Moj grad

Pred nama topao vikend: Kuda na izlet?

Foto: Boom93/M. Veljković

Foto: Boom93/M. Veljković

Nakon osveženja prethodnih dana, tokom vikenda ponovo se očekuje rast temperature. Pravo je vreme za uživanje u prirodi ili posetu istorijskim znamenitostima našeg kraja. Donosimo vam nekoliko predloga šta u okolini Požarevca možete obići.

Golubačka, Ramska i Smederevska tvrđava

Ukoliko se odlučite za obilazak istorijskih lokaliteta, u okolini Požarevca se nalaze tri tvrđave koje su na udaljenosti od 40 minuta do sat i po vremena.

Golubačka tvrđava podignuta je na samom ulazu u Đerdapsku klisuru, na mestu gde Dunav, najširi u svom toku, prelazi u tesnac Karpatskih planina. Tvrđava je predstavljala važno srednjovekovno vojno pogranično utvrđenje, planski građeno zbog vojno-strategijskog značaja mesta. Nalazi se na ulazu u područje Nacionalnog parka Đerdap.

Ova srednjovekovna tvrđava građena je  lepezasto i sastoji se od tri dela: prednjeg, zadnjeg i gornjeg grada (sa citadelom). Čini ga ukupno 10 kula i dve velike kolske kapije. Ispred tvrđave je bilo civilno naselje, o čemu danas svedoče samo neki delimično istraženi objekti.

Tokom prvomajskih praznika tvrđava će za posetioce biti otvorena od 10 do 14 časova. 

Ram je tvrđava na desnoj obali Dunava u istoimenom selu, udaljena 25 km od Požarevca odnosno 15 km od Velikog Gradišta.

Tvrđavu su sagradili Turci da bi osnažili odbranu granice između Smedereva i Golupca od ugarskih upada. Istorijski izvori govore da je današnja tvrđava delo Bajazita drugog. Pored Bajazita drugog, za ovu tvrđavu vezuju se i Romulov mlađi brat Rem, Atila Bič božji i grof baron Loprešti.

Ima pet kula povezanih moćnim bedemima. Građena je kao prvo tipično artiljerijsko utvrđenje u Srbiji. Ona poseduje 36 topovskih otvora, što govori o njenoj velikoj moći, a poređenja radi valja istaći da tvrđava Kalemegdan u Beogradu ima samo 22 otvora.

Foto/Ramska tvrđava T.Spasojević
Foto/Ramska tvrđava T.Spasojević

Smederevsku tvrđavu kao upravno, vojno, privredno, kulturno i crkveno sedište srpske Despotovine, podigao je Despot Đurađ Branković, sestrić despota Stefana Lazarevića. Sagrađena je u periodu od 1428-1439. godine. Svojim položajem na ušću reke Jezave u Dunav zauzima površinu od približno 11 hektara, ima oblik nepravilnog trougla i sastoji se iz dva dela – Velikog grada i Malog grada.

Tvrđava se nalazi na 33km od Požarevca i podeljena je na dva dela, deo u kome je ulaz besplatan i tzv. „Mali grad“, deo tvrđave.

Viminacijum

U okviru arheološkog nalazišta Viminacijum možete posetiti arheološki park, avantura park, severnu glavnu kapiju legijskog logora, rimske terme, rimski amfiteatar, mauzolej u kojem je najverovatnije sahranjen rimski imperator Hostilijan, Domus Scientiarum Viminacium i zanatski centar sa pećima za proizvodnju keramike i opeke. Mamut park trenutno je zatvoren za posetioce zbog rekonstrukcije objekta.

Cena ulaznica je 750 dinara za penzionere i osnovce starije od 10 godina, 850 za srednjoškolce i studente i 950 dinara za odrasle. Radno vreme Viminacijuma tokom jula je od 9 do 19 časova, a obilazak sa vodičem organizuje se na sat vremena.

Foto/ T.S.Limes park Viminacium
Foto/ T.S.Limes park Viminacium

Pećine u opštini Kučevo

Ovo područje obiluje spektakularnim pećinama koje su srž turizma u opštini. Ravništarka, Ceremošnja, Dubočka i Ševička pećina nude jedinstven doživljaj prirodnih lepota i avanturističkog istraživanja. Speleološki turizam je posebno popularan, a pećina Ravništarka se izdvaja kao dostupna i zaštićena destinacija za posetioce​

Pećina Ceremošnja: Ova pećina se nalazi na Homoljskim planinama i poznata je po svojim impresivnim pećinskim ukrasima i velikim dvoranama. Iako trenutno nije otvorena za posetioce zbog pravnih pitanja, Ceremošnja ostaje jedna od najlepših pećina u Srbiji, bogata stalaktitima, stalagmitima i drugim pećinskim nakitom​.

Pećina Ravništarka: Poznata i kao Savina pećina, Ravništarka je interesantna po svojim podzemnim vodama i krečnjačkoj arhitekturi. Otkrivena nakon ponovnog interesovanja lokalnog stanovništva, ova pećina služi kao primer kako lokalna zajednica može doprineti očuvanju i promociji prirodnih bogatstava​. 

Vrelo Mlave

Izvor reke Mlave nalazi se na samo jedan kimometar od centra Žagubice. Ovo je prirodni amfiteatar, koji je ispunjen vodom i formira jezero prečnika 25 metara, a dubina amfiteatra je nepoznata. Dosadašnjim merenjima došlo se do dubine od 84 metra. Sa svih strana ovaj kraj ograničen je planinskim vencima, Homoljskim planinama na severu, Beljanicom na jugu, Crnim Vrhom na istoku i Gornjačkom planinom na zapadu. Sama Žagubica nalazi se na nadmorskoj visini od 315 metara i udaljena je skoro dva sata vožnje od Požarevca.

Krupajsko vrelo

Krupajsko vrelo je kraško vrelo koje se nalazi u podnožju planine Beljanice, sa desne strane Krupajske reke, između sela Milanovac i Krupaja, oko 35 km od Žagubice. Temperatura vode kreće se od 9–11 stepeni. Lekovite vode termalnog izvora mešaju se sa hladnom izvorskom vodom Krupajskog vrela.

Krupajsko vrelo predstavlja jedan od najjačih kraških izvora u Srbiji i po morfologiji svog izvorišta, hidrološkim funkcijama i pratećim prirodnim obeležjima pripada grupi najreprezentativnijih gravitacionih vrela.

Krupajsko vrelo i ambijent u okolini od 9 hektara zaštićeni su kao spomenik prirode od nacionalnog značaja Republike Srbije.

FOTO: Boom93/N.Stojićević
FOTO: Boom93/N.Stojićević

Jezero Zaova

Jezero Zaova se nalazi na oko 20 kilometara jugoistočno od Požarevca, južno od puta za Petrovac na Mlavi. Pripada teritoriji opštine Malo Crniće. Jezero Zaova ima ukupnu površinu od oko 3 hektara i napaja se vodom iz više manjih šumskih potoka. Nastalo je akumuliranjem vode iz više manjih potoka.

U neposrednoj blizini jezera nalaze se manastir Zaova i istoimeno odmaralište.

Srebrno jezero

Popularno izletište svakog leta je Srebrno jezero. Podsetimo, kako je Boom 93 ranije pisao Zavod za javno zdravlje Požarevac kontrolisao je vodu na Srebrnom jezeru, na 3 plaže: Gradištanskoj, Požarevačkoj i Zatonjskoj. U dosadašnjim uzorcima voda na Srebrnom jezeru bila je higijenski ispravna na sve 3 plaže i može da se koristi za kupanje i rekreaciju, uz obavezno tuširanje nakon kupanja.

Pored plaža na jezeru, dostupan je  bazen i akva-park na Srebrnom jezeru „Akva klub”. Cena celodnevne karte radnim danima iznosi 800, a vikendom 900 dinara za odrasle, a za decu do 12 godina 550 dinara radnim danima i 700 dinara vikendom. Za decu do dve godine ulaz je besplatan. Najam ležaljki je 200 dinara. „Akva klub” nudi pet bazena različitih dubina među kojima su i oni namenjeni najmlađima. Radno vreme  Akva-kluba je od 10 do 19 časova.

Lokacija buduće crkve na vodi, FOTO: M. Veljković/Boom93
FOTO: M. Veljković/Boom93

Plaža Topoljar u Kostolcu

Osim kupanja u Dunavu i sunčanja, posetioci plaže Topoljar mogu uživati i u sportskom sadržaju na tamošnjim terenima.  

Analize uzorka vode na „Dunavcu“ na plaži „Topoljar“ uzetog 07. jula 2025. godine, koje je sproveo Zavod za javno zdravlje Požarevac, pokazale su da se voda na kupalištu Topoljar Kostolac preporučuje za kupanje i rekreaciju uz obavezno tuširanje nakon kupanja.

FOTO: Boom93/Arhivska fotografija
FOTO: Boom93/Arhivska fotografija

Oni koji bi vikend radije proveli kraj bazena, u zasebnoj VESTI mogu videti kratak pregled bazena u Požarevcu i okolini, kao i cene ulaznica.