BBC News

Srbija i Kosovo: Zapadne diplomate u pregovaračkoj misiji, ima povređenih u sukoba Srba sa KFOR-om u Zvečanu

GEORGI LICOVSKI/EPA-EFE/REX/ShutterstockSukob pripadnika KFOR-a i srpskih demonstranata Tekst je ažuriran 29. maja Dok zapadne diplomate pregovaraju u Prištini sa predstavnicima vlasti u nameri da pronađu trajno rešenje za novu krizu na Kosovu, grupe Srba okupljene ispred zgrada lokalnih samouprava u nekoliko opština na severu sukobile su se pripadnicima KFOR-a. Ispred zgrada opština u Zvečanu, Zubinom […]

Sukob pripadnika KFOR-a i srpskih demonstranata

GEORGI LICOVSKI/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Sukob pripadnika KFOR-a i srpskih demonstranata

Tekst je ažuriran 29. maja

Dok zapadne diplomate pregovaraju u Prištini sa predstavnicima vlasti u nameri da pronađu trajno rešenje za novu krizu na Kosovu, grupe Srba okupljene ispred zgrada lokalnih samouprava u nekoliko opština na severu sukobile su se pripadnicima KFOR-a.

Ispred zgrada opština u Zvečanu, Zubinom Potoku i Leposaviću, gde su Srbi većina, raspoređene su jake snage Kosovske policije u opremi za razbijanje demonstracija, kao i pripadnici KFOR-a, međunarodne mirovne misije, koji obezbeđuju objekte u kojima treba da sede novoizabrani gradonačelnici Albanci, čemu se srpsko stanovništvo protivi.

U tim opštinama u ponedeljak nema nastave, ne rade vrtići, a tokom celog dana u opštini Zvečan se sporadično dešavaju incidenti.

Najpre su zaposleni u lokalnim samoupravama pokušali da uđu u zgrade, ali ih je policija rasterala suzavcem, a popodne se grupa Srba okupljena ispred opštinske administracije sukobila sa pripadnicima KFOR-a.

Predstavnici Srba poručuju da se neće razići sve dok Kosovska policija ne ode, a novim gradonačelnicima neće dozvoliti da obavljaju dužnost.

Dok Zapad, predvođen Amerikom, oštro kritikuje vlasti u Prištini, Beograd je u petak naredio Vojsci Srbije podizanje borbene gotovosti na najviši stepen i raspoređivanje duž administrativne linije sa Kosovom.

Vlasti u Prištini negiraju odgovornost i tvrde da će novi gradonačelnici, koji su dobili tek nekoliko procenata glasova na izborima koje su Srbi masovno bojkotovali, raditi u interesu svih.

Pre 10-ak dana, u severnom delu Kosovske Mitrovice, gde živi najviše Srba, inauguracija novog predsednika tog dela opštine Erdena Atića prošla je bez incidenata.

Srpska manjina na Kosovu – koja čini oko pet odsto od 1,8 miliona stanovnika zemlje – bojkotovala je aprilske lokalne izbore u četiri severne opštine, dozvoljavajući etničkim Albancima da preuzmu kontrolu nad lokalnim samoupravama.

Beograd je podržao bojkot koji je usledio nakon što je srpska zajednica zahtevala uspostavljanje obećane Zajednice srpskih opština koja je predviđena i u nekoliko sporazuma Beograda i Prištine, uz posredovanje Evropske unije.

Srpska manjina kaže da ZSO treba da radi na obrazovanju, zdravstvu, ekonomskom razvoju, ali Priština strahuje da bi to vodilo ka formiranju srpske države na Kosovu.

Nemiri u petak su izbili u danu kada je deo Srba sa Kosova otišao u Beograd da učestvuje na mitingu koji je organizovala vladajuća Srpska napredna stranka (SNS), na čelu sa Aleksandrom Vučićem, predsednikom Srbije.

Najveći incidenti tog dana zabeleženi su u opštini Zvečan.


Pogledajte snimak iz Zvečana i incidente:

Sukob demonstranata i policije u Zvečanu
The British Broadcasting Corporation

Šta se trenutno dešava?

Dok je u Prištini američki ambasador Džefri Hovenijer razgovarao sa novoizabranim gradonačelnicima i predsednicom Kosova Vjosom Osmani o rešenju izlaska iz krize, stotine demonstranata srpske nacionalnosti stajali su ispred zgrada opština, tražeći da Kosovska policija ode i da se ne dozvoli albanskim predstavnicima da preuzmu vlast.

Hovenijer je razgovarao sa dvojicom novoizabranih predsednika opština – Zvečana i Zubinog Potoka, koji su iz Demokratske partije Kosova Hašima Tačija – dok nisu prisustvovali druga dvojica iz Leposavića i severnog dela Kosovske Mitrovice, koji su iz partije Samoopredeljenje, koju predvodi kosovski premijer Aljbin Kurti.

Posle sastanka sa Osmani, američki ambasador u Prištini je situaciju opisao kao „duboko uznemirujuću“ i dodao da ne zna zašto dvojica gradonačelnika nisu prisustvovala sastanku, iako su i oni dobili pozive, prenosi prištinska Koha ditore.

Mediji na Kosovu i u Beogradu prenose nezvanična saznanja da nije isključeno i da budu zakazani novi izbori u četiri opštine sa većinskim srpskim stanovništvom kao moguće rešenje za trenutnu situaciju.

Dok je Hovenijer držao sastanke u Prištini, novoizabranog predsednika opštine Leposavić Ljuljzija Hetemija posetio je u novoj kancelariji ministar u Vladi Kosova Faton Peci koji je na engleskom jeziku uskliknuo: „Novi šerif je u gradu!“, prenosi Kossev.

Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je danas da je situacija na Kosovu alarmantna i da bi mogla da isprovocira još jedan sukob u centru Evrope.

„U centru Evrope sprema se veliki prasak. Upravo na mestu gde je 1999. godine NATO izvršio agresiju na Jugoslaviju, kršeći svaki zamisliv princip Helsinškog završnog akta i dokumenata OEBS“, rekao je Lavrov tokom posete Keniji.

Kosovo, incidenti

REUTERS/Valdrin Xhemaj
Demonstrant ispred zgrade Opštine Leposavić

U opštini Zvečan u ponedeljak tokom celog dana povremeno je bilo incidenata.

Zaposleni u lokalnoj samoupravi ujutru su probili prvi kordon vojnika KFOR-a – međunarodne mirovne misije, niko ih nije zaustavljao, preneo je RTS.

Došli su do zgrade opštine, pokušali da uđu, ali policija ih je zaustavila na samom ulazu i u više pokušaja da se probiju unutar zgrade policija je iskoristila suzavac.

U ponedeljak popodne okupljeni Srbi sukobili su se i sa pripadnicima KFOR-a koji su koristili šok-bombe i suzavac kako bi razbili taj skup, a demonstranti su ih gađali kamenicama i flašama, javio je portal Kossev.

Isti medij navodi da je u incidentima povređeno više pripadnika KFOR-a, dok je novinska agencija Tanjug objavila da je povrede zadobio njen novinar.

U opštini Leposavić, ispred zgrade lokalne samouprave postavljena je i bodljikava žica.

Nešto pre 13 časova, Kosovska policija odlučila je da evakuiše novinare i sprovede ih u zgradu opštine Zvečan, govoreći im da nisu bezbedni, javlja Koha ditore.

Kosovo, incidenti

GEORGI LICOVSKI/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Protest Srba u opštini Zvečan

Demonstranti ispred Opštine Zvečan postavili su zastavu Srbije na oklopno vozilo Specijalne jedinice Kosovske policije, a na drugom su sprejom napisali četiri S („Samo sloga Srbina spasava“), prenela je prištinska Koha ditore.

Snage KFOR-a raspoređene su između demonstranata i pripadnika Kosovske policije i ne dozvoljava bliski kontakt.

„Situacija je trenutno mirna, ali se oseća napetost – kao da smo na pragu nekog događaja“, kaže Ana Marija Ivković, novinarka koja prati situaciju u Zvečanu na licu mesta, za BBC na srpskom.

Okupljeni su, dodaje, u više navrata skandirali „Izdaja!“.

„KFOR traži da građani oslobode prostor kako bi se dva vozila Specijalnih jedinica Kosovske policije izašla iz ulice ispred zgrade opštine“, pojašnjava Ivković.

Dodaje da se u opštinskoj zgradi u Zvečanu nalazi se srednja tehnička škola, u neposrednoj blizini su osnovna škola i studentski dom, a naniže niz ulicu i vrtić, stambene zgrade i kuće.

Prema njenim rečima, deo okupljenih nezadovoljan je što pregovore sa KFOR-om vodi Goran Rakić, čelnik Srpske liste, najjače političke snage Srba na Kosovu, koju podržava Beograd.

„U ponedeljak ujutro, pojedini su tražili da pregovore umesto Gorana Rakića vodi Dragiša Milović, nekadašnji predsednik Opštine Zvečan i bivši član Demokratske stranke Srbije“, dodaje.

Međutim, ima i onih koji kritikuju Milovića:

Kosovska policija: „Upravljamo situacijom“

Kosovo, zvečan

GEORGI LICOVSKI/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Pripadnici specijalnih snaga Kosovske policije u Zvečanu

Kosovska policija je saopštila da se u Leposaviću, Zubinom Potoku i u Zvečanu održavaju protesti, dok je ispred opštine Zvečan „pokušano da se pređe bezbednosni kordon kako bi se nasilno ušlo u objekat“.

„Policijsko angažovanje na sprovođenju javnog reda i bezbednosti, obezbeđivanju bezbednosti građana, slobode kretanja, kao i preduzimanju policijskih mera u skladu sa situacijom i dešavanjima na severu zemlje, i dalje će ostati među primarnim ciljevima i zadacima Policije Kosovo“, navedeno je u saopštenju, prenela je agencija Beta.

Policija je pozvala građane da budu oprezniji prilikom pozivanja na proteste, da mirno protestuju „i da ne nasedaju na moguće provokacije, ma kakve one bile“.

Kosovo, incidenti

GEORGI LICOVSKI/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Kordon pripadnika Kosovske policije ispred zgrade Opštine Zvečan

Evropska izaslanica Viola fon Kramon u Zvečanu: „Ovo je zastrašujuće“

Kosovo, zvečan

GEORGI LICOVSKI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

„Mislim da je u celini teška situacija. Ne želim da podrijem dobru volju svih i svakog, ali ovo je veoma zastrašujuće. Ovo nije okruženje u kom se (normalno) živi“, rekla je Viola Fon Kramon, evropska izaslanica za Kosovo, ispred opštine Zvečan, prenosi Kossev.

Ona je u nedelju kratko razgovarala sa pripadnicima Kosovske policije koji stoje ispred zgrade lokalne samouprave.

„Ovde ste ceo dan, gde je pretnja? Šta vas je, pobogu, dovelo ovde?“, rekla je ona specijaldžima.

Dodala je da njima ne zamera, jer zna da izvršavaju naređenja, kako su joj sami rekli.

„Ne krivim vas, nemojte pogrešno da me shvatite. Nije na vama da odlučujete gde ćete vi raditi ali nešto je stvarno loše“, rekla je ova zvaničnica.

Ona je tokom dana na Tviteru objavila i video sa mosta preko rebe Ibar koji razdvaja severni i južni deo Kosovske Mitrovice.

Severni deo grada je većinski nastanjen Srbima, a južni Albancima.

„Situacija je napeta i teška. Ne znam koliko je dobra ideja da se angažuje policija kako bi novi gradonačelnici ušli u zgrade lokalne samouprave.

„Moram da kažem, čak i ako ste izabrani predstavnik, nemate legitimno pravo da nasilno ulazite u zgrade.

„Pre takvih odluka, trebalo bi razmisliti dva puta i pronaći održivo rešenje“, rekla je ona.

Dačić: „Mislite da smo naivni?“

Ivica Dačić, šef srpske diplomatije, rekao je da Beograd očekuje ne osude, već konkretne akcije zapadnih zemalja, navodeći da niko nije naivan da pomisli da je kosovski premijer Aljbin Kurti toliko jak da ne može da se utiče na njega.

„Znate kako će ovo da se reši – neko će da okrene telefon, neko će da ode u Prištinu i reši to. Pa, nemojmo da se pravimo naivni da ne znamo da ne mogu da utiču na Kurtija“, rekao je Dačić za RTS u ponedeljak ujutru.

Komentarišući dolazak KFOR-a ispred zgrada opština na severu Kosova, Dačić je rekao da je zadatak međunarodne mirovne misije bio da onemogući jednostrani akt Prištine, a ne da zaposlenima brani ulazak u zgrade.

„Oni sada čuvaju gradonačelnike pod izgovorom očuvanja mira. Izgleda da ih čuvaju od vlasnika zgrada, Srba, od onih koji tu rade, koji su tu zaposleni. Ne mogu u srpskim opštinama da budu gradonačelnici koje Srbi nisu izabrali“, rekao je Dačić.

Kosovo, incidenti

GEORGI LICOVSKI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Reagovanja: Osude iz Brisela i Vašingtona

Kosovo, incidenti

REUTERS/Miodrag Draskic
Pripadnici Kosovske policije sa puškama ispred opštine Zvečan

Američki državni sekretar Entoni Blinken pozvao je premijera Kosova Aljbina Kurtija da hitno obustavi nasilne mere na severu Kosova i ponovo se usredsredi na dijalog koji se vodi uz posredovanje Evropske unije.

„Snažno osuđujemo akcije vlade Kosova koje eskaliraju tenzije na severu i povećavaju nestabilnost“, napisao je Blinken na Tviteru.

Blinken je u saopštenju pozvao premijera u Prištini da promeni kurs, preneo je Rojters.

Američki državni sekretar je naveo da su akcije Prištine protivne američkim i savetima EU i da su „naglo i nepotrebno eskalirale tenzije potkopavaju napore Vašingtona da pomogne u normalizaciji odnosa Kosova i Srbije“.

Naglasio i da će to imati posledice po bilateralne odnose SAD sa Prištinom.

Kosovo, incidenti

REUTERS/Valdrin Xhema

Evropska unija najoštrije je osudila sukobe kosovske policije i demonstranata na severu Kosova i napade na patrole civilne misije EU na Kosovu – Euleks.

Peter Stano, portparol EU, pozvao je u pisanoj izjavi sve da preduzmu korake kako bi smanjili napetosti.

EU neće prihvatiti dalje jednostrane ili provokativne akcije, a očuvanje mira i bezbednost na terenu bi trebalo da bude prioritet, poručio je.

Stano je ponovio stav EU da nedavni izbori na severu Kosova ne nude dugoročno političko rešenje za uključene opštine.

„Takvo rešenje se može naći samo kroz istinski dijalog između svih ključnih aktera, koji uključuju Kosovo, Srbiju i zajednicu kosovskih Srba – uz pomoć EU“, naveo je.

KFOR predstavlja zvanične oružane međunarodne mirovne snage pod vođstvom NATO alijanse.

U skladu sa odlukom Ujedinjenih nacija – Rezolucijom Saveta bezbednosti UN 1244 – NATO snage su na Kosovu od 12. juna 1999. godine kao podrška širim međunarodnim naporima za izgradnju mira i stabilnosti u ovoj oblasti.

Pogledajte fotografije sa severa Kosova:

Kosovo, incidenti

REUTERS/Valdrin Xhema
Kosovo, incidenti

REUTERS/Valdrin Xhemaj
Kosovo, incidenti

REUTERS/Valdrin Xhemaj
Kosovo, incidenti

REUTERS/Valdrin Xhemaj
Kosovo, incidenti

REUTERS/Valdrin Xhemaj
Srbi, Kosovo, Vučić, miting

Fonet
Srbia sa Kosova i parole spremljene za miting u Beogradu
Srbi, Kosovo, Vučić, miting

Fonet
Srbi, Kosovo, Vučić, miting

Fonet/Marko Dragoslavić
Srbi sa Kosova došli su na miting vladajuće koalicije u Beogradu

Zašto su Srbi bojkotovali izbore?

Kosovo, izbori, policija

REUTERS/Valdrin Xhemaj
Jedan od kontejnera koji su bili postavljeni za glasanje, a koje su čuvali pripadnici Kosovske policije

Opštine na severu Kosova sa većinskim stanovništvom od novembra su bez gradonačelnika, jer su se Srbi, nezadovoljni celokupnim položajem, povukli iz svih lokalnih institucija.

Vanredni izbori, posle odlaganja, održani su 23. aprila ove godine, a ukupno je glasalo tek nešto više od 1.500 birača od 45.950 upisanih.

Od toga je glasalo samo 13 Srba, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić odmah posle izbora, ukazujući na njihovu potpunu nelegitimnost.

Dodao je i da nikada do sada nije zabeleženo da se glasanje organizuje u kontejnerima koje je postavila i obezbeđivala policija.

Ističući da se „ovako nešto nije desilo u evropskoj istoriji od Drugog svetskog rata“, Vučić je zaključio da su izbori „poraz i kosovskog premijera Aljbina Kurtija i Kvinte“, koju čine Amerika, Velika Britanija, Nemačka, Francuska i Italija.

Posle izbora, kosovski premijer Aljbin Kurti rekao je da će novoizabrani predstavnici biti „u službi svih građana“, dok su u Beogradu izbori nazvani „mrakom demokratije“.

Srpska lista, koja ima podršku Beograda, još ranije je saopštila da neće učestvovati na izborima za gradonačelnike severnog dela Kosovske Mitrovice, Leposavića, Zvečana i Zubinog Potoka, nezadovoljna položajem Srba na Kosovu, ali pre svega odbijanjem prištinskih vlasti da formiraju Zajednicu srpskih opština (ZSO).

ZSO je predviđena još Briselskim sporazumom potpisanim pre deset godina, ali do danas nije osnovana.

Ova zajednica je predviđena i nedavnim sporazumom Beograda i Prištine, uz posredovanje EU, u makedonskom gradu Ohridu.

Dok Srbija i dalje insistira na formiranju Zajednice srpskih opština, albanska strana traži priznanje Kosova, odnosno da to budu dva paralelna procesa.


Petnaest godina posle proglašenja nezavisnosti, Kosovo je priznalo oko 100 zemalja.

Ipak, tačan broj nije poznat.

Priština navodi brojku od 117 zemalja, a u Beogradu kažu da ih je daleko manje.

Među zemljama Evropske unije koje nisu priznale Kosovo su Španija, Slovačka, Kipar, Grčka i Rumunija, a kada je reč o svetskim silama, to su Rusija, Kina, Brazil i Indija.

Kosovo je od 2008. godine postalo član nekoliko međunarodnih organizacija, kao što su MMF, Svetska banka i FIFA, ali ne i Ujedinjenih nacija.


Kosovo i nezavisnost: Podele, normalizacija i tajni predlog
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk