuju ili koliko poseduju stoke i "imenovane predstavnike sa ovlašćenjem uz potpise, koji potvrđuju da ih ti predstavnici zastupaju".
Trajković je rekao da je udruženje "Naše mleko" pre svega potpisnik prošlogodišnjeg sporazuma o ispunjenju više zahteva sa Ministarstvom i da se sa Glamočićem znaju lično i da neće dostavljati tražene podatke, već su samo prosledili link za APR i čekaju - petak.
"Gospodin ministar nas poznaje lično više od 20 godina, dok je vaš savetnik prisutan u sektoru već 11 godina. Stoga su vaši zahtevi za dodatnim proverama i dostavom papira potpuno neosnovani i predstavljaju gubljenje vremena", navela su ta udruženja u odgovoru Ministarstvu.
Dodali su da su predstavnici koji dolaze na sastanak legitimno izabrani od strane članova udruženja, da vode pregovore u ime udruženja i da su zvanično delegirani i ovlašćeni, što je dokumentovano i u registrima APR-a.
Istakli su da podatke o članstvu u udruženju neće dati, jer su "ranije zloupotrebljeni za ucene i pretnje od strane određenih struktura, što smatraju neprihvatljivim i dodatno narušavaju pravo Ministarstva da traži bilo kakve garancije, mimo onih koje su već zakonski vidljive".
Prvođači mleka, prema rečima Trajkovića, zatražiće i naknadu štete zbog toga što su mlekare smanjile otkupne cene mleka, 10 do 16 dinara po litru, verovatno zbog velikog uvoza.
"Dnevno prodajem mlekari tri tone mleka i na gubitku sam mesečno 500.000 dinara. Sa premijom za mleko i subvencijama jedva preživljavamo, a Glamočić priča da će probleme u poljoprivredi rešavati investicijama. Investicije su moguće, ali kada država reguliše tržište i obezbedi direktna davanja. Bez toga ne možemo da preživimo", rekao je Trajković.
Istakao je da se informacije o uvozu mleka i mlečnih proizvoda čuvaju u tajnosti.
"Bez kontrole uvoza, koja je bila uspostavljena uvođenjem kvota pre dve godine, domaća primarna proizvodnja ne može da opstane", rekao je Trajković.