Društvo
Pet meseci sukoba u pozorištu: Sindikat optužuje direktorku za represiju i traži njenu smenu
Foto: Boom93/J. Milenković - ilustracija
Pet meseci od otpuštanja Jelene Ivetić sa mesta organizatora programa u Šabačkom pozorištu, odnos zaposlenih i direktorke pozorišta Aleksandre Delić stoji u mestu, bez izgleda za bilo kakvim poboljšanjima. To potvrđuje i današnje saopštenje Sindikata Nezavisnost u Šabačkom pozorištu u kojem su, prema njihovim tvrdnjama, pobrojana sva kršenja zakona i pravilnika uprave u prethodnom periodu. Poverenik Sindikata Nezavisnost u Pozorištu Miloš Vojnović kaže za Insajder da je sve krenulo zbog toga što su zaposleni u Pozorištu pružili podršku studentima i studentskim zahtevima.
"Mi smo podršku studentima dali prvo jednim javnim saopštenjem, čini mi se u decembru, a potom smo od januara krenuli sa scene da dajemo podršku pokazivanjem crvenih šaka. Direktorka nam je prvo pretila da ćemo snositi posledice, a koleginica je otpuštena početkom februara“, objašnjava Vojnović za Insajder.
Od otpuštanja Jelene Ivetić sa mesta organizatora programa u Šabačkom pozorištu počinje, kako opisuje Vojnović, rat između zaposlenih i uprave.
Početkom aprila Upravni odbor pozorišta, na predlog direktorke, usvojio je Pravilnik o disciplinskoj odgovornosti zaposlenih.
"U pravilniku jednostavno piše da je zaposlenima zabranjeno da u toku radnog dana napuštaju Šabac bez prethodnog obaveštenja. Zabranjuje se da se tokom probe jede, ne smeju da se čitaju novine, nekoliko puta piše da ne sme da se napušta zgrada, pozorište… Onda nam nije jasno kako mi možemo da jedemo uopšte u toku radnog dana. I to je onako besmisleno napisano, a rečeno nam je ’ma ne, neće se to sprovoditi’, ali je onda pitanje zašto imamo to“, objašnjava Vojnović.
Kako kaže, Pravilnik služi "kao sredstvo represije prema zaposlenima“. Tvrdi i da je u pozorištu zaposlena 31 osoba, a da od njih smenu direktorke Aleksandre Delić traži 21 zaposleni
Među zamerkama koje je Sindikat ističe jeste i to što je otkazan ceo mesečni repertoar, čime je, kako tvrde, budžet grada oštećen za 750.000 dinara.
"Prvo je na izlogu i oglasnim tablama pisalo da je jedna po jedna predstava, nedelja za nedeljom, otkazivana zbog, citiram, tehničko-organizacionih razloga. A na kraju nam je direktorka rekla usmeno, a mislim da negde ima i na papiru, da je otkazala, jer je atmosfera ’uzavrela’ i zato što ona ne zna da li je pametno uopšte da se igraju predstave, dokle god se mi bunimo zato što je opuštena naša koleginica“, kaže Miloš Vojnović.
Dodaje da je direktorka otkazala i marketing, koji su glumci kasnije, kaže, preuzeli na sebe.
"Rekla nam je – ja vas da reklamiram, a vi da mašete crvenim ručicama, ne dolazi u obzir. Tako da smo mi marketing preuzeli na sebe kao glumci. Onda za jednu predstavu nismo ni mi hteli da reklamiramo, čisto da bismo videli šta bi se desilo, i došlo je četvoro ljudi na to igranje – tako da je to ono što se dešava kada direktorka ukine marketing“, kaže Vojnović.
Dodao je i da su pokušali više puta da razgovaraju sa direktorkom, ali da im je „svaki put rekla da od zahteva nema ništa“. Navodi da su pokušali da razgovaraju i sa gradonačelnikom i predsednikom Skupštine, te da su se obraćali i nadležnom ministarstvu.
Vojnović dodaje da je saradnja sa direktorkom pre podrške studentima bila "funkcionalna“ u tom smislu da se direktorka koja, kako kaže, nije iz sveta pozorišta savetovala sa njima.
Novinari Insajdera kontaktirali su i direktorku Šabačkog pozorišta Aleksandru Delić, koja je rekla da "trenutno nema vremena za komentar“, jer je, kako kaže, na odmoru.
Podsetimo, zahtevi većine zaposlenih u pozorištu su stavljanje trenutne sistematizacije van snage, vraćanje Jelene Ivetić na radno mesto organizatora programa i smena direktora Šabačkog pozorišta.