Društvo
Vlast vremenom protiv univerziteta: Zahtevi profesora i dalje neispunjeni
Pixabay/ilustracija studenti
Dok prijemni na nekim fakultetima počinju, drugi i dalje nemaju kvote za upis nove generacije studenata.
I to nije jedini zahtev Univerziteta u Beogradu koji nije ispunjen. Gde su zahtevi pet dana, pošto je rok za njihovo ispunjenje probijen?
Punih sedamnaest dana bunio se na rasrksnici deo akademske zajednice, piše N1.
Gotovo puna četiri meseca o silasku Univerziteta sa razmeđe brojnih pitanja pregovaraju rektor i premijer. Tačno pet dana prošlo je od roka koji je rektorski kolegijum dao državi da ispuni šest zahteva i time omogući izlazak iz krize.
"U slučaju neispunjavanja navedenih zahteva, Univerzitet u Beogradu će, najkasnije 15. jula, nakon analize ispunjenosti zahteva, doneti odluku o preduzimanju odgovarajućih koraka kako bi se sprečilo podrivanje temelja na kojima počiva naše obrazovanje", navedeno je u saopštenju Univerziteta u Beogradu.
Zvanične analize ispunjenosti zahteva još uvek nema. Čini se, međutim, da temelji obrazovanja i dalje nisu sigurni.
"Ova vlast zapravo uvek ispunjava minimalno, ono što misli da mora, ali se trudi da što više odloži ono što su bitne stvari. Neke stvari zaista i jesu ispunili, ali mnogo toga nisu", kazao je psiholog Žarko Trebješanin.
"Oni pokušavaju da nas stalno drže na uzici i da delimično ispunjavaju neke zahteve, ali one osnovne zahteve, od čega je sve krenulo, nisu ispunili. Ovo sada što mi parcijalno rešavamo neke zahteve, to je nešto što je nama oduzeto, ali u borbi za glavne zahteve" objasnio je profesor na Mašinskom fakultetu Đorđe Čantrak.
Da najmanje tri zahteva nisu ispunjena ocenio je tri dana po probijanju roka i rektor Vladan Đokić. Rekao je 18. jula i da očekuje novi sastanak sa predsednikom Vlade. Za to vreme - Filološki fakultet, zbog neizmirenih dugova Infostanu očekuje izvršitelje.
"To, zapravo, nisu neizmirene obaveze Filološkog fakulteta prema tom preduzeću, već dug države Srbije fakultetu", navodi se u saopštenju fakulteta.
"To nije nikakav problem niti dekanata niti fakulteta, nego je problem te vlasti koja ne ispunjava svoje obaveze", dodao je Trebješanin.
Da bi država sutra mogla da uplati sredstva za materijalne troškove i time još jedan zahtev ispuni, N1 nezvanično saznaje.
Još je, međutim, nepoznato, kada će tri fakulteta, koja su poslednja počela sa nadoknadom nastave, Filozofski, FDU i FPU, dobiti kvote za upis nove akademske godine.
I dalje je na snazi i Uredba kojom se obim naučnog rada univerzitetskih profesora svodi na pet sati nedeljno. Profesor Mašinskog fakulteta se pita zbog čega još uvek nema najavljenog odgovora rektorskog kolegijuma.
"Mi smo očekivali reakciju na 15. jul, jer ti zahtevi nisu ispunjeni. Moram priznati da smo mi tad očekivali i jednu sinhronizovanu akciju obustave rada na beogradskom Univerzitetu. Ako neki fakulteti nisu u štrajk mogli da uđu tada i da organizovano nastupimo pred državom, zato što su, ne možemo reći samo ekonomska, nego i egzistencijalna pitanja Univerziteta i društva i države u celini ugrožena", obrazložio je profesor na Mašinskom.