BBC News

Nemačka i klimatske promene: Policija negira da je privođenje Grete Tunberg inscenirano

Getty Images Nemačka policija negirala je da je privođenje ekološke aktivistkinje Grete Tunberg na protestu u zapadnom delu zemlje bilo inscenirano i da su njeni pripadnici „izigravali statiste“. Pojedini korisnici društvenih mreža objavili su da je privođenje Tunberg bilo „pripremljeno za televizijske kamere“. Tunberg i drugi aktivisti tražili su da spreče rušenje napuštenog sela Licerat […]

Greta Thunberg flanked by two police officers

Getty Images

Nemačka policija negirala je da je privođenje ekološke aktivistkinje Grete Tunberg na protestu u zapadnom delu zemlje bilo inscenirano i da su njeni pripadnici „izigravali statiste“.

Pojedini korisnici društvenih mreža objavili su da je privođenje Tunberg bilo „pripremljeno za televizijske kamere“.

Tunberg i drugi aktivisti tražili su da spreče rušenje napuštenog sela Licerat zbog proširenja rudnika uglja.

Snimak njenog privođenja ima milione pregleda.

„Nikada ne bismo dozvolili sebi da napravimo takve snimke“, rekao je portparol lokalne policije za BBC, demantujući navode da je hapšenje Tunberg bilo iscenirano.

Ali važno je da policija omogući izveštavanje i garantuje zaštitu medijskih radnika, dodao je.

Viralni video prikazuje borkinju protiv klimatskih promena u pratnji policajaca.

Na snimku je i nekoliko fotografa oko nje, dok se Tunberg smeje.

Čini se da je nekoliko drugih policajaca koji su takođe stajali u blizini čekalo sa njom pre nego što su je udaljili sa lica mesta.

Neki korisnici interneta su tvrdili da je zbog toga čitavo hapšenje namešteno.

Policajci i aktivistkinja Greta Tunberg čekali su nekoliko minuta iz logističkih razloga, navodi se u saopštenju ministarstva unutrašnjih poslova zapadne pokrajine Severne Rajne-Vestfalije za BBC.

„Morali su da čekaju nekoliko minuta pre nego što su mogli da je odvedu do određenog policijskog automobila“, rekao je portparol.

Dodali su da su „celu situaciju iskoristili oni sa političkim motivima, a pravi razlog je potpuno praktičan i razumljiv“.

A Twitter post falsely claiming that the detainment of Greta Thunberg was fake.

Twitter/Screenshot
Viralni video na kome se tvrdi da je klimatska aktivistkinja lažno uhapšena

Kristijan Vernike, novinar nemačke novinske kuće Zidojče cajtung, koji je u to vreme bio tamo, rekao je da su policajci „odlučili kako će nastaviti sa proverom identiteta i čekali da Gretu odvedu do policijskog vozila“.

„Moj utisak je bio da je došlo do zabune. Greta nije bila prvi demonstrant koji je priveden“, dodao je Vernik.

„Video sam različite reakcije na snimak. Neki kažu da snimak izgleda kao da je policija namešta da je osramoti, a drugi da je sve to deo neke propagande.

„Ljudi tumače i tumače ovaj snimak iz sopstvenih pozicija“.

Mnogi su takođe tvrdili da je reč o „lažnom hapšenju“, ali policija je pojasnila da Tunberg nije uhapšena, već da je nakratko zadržana.

Grupa aktivista je privedena pošto su „jurili ka ivici“ rudnika Garcvajler 2, saopštila je policija.

Iz policije su potvrdili da nisu podignute optužnice protiv pritvorenih.

Greta Tunberg je često meta pristalica teoreija zavere i lažnih tvrdnji na internetu, uglavnom onih onih koji poriču postojanje klimatskih promena za koje je odgovoran čovek.

Ona je na Tviteru napisala: „Juče sam bila deo grupe koja je mirno protestovala zbog proširenja rudnika uglja u Nemačkoj. Policija nas je opkolila, a zatim privela, ali smo kasnije te večeri pušteni.

„Zaštita klime nije zločin“.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk