Društvo

Kako se dogodilo da termoelektrana stane zbog lošeg uglja?

FOTO: Boom93

FOTO: Boom93

Javnost je ostala zatečena izjavom v.d. direktora EPS-a Milorada Grčića da je rad TE “Nikola Tesla” u Obrenovcu blokirao ugalj lošeg kvalitata, zbog čega je više hiljada ljudi ostalo bez struje.

To su kasnije u izjavama potvrdili i ministarka energetike Zorana Mihajlović i predsednik opštine Obrenovac Miroslav Čučković. Oni su objasnili da se tako “namestilo” da iz Kolubare stižu kompozicije sa najgorim mogućim ugljem, čija je upotreba u TENT izbacila iz stroja 30 odsto energetskog kapaciteta.

Pitanje koje se nameće je kako može da se dogodi da se ovakva neodgovarajuća sirovina doprema u najznačajniju termoelektranu i ko je odgovoran što je u pogon stigla loša mešavina. Kako piše Euronews Srbija, stručnjaci za energetiku smatraju da ova situacija zahteva ozbiljnu analizu i napominju da postoje objektivne okolnosti, kao što je loš kvalitet uglja, starost kapaciteta i vremenske prilike, ali ističu da iza svega stoji “loše upravljanje elektroprivredom”.

Iz JP “Elektroprivreda Srbije” navode da je utvrđeno da je do problema došlo na više nivoa, da je u “Kolubari” u vagone utovaren ugalj lošijeg kvaliteta koji se tokom transporta natopio vlažnim snegom i zamrznuo i ističu da takav ugalj nije smeo da bude upotrebljen u blokovima termoelektrana. Navode da su ove greške dovele do zastoja u radu blokova i grejanja Obrenovca.

Kakav je kvalitet uglja iz Kolubare?

Profesor na Katedri za mehanizaciju rudnika Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu Dragan Ignjatović za Euronews Srbija kaže da je kvalitet uglja iz RB Kolubara na površinskom kopu koji daje najveću proizvodnju trenutno relativno nizak. On napominje da je kvalitet isporučenog lignita 2010. godine bio 8.034 KJ/KG, a da je sa godinama opao i da je lane njegova prosečna vrednost bila 6.911 KJ /KG. Inače, potreban kvalitet je iznad 6.500 KJ/KG, dok se sve ispod računa kao neadekvatan, a takav ugalj činio je oko 38 odsto količine koja je iskopana tokom 2020. godine.