Ekonomija
Inflacija opet iznad granice cilja: Da li cene ponovo izmiču kontroli?
Foto: Envato elements
Međugodišnja inflacija u Srbiji u junu dostigla je 4,6 odsto, čime je ponovo izašla iz ciljanog koridora Narodne banke Srbije (NBS).
Iako su zvaničnici centralne banke donedavno uveravali javnost da se inflacija stabilizuje, poslednji podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS) pokazuju da su cene hrane, naročito voća i povrća, snažno porasle – voće je skuplje za čak 31,6 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine, a povrće za 11,3 odsto, piše Danas.
Glavni krivac, kažu u NBS, leži u lošim vremenskim uslovima koji su desetkovali poljoprivredne prinose: grad, mraz, a potom i suša.
Ovaj rast cena ponovo je otvorio pitanje: da li inflacija u Srbiji ponovo izmiče kontroli i hoće li centralna banka biti primorana da reaguje podizanjem kamatnih stopa?
Mišljenja stručnjaka koji su govorili za Danas su podeljena. Dok jedni smatraju da je reč o sezonskom skoku cena, koji će već tokom jula početi da se smiruje i da će inflacija do kraja godine ostati u okviru ciljanog koridora NBS, između 3,5 i četiri odsto, drugi upozoravaju da klimatske promene i sve češće vremenske nepogode predstavljaju ozbiljnu pretnju za poljoprivredu.
Kako ističu, ukoliko se loši vremenski uslovi nastave, rast cena hrane mogao bi biti trajniji, što bi nastavilo da vrši pritisak na inflaciju i potencijalno primoralo centralnu banku na dodatne mere.
„Hrana često služi kao izgovor“
Na pitanje da li je iznenađenje što je inflacija u junu skočila na 4,6 odsto, nakon što je u maju iznosila 3,8 odsto, ekonomista i bivši guverner NBS Dejan Šoškić odgovara da monetarna politika NBS već godinama unazad daje očigledan primat održavanju fiksnog deviznog kursa na račun ciljanja inflacije.
„Iako je takvo postupanje monetarnih vlasti u suprotnosti sa važećim Memorandumom o ciljanju inflacije koji je donela sama NBS, praksa pokazuje da je inflacija dominantno sekundarni cilj NBS. Otuda ponovno probijanje inflacija iznad gornje granice inflacionog cilja ne treba da čudi“, naveo je Šoškić.
Dodaje da treba imati u vidu da je inflacija u EU znatno niža, te da u uslovima fiksnog deviznog kursa, viša inflacija koju dopušta NBS vodi aprecijaciji realnog kursa dinara što otežava izvoz iz naše zemlje a olakšava i podstiče uvoz inostranih proizvoda i usluga u našu zemlju.
Više pročitajte na LINKU.
Sasa
18.7.2025. 09:16
A Evro stabilnih 116.5
Joca
18.7.2025. 11:08
Prvi put da ove godine nisam kupio trešnje. Bruka! Veliki hipermarketi se opet dogovaraju oko cena i neverovatno je da su pojedini artikli jeftiniji u EU za skoro 50%. Od voća do smrznutih proizvoda.