Društvo
Dva ministarstva predložila urgentne mere zbog velikog broja požara na deponijama

Deponija, gašenje požara / R. Momirović / Boom93/ilustracija
Ministarstvo zaštite životne sredine saopštilo je da je sa Ministarstvom unutrašnjih poslova predložilo urgentne mere za smanjenje požara na deponijama komunalnog otpada u Srbiji.
Mere su donete na sastanku predstavnika Sektora za vanredne situacije MUP-a i Ministarstva zaštite životne sredine, a zbog povećanog broja požara na deponijama u Srbiji koji su registrovani u proteklih mesec dana.
Precizirano je da je u Srbiji u ovoj godini evidentirano više od 1.000 požara na deponijama, na čijem gašenju je angažovano 2.959 vatrogasaca-spasilaca i 1.298 vatrogasnih vozila, objavilo je Ministarstvo zaštite životne sredine.
Kako bi se broj požara smanjio, predviđeno je da se za zaposlene u javno-komunalnim preduzećima uvede dvadesetčetvorosatna dežurstva na deponijama.
Takođe, osobama koje nisu zaposlene u tim preduzećima potrebno je zabraniti pristup deponijama, što se odnosi i na sakupljače sekundarnih sirovina.
Predviđa se i da se na svakoj nesanitarnoj deponiji proveri funkcionalnost hidrantske mreže i pripadajuće opreme za gašenje požara, jer je neophodno strogo sprovoditi sve propisane mere zaštite od požara.
Istaknuto je i da je potrebno obezbediti cisternu sa vodom i opremu za gašenje požara vodom poput vatrogasnih creva, mlaznica i razdelnica za dežurstvo na deponiji, kao i urediti ili napraviti požarne puteve za vatrogasna vozila i radne mašine oko i na lokaciji.
Zaključkom sa sastanka se predlaže i da se oiviče obodi deponije požarnim "prosekama" kojima bi se sprečilo širenje požara van deponije i zahvatanje deponije požarom koji je nastao na otvorenom prostoru u blizini.
Predlaže se i preventivno tamponiranje deponije nasipanjem sloja zemlje na kritičnim mestima, kao i redovno presipanje tela deponije inertnim materijalom.
Takođe, predlaže se da se obezbedi mesto odakle bi se dovozila zemlja za nasipanje deponije i dovoljan broj radnih mašina koje bi se angažovale u slučaju nastanka požara.
U zaključku je navedeno i da je neophodno da inspekcijske službe kontinuirano nadziru sprovođenje propisanih mera.
U cilju što efikasnije prevencije ili reakcije na potencijalni akcident, na sastanku su ponovo istaknute nadležnosti i obaveze svih subjekata u državnoj upravi.
Ministarstvo zaštite životne sredine i Ministarstvo unutrašnjih poslova apelovali su na lokalne samouprave da, u cilju zaštite životne sredine, pokažu maksimalnu odgovornost i što pre pristupe obaveznom preventivnom delovanju u skladu sa donetim zaključkom.