BBC News

Svetsko fudbalsko prvenstvo 2022: Novo čudo Japana, pao još jedan svetski prvak, Nemačka ide kući

PA Media „Ljudi moji, je li to moguće?“, zapitao bi se Mladen Delić, pokojni jugoslovenski televizijski komentator, da je iz kabine pratio rasplet u poslednjem kolu grupe E Mundijala u Kataru. Nemačka i Španija, reprezentacije koje su osvojile ukupno pet titula prvaka sveta, u jednom periodu drugog poluvremena bile su pred eliminacijom, pošto je Japan […]

Japanci

PA Media

„Ljudi moji, je li to moguće?“, zapitao bi se Mladen Delić, pokojni jugoslovenski televizijski komentator, da je iz kabine pratio rasplet u poslednjem kolu grupe E Mundijala u Kataru.

Nemačka i Španija, reprezentacije koje su osvojile ukupno pet titula prvaka sveta, u jednom periodu drugog poluvremena bile su pred eliminacijom, pošto je Japan vodio 2:1 protiv Furije, dok je Kostarika imala identičnu prednost u okršaju sa Pancerima.

Međutim, radost kostarikanskih navijača trajala je samo tri minuta, koliko je bilo potrebno nemačkom napadaču Kiju Havercu, koji je izjednačio rezultat, da bi potom isti igrač vratio prednost evropskoj ekipi, a Niklas Filkrig je potvrdio pobedu, ali se Nemci nisu radovali.

Japan je uspeo da se odbrani do kraja utakmice sa Španijom, upiše pobedu, osvoji prvo mesto u grupi, eliminiše Nemačku i zakaže duel sa Hrvatskom u osmini finala.

U drugoj fazi Svetskog prvenstva igraće i Španci, drugoplasirani tim grupe, koji će za prolaz među osam najboljih igrati protiv Maroka.

Utakmica između Nemačke i Kostarike, osim zbog dva preokreta, bila je zanimljiva i po tome što je bila prva u istoriji Mundijala u muškoj konkurenciji na kojoj su sudijsku trojku činile žene – glavna sutkinja iz Francuske, Stefani Frapart, i pomoćnice Neuza Bek iz Brazila i Meksikanka Karen Dijaz Medina.

Novo čudo Japana – preokretom do prvog mesta u grupi

Navijači Japana

Neil Hall/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Navijači Japana sa transparentom sa likom napadača Takume Asana proslavljaju pobedu protiv Španije

Japanska reprezentacija svakako ne igra najatraktivniji fudbal na ovom Mundijala i nema svetske zvezde, ali pristup i hrabrost ovog tima je za svako poštovanje i naklon do poda.

Azijska reprezentacija je u grupi pobedila velike favorite i nekadašnje svetske šampione, Nemačku i Španiju i zasluženo je prošla u osminu finala.

Utisak je da su ih i Nemci i Španci podcenili i to im se obilo o glavu.

Večeras su Španci sigurno otvorili meč i poveli golom Alvara Morate u 11. minutu i tada je delovalo da je samo pitanje sa koliko golova razlike će Crvena furija da pobedi.

Ali primljeni gol kao da je probudio Japan koji je počeo opasno da preti iz kontranapada.

Jedan takav je u 48. minutu na najbolji način iskoristio Ricu Doan i doneo izjednačenje.

Verovatno je i tada većina navijača na stadionu mislila da će Španci krenuti svim silama napred po novo vođstvo, ali desilo se suprotno.

Herojskim stavom na terenu i upornošću na granici fanatizma, Japan je došao do preokreta golom Aoa Tanake u 51. minutu.

Delovalo je da je kod centaršuta pre gola lopta celim obimom napustila teren, ali je proverom uz pomoć VAR tehnologije pogodak priznat.

Tek u poslenjih pola sata su Španci krenuli opet da napadaju u talasima, ali je Japan kolektivnom i hrabrom odbranom došao do velikog uspeha.

Manuel Nojer

Reuters

Jubilej Nojera pao u drugi plan

Kapiten Nemačke Manuel Nojer ušao je u istoriju kao golman sa najviše nastupa na svetskim prvenstvima, meč sa Kostarikom bio mu je 19. na Mundijalima.

On je na večnoj listi pretekao sunarodnika Sepa Majera, svetskog šampiona iz 1974. i Brazilca Klaudija Tafarela, koji je pehar podigao 1994.

Njih dvojica su stala na 18 odigranih mečeva na svetskim prvenstvima.

S obzirom na ishod takmičenja u grupi, Nojeru verovatno neće biti do slavlja.

Vođstvo Nemačkoj doneo je Serž Gnabri u 10. minutu, kada je posle centaršuta Rauma sa leve strane glavom pogodio mrežu.

Kostarika je do izjednačenja došla do izjednačenja u 58. minutu. Loša odbrana Nemačke posle polukontre rezultirala je golom Tehede.

Dvanaest minuta kasnije Kostarika je stigla do vođstva preko Borhesa i imala rezultat koji je vodio u nokaut fazu.

Ipak, Kai Haverc je u 73. minutu postigao drugi gol za Nemce. Isti igrač je u 84. minutu opet savladao Kejlora Navasa, a pet minuta kasnije posle konsultacija sa VAR sobom Nemačkoj bio priznat gol Filkruga, za konačnih 4:2.

Hrvatska preživela Lukakuove promašaje, Borjanova greška pogurala Maroko ka prvom mestu

Modrić

Reuters
Luka Modrić, kapiten Hrvatske, drugi put uzastopno predvodio je reprezentaciju do druge faze Mundijala

Hrvatskoj je bio dovoljan i nerešen ishod u poslednjem meču grupne faze na Mundijalu protiv Belgije, a selekcija Zlatka Dalića uspela je da sačuva gol u prođe u osminu finala.

Dobra igra u odbrani, ali i dosta sreće pomoglo je vatrenima, kako je nadimak hrvatske reprezentacije, pošto je belgijski napadač Romelu Lukaku pogodio stativu, a onda i u nadoknadi vremena nije uspeo da pogodi prazan gol sa samo nekoliko metara.

U drugoj utakmici grupe F Maroko je odigrao još jedan sjajan meč, savladao Kanadu (2:1), koja je već ostala bez šansi za prolaz, i uspeo je da osvoji prvo mesto u grupi pred osminu finala Mundijala.

Porazu Kanade kumovala je greška golmana Milana Borjana, koji je izleteo iz šesnaesterca i dodao loptu u noge Marokancima, što je iskoristio Hakim Zijeh i postigao gol za vođstvo već u četvrtom minutu.

Maroko je postigao i drugi gol već u 23. minutu preko Jusufa En Nesirija, napadača Sevilje, a autogolom Najefa Aguerda krajem prvog poluvremena Kanada je postigla njen jedini gol na utakmici.

Rivali Maroka će u osmini finala igrati sa drugoplasiranim timom grupe E, dok će prvi u toj grupi biti rival Hrvatske.

Mečeva te grupe između Japana i Španije, odnosno Kostarike i Nemačke, biće odigrani kasnije danas, a sva četiri tima imaju šanse da se nađu u narednoj fazi Mundijala.

Luis Suarez pred Ganu: „Ne izvinjavam se, nisam ja promašio penal“ na Mundijalu u Južnoj Africi

Suarez

Reuters
Luis Suarez je na Mundijalu 2010. godine odveo Urugvaj u polufinale pošto je u završnici meča sa Ganom rukom odbranio gol, zbog čega je dobio crveni karton

Urugvajac Luis Suarez donosio je mnogo radosti urugvajskim navijačima tokom prethodnih 15 godina, koliko nosi dres seniorske reprezentacije, ali najčuveniji potez na četiri svetska prvenstva na kojima je nastupio bio je – golmanski.

On je u četvrtfinalnoj utakmici Mundijala u Južnoj Africi namerno igrao rukom i sprečio siguran gol, sudija je dosudio penal za Ganu i crveni karton za Suareza, ali je afrička selekcija promašila sa bele tačke i Urugvaj se plasirao u polufinale.

Dve reprezentacije ponovo će se susresti u poslednjem kolu grupne faze ovogodišnjeg Svetskog prvenstva, utakmica će ponovo biti odlučujuća za oba tima, a bivši napadač Liverpula i Barselone rekao je na konferenciji za medije uoči duela da ne žali zbog poteza iz 2010. godine.

„Igrač Gane je promašio penal, a ne ja. Nije moja krivica, pošto ja nisam ni promašio“, rekao je on.

Novinar iz Gane obavestio ga je da ga zbog tog poteza mnogi u afričkoj državi smatraju „samim đavolom“, ali Suareza to ne remeti.

„Ne izvinjavam se zbog toga. Izvinim se ako povredim igrača, ali za igranje rukom sam dobio crveni karton.

„Svi su se osećali loše (posle utakmice u Južnoj Africi), ali samo sam želeo da prođemo dalje“, rekao je on.

Kako kaže, nije zabrinut zbog eventualne želje fudbalera iz Gane da mu se osvete.

„Osveta ili ne, ulazimo u meč sa istom odlučnošću i željom da pobedimo.

„Ne osvrćem se, ne želim da gledam u prošlost“, zaključio je Suarez.

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk