Moj grad

Šta su građani uradili kroz komšijske inicijative u Velikom Gradištu?

Foto: selo Kumane, plato ispred Doma kulture - Boom93 / Mitar Nikolić

Foto: selo Kumane, plato ispred Doma kulture - Boom93 / Mitar Nikolić

Tokom prethodnog perioda u opštini Veliko Gradište realizovana su tri manja infrastrukturna projekta koje su pokrenule neformalne grupe građana, uz podršku lokalne samouprave i organizacije Helvetas.

U selu Kumane popločan je plato ispred Doma kulture. Projekat je realizovan na osnovu predloga neformalne grupe meštana, a vrednost radova iznosi 855.360 dinara, od čega je opština obezbedila 777.600 dinara. Prema rečima predstavnika Mesne zajednice, u planu je i uređenje javne površine kod stare škole, čime bi se dodatno proširile mogućnosti za okupljanje i aktivnosti u selu.

U romskom naselju Mali Raj u Velikom Gradištu postavljena je ograda i uređen prostor za igru dece, a u naselju Desine postavljene su klupe i javna rasveta. Inicijator projekata u romskim naseljima bila je neformalna grupa građana, a meštani su učestvovali u svim fazama – od planiranja do realizacije.

Foto: romsko naselje Mali Raj, uređen prostor za igru dece - Boom93 / Mitar Nikolić

Pokrenut je i projekat mobilnog bioskopa, koji omogućava prikazivanje filmova na otvorenom u različitim delovima opštine, od gradskog parka do sela i kulturno-istorijskih lokaliteta. Projekat je tehnički opremljen savremenim projektorom, platnom i ozvučenjem. Prve projekcije planirane su po završetku školske godine, a osim zabavnog, bioskop ima i edukativni karakter.

Foto: Mobilni bioskop - Boom93 / Mitar Nikolić

Prema rečima inicijatora, cilj projekta je da se filmski sadržaji približe meštanima svih uzrasta, posebno u sredinama koje nemaju stalne kulturne sadržaje. U planu je i otvaranje profila na društvenim mrežama putem kojih će građani moći da predlažu naslove za prikazivanje, u skladu sa tehničkim mogućnostima i autorskim pravima.

Iako se saradnja sa organizacijom Helvetas privodi kraju, opština Veliko Gradište planira da nastavi sa podrškom neformalnim grupama građana i u narednom periodu. Predstavnici opštine ističu da je cilj da se i dalje uključuju građani u kreiranje budžeta i realizaciju manjih lokalnih projekata, jer su se takvi modeli pokazali kao uspešni.

Piše Mitar Nikolić

Ovaj medijski sadržaj nastao je u okviru Programa Odgovorne lokalne finansije i uključivanje građana – podrška unapređenju u oblasti uključivanja građana u procese donošenja odluka finansira Švajcarska Vlada, a sprovodi predstavništvo HELVETAS