Društvo
Gradonačelnik: Prvo ćemo uraditi spoljnu fasadu zgrade Doma Vojske
Foto: Boom93/M. Veljković
<div data-contents="true"> <div class="" data-block="true" data-editor="avboc" data-offset-key="d0v0q-0-0"> <div class="_1mf _1mj" data-offset-key="d0v0q-0-0"><span data-offset-key="d0v0q-0-0">Na sednici Skupštine Grada Požarevca </span><span data-offset-key="d0v0q-1-0">jednoglasno</span><span data-offset-key="d0v0q-2-0"> je usvojena odluka o kupovini Doma Vojske. </span>Ministarstvo odbrane ponudilo je lokalnoj samoupravi skoro 645 miliona dinara za Dom Vojske, što je Grad i prihvatio. Dom Vojske će se otplaćivati u pet jednakih godišnjih rata.</div> </div> </div>
Gradonačelnik Grada Požarevca rekao je da nakon potpisivanja ugovora o kupovini zgrade Doma Vojske sledi izrada projekta za rekonstrukciju zgrade, odnosno spoljno uređenje i sanacija unutrašnjeg dela objekta.
„Podrum i prizemlje su u solidnom stanju, ali spratni deo zahteva veliku rekonstrukciju. Na tavanskom delu moramo da odradimo dobru sanaciju. Tu će biti obimniji radovi u odnosu na ostatak zgrade.“
„Zgrada će biti u funkciji kulture i nauke“
Objekat Doma Vojske izgrađen je 1909. godine i nalazi se na zemljištu ukupne veličine od 8,9 ara, dok površina objekta iznosi preko 1.592 kvadrata. Predratni hotel „Grand“ u Požarevcu, odnosno Klub Vojske, pod zaštitom je države. Za Dom Vojske je već nekoliko puta bila proglašena prodaja, svaki put se završila neuspešno.
Podsetimo, ministarstvo je pre 10 godina tražilo oko 2,5 miliona evra za otkup Doma Vojske. Površina je nešto manja od 1.600 kvadrata sa podrumom, prizemljem i prvim spratom.
Grad Požarevac i grad Valjevo kome je zgrada ostavljena testamentom do danas nisu imali uslova da je prisvoje ili otkupe.
Zgradu je vlasnik Milorad Karamarković testamentom ostavio gradu Valjevu. Ovaj trgovac iz valjevskog sela Leskovice još pre više od 90 godina zaveštao imovinu u Beogradu i Požarevcu za izgradnju valjevske bolnice. Prema testamentu, Valjevo je bilo dužno da osnuje fond „Milorada Karamarkovića“, kojim će upravljati gradonačelnik, episkop i predsednik suda. Međutim, to se nije dogodilo.
U želji da povrati imovinu Grad Valjevo je izgubilo sudski spor sa Ministarstvom odbrane jer se ispostavilo da je nekadašnji hotel Grand, a sada i ispražnjen Dom vojske ustupljen 1955. godine na korišćenje i upravljanje tadašnjoj Jugoslovenskoj narodnoj armiji za preko million dinara. Taj novac je Narodni odbor opštine Valjevo uplatio u Fond za zaštitu dece i zaključio da je na taj način ispunjena volja zaveštaoca jer je Valjevo već u to vreme raspolagalo modernom izgrađenom bolnicom.
Požarevac je ranije nameravao da uđe u posed zgrade i iskoristi je za javne službe. Međutim, dosadašnji pregovori sa Ministarstvom odbrane nisu bili uspešni.
Predloženo je da se tu, između ostalog preseli Narodni muzej.