BBC News

„Rezervisane još u stomaku” i prodavane za manje od 600 evra: Policija razbila lanac trgovine bebama

Bebine noge u nečijim rukama

Bebine noge u nečijim rukama

Indonežanske bebe prodavane su u Singapuru i to za između 580 i 840 evra, navode iz policije.

Bebine noge u nečijim rukama
Getty Images
„Neke bebe su bile rezervisane dok su još bile u stomaku”, rekao je policijski komesar za BBC

Indonežanska policija razotkrila je međunarodni lanac trgovine bebama, koji je od 2023. navodno prodao najmanje 25 novorođenčadi kupcima u Singapuru.

Vlasti su ove nedelje u indonežanskim gradovima Pontianaku i Tangerangu uhapsile 13 ljudi povezanih sa ovim kriminalnim lancem i spasile šest beba koje je trebalo da budu prodate.

Sve su bile stare oko godinu dana.

„Bebe su prvo bile smeštane u Pontianaku, gde su im sređena imigraciona dokumenta pre nego što su poslate u Singapur”, kaže Suravan, direktor Uprave kriminalističke policije provincije Zapadne Jave, za BBC indonežanski servis.

BBC njiz je zatražio komentar od singapurske policije i Ministarstva unutrašnjih poslova, ali nije dobio odgovor.

Cilj ovog kriminalnog lanca nadovno je bio da pronađe roditelje ili trudnice koji navodno nisu želeli da zadrže dete.

U nekim slučajevima prvi kontakt je ostvarivan preko Fejsbuka, a zatim je komunikacija nastavljana na privatnijim kanalima poput Vatsapa (WhatsApp), saopštila je policija.

„Neke bebe su bile rezervisane dok su još bile u stomaku”, rekao je Suravan.

„Nakon rođenja, grupa bi pokrila troškove porođaja, isplaćivala određeni novčani iznos, i odvodila bebu”.

Članovi grupe su, osim beba koje su na prodaju, tražili i staratelje i ljude koji su im pružali smeštaj, kao i one koji su izrađivali lažna dokumenta, saopštila je policija.

Nakon što su bebe preuzete od majki, poveravane su starateljima na dva do tri meseca, a potom slate u Džakartu i Pontianak, gde su im pripremani lažni izvodi iz matične knjige rođenih, pasoši i druga dokumenta, dodali su.

Bebe su prodavane za između 11 i 16 miliona indonežanskih rupija, što je između 580 i 840 evra, dodala je policija.

Prema iskazima uhapšenih, grupa je prodala najmanje 12 muških i 13 ženskih beba u zemlji i inostranstvu.

Većina tih beba bila je iz različitih opština i gradova u indonežanskoj provinciji Zapadnoj Javi.

Indonežanska policija je 17. jula saopštila da im je „trenutni zadatak” da pronađu usvojitelje u Singapuru.

„Uporedićemo sve dostupne podatke sa onima o bebama koje su napustile zemlju, kako bismo tačno znali koje su bebe odvedene, ko ih je pratio, kada su otišle i ko su usvojitelji u Singapuru”, rekao je Suravan novinarima.

Dodao je da većina informacija koje je policija prikupila ukazuje na to da je bebama promenjeno državljanstvo, napominjući da vlasti još uvek traže njihove pasoše.

Suravan je ranije za BBC indonežanski servis izjavio da su bebe pribavljane dogovorom trgovaca ljudima i roditelja i da do sada nijedna beba nije bila oteta.

Zapravo, oni roditelji koji su prijavili nadležnima da im je dete oteto su to učinili jer im posrednik nije isplatio dogovoreni novac, naveo je on.

Sumnja se da su bar neki od roditelja pristali da prodaju njihove bebe zbog finansijskih teškoća.

I oni bi mogli da budu optuženi za krivično delo, rekao je Suravan.

„Ako se dokaže da je postojao dogovor između roditelja i izvršilaca, roditelji mogu da se terete za krivična dela protiv zakona o zaštiti deteta i trgovine ljudima”, objasnio je on.

Indonežanska policija je zatražila pomoć od Interpola i singapurske policije u hapšenju članova kriminalne grupe koji se još uvek nalaze u inostranstvu, kao i kupaca beba.

„Stavićemo počinioce na poternicu”, rekao je Suravan.

„Takođe ćemo izdati crvenu Interpolovu poternicu ili zatražiti od nadležnih organa u tim zemljama da ih uhapse”.

Kriminalne mreže koje se bave trgovinom decom obično ciljaju žene koje su u očajnoj situaciji, kaže Ai Rahmajanti, poverenica Indonežanske komisije za zaštitu dece.

„Na primer, žene koje su zatrudnele nakon seksualnog nasilja, koje su napustili muževi, ili koje su zatrudnele u kratkim vezama”, rekla je Rahmajanti za BBC indonežanski servis.

Abortus je u Indoneziji zabranjen, osim u određenim slučajevima, kao što su hitna zdravstvena stanja ili trudnoća koja je posledica silovanja.

Ai Rahmajanti kaže da se lanci trgovine bebama i decom često predstavljaju kao porodilišta, sirotišta ili prihvatilišta koja navodno brinu o ranjivim ženama i deci.

„Ta porodilišta ili skloništa u početku zvuče saosećajno, govoreći: 'Možete da se porodite i odvedete bebu kući'.

„Međutim, u stvarnosti nude novac i nezakonito prebacuju starateljstvo nad detetom”, objašnjava ona.

Iako ne postoje zvanični podaci o broju beba koje se prodaju u Indoneziji, podaci Komisije za zaštitu prava deteta o trgovini ljudima pokazuju da je ovaj trend u porastu.

Komisija je 2020. zabeležila 11 slučajeva u kojima su deca bila žrtve nezakonitog usvojenja, a 2023. čak 59 slučajeva vezanih za otmicu i trgovinu decom pod maskom nezakonitih usvajanja.

Jedan od poslednjih slučajeva kojima se Komisija bavila je bio 2024, kada su bebe pronađene u postupku prodaje u gradu Depoku, provinciji Zapadnoj Javi i na Baliju.

Bebe su prodavane po različitim cenama, navela je Rahmajanti.

„Na Javi se cene kreću između 11 i 15 miliona rupija (od oko 580 do 790 evra), dok na Baliju mogu da dostignu iznos od 20 do 26 miliona (oko 1.050 do 1.370 evra)”, kaže ona.

„Cena zavisi još od nekoliko činilaca, a jedan od njih je fizički izgled bebe”.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]