BBC News

Rusija i Ukrajina: Rusi opkoljavaju Bahmut, Berlin nije protiv da Poljska pošalje tenkove Leopard Ukrajini

Getty Images Dok se Ukrajina i dalje nada da će dobiti borbene tenkove Leopard nemačke proizvodnje, ruske snage napreduju ka Bahmutu, strateški važnom gradu u Donbasu. Ukrajinski generalštab u ponedeljak ujutro je potvrdio da je ruska vojska blizu opokoljavanja Bahmuta, odnosno presecanja glavnih puteva ka njemu. Danima traju pregovori zapadnih saveznika Ukrajine oko slanja borbenih […]

A German Leopard 2 tank during exercises

Getty Images

Dok se Ukrajina i dalje nada da će dobiti borbene tenkove Leopard nemačke proizvodnje, ruske snage napreduju ka Bahmutu, strateški važnom gradu u Donbasu.

Ukrajinski generalštab u ponedeljak ujutro je potvrdio da je ruska vojska blizu opokoljavanja Bahmuta, odnosno presecanja glavnih puteva ka njemu.

Danima traju pregovori zapadnih saveznika Ukrajine oko slanja borbenih tenkova Leopard, a iz Berlina su poručili da neće imati ništa protiv isporuke nemačkih tenkova iz Poljske u Ukrajinu.

Ukrajinske vlasti najviše insistiraju na nabavci tenkova nemačke proizvodnje Leopard 2.

Oni su lakši i brži, koriste standardnu municiju, a ima više zemalja koje bi mogle da ih pošalju.

Više o tome pročitajte ovde.


Pogledajte video o borbama za Bahmut:

Rusija i Ukrajina: Bitka za Bahmut
The British Broadcasting Corporation

Dan 334.

  • Ukrajinska vojna komanda potvrdila da Rusi stežu obruč oko Bahmuta
  • Nemačka još nije donela odluku o slanju borbenih tenkova Leopard, ali poručila da se neće protiviti ako ih Poljska isporuči Ukrajini
  • Sistemi protivvazdušne odbrane u Moskvi postavljeni nakon napada dronovima na vazdušne baze u Saratovskoj i Rjazanskoj oblasti
  • Više od 6,5 miliona građana Ukrajine je napustilo zemlju od početka sukoba, od toga polovina je otišla u Rusiju
  • U Ukrajini je od početka rata ubijeno 6.702 civila, a ranjeno blizu 10.500, najnoviji su podaci Kancelarije visokog komesara Ujedinjenih nacija za ljudska prava

Sistemi PVO postavljeni u Moskvi

Na društvenim mrežama pojavljuje se sve više poruka o postavljanju protivvazdušnih raketnih sistema u različitim delovima Moskve i podmoskovskog predgrađa.

Fotografije i video snimci koji kruže internetom pokazuju da se oružje stavlja čak i na krovove kuća.

Nadležni su za sada bez komentara.

Prema anonimnim izvorima Blumberga, razmeštanje sistema protivvazdušne odbrane u Moskvi počelo je posle napada dronovima na vojne baze u Saratovskoj i Rjazanskoj oblasti.

Oni bi trebalo da dopune već postojeće sisteme protivvazdušne odbrane raspoređene oko prestonice, piše agencija.

Zvanično, Ukrajina nije preuzela odgovornost za napade na strateške vazdušne baze.

Borbeni govor ruskog patrijarha Kirila

Patrijarh moskovski Kiril održao je govor u kome je pozvao sveštenstvo da aktivno pomažu ruskim vojnicima koji učestvuju u ratu protiv Ukrajine.

U prilično borbenom govoru, patrijarh je kao primer naveo Otadžbinski rat iz 1812. i Veliki otadžbinski rat kada su se ljudi, po njemu, vođeni patriotskom idejom, mobilisali, shvatajući da spoljni neprijatelj predstavlja ogromnu pretnju za država.

„Pobedili smo jer je mobilisan ceo narod“, rekao je patrijarh moskovski Kiril.

U skladu sa narativom ruskih vlasti, patrijarh je rekao da je zapadna civilizacija, koja je u ćorsokaku, podigla oružje protiv Rusije.

Za pobedu u ovoj borbi potrebno je pomoći vojnicima, „onima koji su na liniji vatre“, poručio je patrijarh Kiril.

Zašto je Nemačka pod pritiskom zbog borbenih tenkova?

Mesec dana uoči početka ruske invazije na Ukrajinu 24. februara, u Nemačkoj i Evropi se vodila polemika oko uzdržanog stava Berlina u vezi sa slanjem vojne opreme Kijevu i uopšte po svetu.

Nekoliko je razloga zašto je Nemačka jedno vreme odbijala da šalje napadačku vojnu opremu Ukrajini.

Godišnje istraživanje otkriva da većina Nemaca veruje da su diplomatski pregovori najbolji način za rešavanje sukoba.

Nemačke trupe retko učestvuju u sukobima u kojima je angažovan NATO, osim u mirovnim misijama; postoji nekoliko izuzetaka – i oni su bili kontroverzni – kao što je Balkan 1990-ih i, nedavno, Avganistan.

Ironično, Nemačka je jedan od najvećih svetskih izvoznika oružja (iako je njena proizvodnja manja od proizvodnje SAD i Rusije).

I ima strogu kontrolu nad tim gde se šalje oružje, iako je i vlada Angele Merkel ponekad bivala optužena da se ne pridržava tih pravila.

Opširnije o nemačkom stavu pročitajte u ovom tekstu.

Sastanak zapadnih saveznika Ukrajine u američkoj bazi Ramštajn, na jugozapadu Nemačke, održan u petak, nije doneo rezultat povoljan po Ukrajinu, što je naljutilo Kijev.

Ipak, tri dana kasnije iz Berlina je poručeno da se neće protiviti ako Poljska, koja je ranije kupila tenkove Lopard 2, isporuči Kijevu ova borbena vozila.

tenkovi leopard

BBC

Kolin Kal, najviši savetnik Pentagona za bezbednost, izjavio je da SAD nisu spremne da ispune ukrajinske zahteve za tenkove.

„Abramsov tenk je veoma komplikovana oprema. Skup je. Teško je trenirati na njemu. Ima mlazni motor“, rekao je Kal.

tenkovi abrams

BBC

Trenutno neslaganje i zastoj u komunikaciji između Berlina i Vašingtona je precenjen, rekao je viši zvaničnik nemačke vlade za BBC.

I dodao da izaziva zabrinutost među zapadnim saveznicima Ukrajine.

Da bi Ukrajina pobedila Rusiju ili bar mogla da se odbrani, od očekivane prolećne ofanzive Rusije, potrebni su joj zapadni borbeni tenkovi u dovoljnom broju.

Velika Britanija je jedina država koja je obećala da ih snabdevati borbenim tenkovima Čelendžer, druge države poput Nemačke, Francuske i Amerike poslale su ili su se obavezale da će poslati oklopna vozila, sisteme protivvazdušne odbrane kao i drugu tešku opremu.

Šolc je oprezan, a jedan od potencijalnih razloga jeste bojazan od Putinove reakcije povodom snabdevanja ofanzivnim oružjem, što mnogi stručnjaci smatraju neopravdanim.

Čak i ako nemački kancelar da zeleno svetlo za slanje tenkova Leopard, proizvođač oružja Rajnmetal je upozorio da bi zahtevi za renoviranje i pripremu odložili njihovu isporuku mesecima.

Šolc ne želi da rizikuje i deluje sam, otuda njegova želja da se dogovori sa saveznicima, posebno sa Amerikom.

Njegov stav osuđuju u međunarodnim političkim i bezbednosnim krugovima.

tenkovi čelendžer

BBC

Pročitajte ispovesti ljudi koji su preživeli užase rata u Ukrajini:


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk