Ekonomija

Strani investitori iz Srbije iznose više novca nego što u nju ulažu

Foto: Envato elements

Foto: Envato elements

Prema podacima NBS u prvih pet meseci ove godine platni bilans po osnovu stranih direktnih investicija (SDI) drastično je smanjen.

To znači da su stranci iz naše zemlje izneli više novca u vidu profita i kamata nego što su u nju uneli kroz nova ulaganja, piše poslovni konsultant Dejan Ćirković iz konsultantske kuće Virtus Partners.

Njegove reči potvrđuju i zvanični podaci o godišnjem padu priliva stranih direktnih investicija od 67,5% u periodu od januara do maja 2025. godine. Konkretno, priliv je sa 1.943 mil EUR u prvih pet meseci 2024. godine u istom periodu ove godine pao na 631 mil EUR, piše portal BiznisiFinansije.

Isti podaci pokazuju i da se u tom periodu udvostručio odliv investicija iz zemlje. Ćirković taksativno navodi kretanje priliva u proteklim godinama.

Priliv investicija je 2020. godine iznosio 1,7 mlrd EUR, 2021. godine iznosio 2 mlrd EUR, 2022. godine 1,5 mlrd EUR, 
2023. godine 1,2 mlrd EUR, 2024. godine 0,6 mlrd EUR. 

Prema njegovim rečima, firme iz korpusa SDI prošle godine zaradile su više od 50% ukupno ostvarenog profita cele srpske privrede.

"Prema podacima APR ukupan rezultat privrednih društava je u 2024. godini iznosio oko 7,4 mlrd EUR (oko 110.000 firmi), dok je isplaćena dividenda i reinvestirana dobit SDI kompanija (zajedno čine ukupan rezultat njihovog poslovanja), iznosila oko 4,2 mlrd EUR. Dakle, 56% ukupnog profita srpske privrede", piše on na svom Linkedin-u.

Do skoro se njihovo učešće u ukupnom profitu privrede kretalo oko jedne trećine, ali prošle godine su SDI, dakle strane kompanije, zaradile više od pola ukupnog profita svih privrednih društava u Srbiji. 

Zanimljivo je i da je profit SDI kompanija u 2024. porastao za 30%, a domaćih pao za 40%. Kako objašnjava Ćirković, ovo govori da smo iscrpeli model rasta baziran na stranim direktnim investicijama.

On dodaje da je priliv novca iz inostranstva do sada omogućavao da živimo iznad svojih ekonomskih mogućnosti i uvozimo više nego što izvozimo, jer smo tu razliku dopunjavali stranim direktnim investicijama, zaduživanjem i doznakama dijaspore.

Međutim kako sada stvari stoje, takva politika moraće da se promeni, upozorava ovaj poslovni konsultant i dodaje da bi država ubuduće morala pružati veću podršku domaćim kompanijama, ali i unaprediti regulativu kako bi poboljšala ekonomski ambijent.