Hronika

Spaljivao biljne ostatke, izazvao požar, pa se i sam povredio u pokušaju da ga ugasi

Požar vatrogasno vozilo / ilustracija pixabay

Požar vatrogasno vozilo / ilustracija pixabay

Policija u Čačku podnela je prekršajnu prijavu protiv muškarca I.Đ. (72) zbog sumnje da je izazvao požar na otvorenom prostoru spaljivanjem biljnih ostataka.

Kako su saopštili pripadnici MUP-a, u požaru je delimično izgorelo oko 95 ari zemljišta na kom su bili zasadi šljive i kajsije, a osumnjičeni je zadobio teške povrede dok je pokušavao da ugasi vatru.
 
MUP navodi i da su čačanski vatrogasci brzom reakcijom ugasili požar i spasili muškarca.
Dodatno, ovom prilikom su iz Ministarstva unutrašnjih poslova najavili i pojačan nadzor na terenu kako bi se sprečilo nezakonsko spaljivanje na otvorenom.
 
Podsećamo, u skladu sa Zakonom o zaštiti od požara zabranjeno je spaljivanje trave, niskog rastinja, ostataka useva i smeća kao i loženje vatre u šumi i na manje od 200 metara od šume.

Za nepoštovanje ovog zakona propisane su novčane kazne od 10.000 dinara za fizička lica, a za pravna lica kazne iznose od 300.000 do milion dinara.
 
Na kraju, MUP je apelovao na građane da budu oprezni i odgovorni u svakom slučaju a naredno tokom predstojećeg toplotnog talasa koji povećava rizik od požara.