Ekonomija
Poljoprivrednici upozoravaju: Kiša više ne može da pomogne da rodi kukuruz

ilustracija/pixabay
Vlasnik farme krava iz Badovinaca Milan Pajić rekao je za Betu da su prolećni usevi totalno uništeni, a da će danas "završni udarac dati vruć vetar".
"Na 80 odsto njiva u Badovincima i okolini kukuruza neće biti, stabljika nije čak kvalitetna ni za stočnu silažnu hranu, jer u njemu nema ni jednog zrna. Današnji vruć vetar će ga dokrajčiti", rekao je Pajić.
Po rečima poljoprivrednika iz Subotice Miroslava Matkovića, kada bi palo oko 30 litara kiše po kvadratnom metru, možda bi se na nekim njivama, zasejanim početkom aprila, spasla trećina roda, a sve što je posejano kasnije, neće imati roda.
"Ova godina će biti kao 2012. kada ništa nismo ubrali na njivama zasejanim kukuruzom, već smo ušli sa mašinama koje sitne stabljiku da bi mogla da se zaore", rekao je Matković.
Poljoprivredni proizvođač iz Bavaništa Jovica Jakšić rekao je da velikom delu zasejanih površina kukuruzom u tom području ni kiša ne može da pomogne da se biljke povrate.
"Sve zavisi od rokova setve, područja i vrste hibrida. Nekim kukuruzima bi sada pomoglo da padne 100 litara kiše po kvadratu", rekao je Jakšić.
Poljoprivrednik Goran Filipović iz Kisača istakao je da je kiša za kukuruz zakasnila, da soja ne raste "kao da je smrznuta, a na repi je sav list 'izgoreo' i kiša bi samo joj malo produžila život".
Uljana repica, po rečima Filipovića, nije ni sejana jer je jesen bila suva, pa će ove godine biti samo pšenice i ječma.
"Svaka sledeća godina je sve gora i gora i sada će neki poljoprivredni proizvođači prodavati mašine, a neki zemlju jer smo u velikoj dubiozi", rekao je Filipović.
Naveo je da će poljoprivrednici ovih dana imati sastanak da bi se dogovorili "šta da rade i šta da traže" od ministra poljoprivrede Dragana Glamočića.
"Želimo da čujemo šta oni misle o suši, mada znamo da ne misle ništa, jer još nisu isplatili ni subvencije za seme, samo su nam omogućili da podnesemo zahtev i neće isplatiti verovatno do kraja godine. Kasni i povraćaj akcize od 50 dinara po litru, rok je 14 dana, a mi čekamo po dva-tri meseca", rekao je Filipović.
Kukuruz nije u boljem stanju ni i u centralnoj Srbiji, jer po rečima poljoprivrednika Predraga Veljkovića "nikad nije bilo gore", pošto mu je "izgorelo" nekoliko nivoa listova od zemlje i lošeg je kvaliteta i za silažu.
Poljoprivredni proizvođač Nedeljko Savić iz Stiga, gde je suncokretom zasejano dosta njiva, rekao je da "ta uljarica bolje izgleda od kukuruza koga uopšte neće biti".
"Suncokret bi još i izdržao nedostatak vlage, ali mnogo teže podnosi visoku temperaturu, danas je 41 stepen i duva vruć vetar pa je precvetavanje počelo ranije nego što bi trebalo, jer biljka 'gori' i ubrzano završava vegetaciju", rekao je Savić.