Društvo
Studenti Beogradskog univerziteta dobili tumačenje o statusu mirovanja: Ko ima pravo da „zamrzne“ godinu?
FOTO: A. Stepanović
Studentima svih fakulteta Beogradskog univerziteta prosleđeno je tumačenje Rektorata u vezi sa odredbom nedavno izmenjenog Statuta UB koje se odnosi na mogućnost uzimanja statusa mirovanja.
Tumačenje je stiglo zbog dilema koje se pojavile na fakultetima posle izmene Statuta Univerziteta kojim je data mogućnost da se studentima odobri mirovanje zbog blokada, piše Danas.
U tekstu se navodi da je odluka o izmenama i dopunama Statuta Univerziteta u Beogradu stupila na snagu 17. juna 2025. godine i ne može se primenjivati na celu školsku godinu koja je započela 1. oktobra 2024. godine, jer bi to bila retroaktivna primena propisa.
Međutim, ona se može primenjivati ukoliko posle njenog stupanja na snagu nastane ili postoji nemogućnost ostvarivanja prava i obaveza definisanih studijskim programom usled okolnosti koje se nisu mogle predvideti, izbeći ili otkloniti ili nastanu drugi opravdani slučajevi zbog kojih se može odobriti mirovanje prava i obaveza, piše u obaveštenju.
“Ukoliko su se okolnosti zbog kojih je bilo nemoguće ostvarivanje prava i obaveza definisanih studijskim programom otklonile, nema mesta odobravanju mirovanja po tom osnovu, ali je i dalje to moguće učiniti u „drugim opravdanim slučajevima“. Koji su to „drugi opravdani slučajevi“, kao i trajanje perioda za koji se odobrava mirovanje ceni svaki postupajući organ na visokoškolskoj ustanovi”, piše u obaveštenju.
Dodaje se da nema posebne procedure za odlučivanje o mirovanju na osnovu tačke 7 člana 100 Statuta u odnosu na dosadašnje procedure odobravanja mirovanja po drugim osnovama.
Podnosilac zahteva za mirovanje treba da navede činjenice na kojima zasniva svoj zahtev. Činjenice je potrebno dokazivati osim ukoliko su opštepoznate. Šta će se u konkretnom slučaju smatrati neophodnim i dovoljnim dokazom, zavisi od prirode činjenica, ali i stava postupajućeg organa na visokoškolskoj ustanovi.
“Status mirovanja se može odobriti na period od jedne školske godine ili na kraće periode. Student zadržava status studenta koji se finansira iz budžeta u okviru jedne školske godine, ako mu je odobreno mirovanje za period koji ističe pre kraja te školske godine. Student zadržava status studenta koji se finansira iz budžeta za narednu školsku godinu, ukoliko mu je odobreno mirovanje u trajanju od jedne godine. U ostalim slučajevima ostvaruje pravo na budžetski status po opštim pravilima, koja se ne odnose na mirovanje”, navodi se u obaveštenju.
Precizirano je i da za vreme mirovanja student nema prava studenta, te nema ni pravo na povlastice koje proizlaze iz statusa studenta (stipendiju, kredit, studentski dom, subvencionisanu cenu ishrane u menzama itd.) odnosno za vreme mirovanja student gubi ta prava, ukoliko ih je ranije stekao.
Dodaje se da treba obratiti pažnju i na to da se prema postojećim propisima vreme mirovanja računa u ukupne godine studiranja prilikom rangiranja za studentske domove, stipendije i kredite.
Propisima nije regulisan broj studenata kojima može biti odobreno mirovanje, ali jeste ukupan broj budžetskih studenata, o čemu treba voditi računa prilikom odobravanja mirovanja. Student u statusu mirovanja ne može konkurisati za programe mobilnosti, jer mu miruju prava studenta.
“Mirovanje se odobrava na zahtev studenta, kojim između ostalog zahteva da se obaveze fakulteta prema njemu odlože ili ne vrše, te status mirovanja ne utiče na obavezu studenta da plati školarinu. Ukoliko se odobri mirovanje na period od jedne godine, student je dužan školarinu samo za jednu školsku godinu. Ukoliko se odobri mirovanje na kraći period u okviru iste školske godine, student je dužan celu školarinu za tu školsku godinu”, piše u obaveštenju koje su dobili studenti.