Društvo

Koliko košta razvod i da li se isplati odlučiti se na ovaj korak?

Pixabay ilustracija

Pixabay ilustracija

Prema podacima Zavoda za statistiku, u Srbiji se razvede svaki četvrti brak, a pored emocionalnih problema sa kojima se supružnici suočavaju, za usluge advokata i sudske troškove potrebno je izdvojiti oko 40.000 dinara, pa se dešava da sve više parova odustaje od zvaničnog razvoda.

U 2020. godini u Srbiji je sklopljeno oko 23.599 brakova, što je za 23 odsto manje nego u 2019, dok je oko 8.687 parova rešilo da se razvede, a jedini pozitivni podatak je da je u odnosu na godinu pre broj razvoda daleko manji.

U Požarevcu prema podacima Matične službe od početka godine sklopljena su  272 braka što je u odnosu na prethodnu godinu kada se na ovaj korak odlučilo 192 para veliki porast.

Kako nam je u ovoj službi rečeno podatke o tome koliko parova je tokom ove godine rešilo da stavi tačku na svoj brak trenutno nemaju, međutim, prema podacim iz ranijih godina u odnosu na broj sklopljenih brakova, svaki treći par odluči da se razvede.

Ukoliko odluče da se razvedu supružnici moraju biti spremni na duge sudske procese, brojne troškove koji ih očekuju, kao i na česte osude kako porodice tako i okoline, naročito u manjim sredinama. Takođe, dužina trajanja cele procedure vezane za razvod zavisi od toga da li se supružnici razvode sporazumno ili bez dogovora, kao i od toga da li imaju maloletnu decu, što takođe dodatno može da produži čitav proces.

Ukoliko se par sporazume oko svih pitanja, onda je razvog sporazumni, dok je drugi razvod po tužbi ukoliko se nisu usaglasili oko razvoda. Podnošenje tužbe za razvod braka, znači ujedno i plaćanje takse sudu u iznosu od 2.660 dinara, s tim da na kraju postupka nakon donošenja presude, treba na račun ustanove uplatiti istu sumu.

Zastupanje advokata na održanom ročištu je 18.000 dinara, a ukoliko se iz bilo kog razloga ročište ne održi, takođe se advokatu plaća i to 9.750 dinara. Sastavljanje tužbe od strane advokata, košta 16.500 dinara. Takođe, ako u toku procesa ima bilo koji podnesak, cena advokatskog rada na njegovom sastavljanju takođe iznosi 16.500 dinara. Ukoliko neko od supružnika u toku postupka podnese žalbu, plaća 33.000 dinara.

Mišljenje nadležnog Centra za socijalni rad je neophodno ukoliko par koji se razvodi ima maloletnu decu, a za dobijanje mišljenja nekada je potrebno da prođe I nekoliko meseci.

Usled brojnih troškova, kao I dužine procesa brojni parovi se nikada zvanično I ne razvedu, ali zato prestaju da žive zajedno, što je sve češća praksa u Srbiji usled finansijskih poteškoća i nemogućnosti da se isplate troškovi advokata.

Pored svih navedenih troškova, tu su I brojni emocionalni problemi sa kojima se supružnici suočavaju. Često se razvod pretvara u takmičenje, što se loše odražava na psihičko zdravlje samih supružnika, a pre svega na decu.

U 2020. godini u Srbiji je  razvedeno 8.687 brakova, odnosno za 20,3% manje nego 2019. godine. U odnosu na prethodne godine kada je sa svakom novom godinom rastao broj razvoda, 2020. godine broj razvoda je znatno smanjen.

Stručnjaci ovo objašnjavaju činjenicom da su usled cele situacije sa koronavirusom sudovi, kao i svi ostali organi koji učestvuju u procesu razvoda radili smanjenim kapacitetima, a u određenim periodima ročišta nisu ni bila zakazivana.

Ukoliko se odlučite na sklapanje braka, prema cenovniku Matične službe u Požarevcu, svakako ćete izdvojiti manje novca nego prilikom razvoda. Radnim danima sklapanje braka košta 560 dinara, dok ukoliko rešite da se venčate tokom vikenda platićete 1.260 dinara. Izlazak matičara na teren plaća se dodatno, pa ukoliko par reši da se venča u restoranu, za to će platiti 7.260 dinara.