Društvo
Grad potpisao ugovore sa 256 poljoprivrednih proizvođača vrednosti 30 miliona dinara
Foto/T.S. subvencije za poljoprivredu
U ovoj godini od ukupnih sredstava Budžetskog fonda za poljoprivredu i ruralni razvoj, u programu podrške izdvojeno je za podsticaje 30 miliona dinara. Grad je potpisao 256 ugovora sa poljoprivrednim proizvođačima i udruženjima sa teritorije grada Požarevca.
Takođe, je potpisan i uspešno realizovan ugovor za besplatnu analizu zemljišta poljoprivrednih proizvođača u cilju unapređenja proizvodnje za ove namene. Ugovor je potpisan sa Poljoprivrednom savetodavnom stručnom službom, a opredeljena su sredstva u iznosu od 1,5 miliona dinara.
„Mi smo potpisali 256 ugovora sa poljoprivrednim proizvođačima i udruženjima gde će poljoprivrednicima biti isplaćeno 30 miliona dinara za nabavku opreme, isplatu kredita kao i sve druge stavke koje su bile definisane samim programom poljoprivrede. Ono što je jako bitno reći da mi uvek planiramo određeni procenat budžeta za poljoprivrednike ali uvek po sprovedenom konkrusu gledamo da ni jedan poljoprivrednik ne ostane ispod crte i bude uskraćen za subvencije ako ispunjava sve uslove konkursom navedene.“ –rekao je gradonačelnik Požarevca Saša Pavlović.
On je naglasio da će i za narednu 2022. godinu biti povećan budžet za poljoprivredu za 10 odsto, odnosno 3 miliona dinara. A ukoliko bude interesovanja preko planiranog budžeta iz budžetske rezerve će biti opredeljena dodatna sredstva.
„Nakon sprovedenog konkursa i provere kompletne dokumentacije i stanja na terenu imali smo 256 potpisanih ugovora od 261 pristigle prijave, neke od prijava nisu ispunjavale sve uslove. U toku sledeće nedelje biće im isplaćene subvencije u visini od 30 miliona dinara.“ –rekao je Bojan Dinić, član gradskog veća za resor poljoprivrede, zaštite životne sredine i zdravstva,
Dinić je podsetio da su ove godine poljoprivrednici išli na Međunarodni sajam Poljoprivrede u Novom Sadu. Sajam je posetilo oko 150 poljoprivrednika. Zbog aktuelne epidemiološke situacije ove godine je bio nešto manji odaziv ali se očekuje veća posećenost sledećem sajmu.
Dinić je najavio da se u januaru planira organizovan odlazak poljoprivrednika na sajam u Beograd, gde je lokalna samouprava obezbedila štand za izlagače i prevoz.
Svečano potpisivanje ugovora sa poljoprivrednim proizvođačima je izostalo ove godine zbog trenutne epidemiološke situacije.