BBC News

Svetsko prvenstvo u fudbalu 2022: Ko je Gonsalo Ramos, čovek koji je zasenio Kristijana Ronalda

BBCGonsalo Ramos Pre početka utakmice, svi su pričali o tome kako Kristijano Ronaldo nije u prvom timu. Kada se meč završio, govorilo se samo o Gonsalu Ramosu. Kamere su fiksirale najboljeg strelca u istoriji Portugala kada je uoči meča išao na klupu za rezervne igrače. Na prethodnoj utakmici Portugala, u grupnoj fazi, njegova reakcija prilikom […]

Goncalo Ramos

BBC
Gonsalo Ramos

Pre početka utakmice, svi su pričali o tome kako Kristijano Ronaldo nije u prvom timu. Kada se meč završio, govorilo se samo o Gonsalu Ramosu.

Kamere su fiksirale najboljeg strelca u istoriji Portugala kada je uoči meča išao na klupu za rezervne igrače.

Na prethodnoj utakmici Portugala, u grupnoj fazi, njegova reakcija prilikom izmene je naljutila selektora Fernanda Santoša.

Uoči duela sa Švajcarskom u osmini finala Mundijala, veliki broj fotoreportera namestio se ispred klupe za rezervne igrače da slikaju nezadovoljnog Ronalda, koji prvi put od 2008. nije bio u startnoj postavi Portugala na nekom velikom turniru.

Ali veoma brzo pažnja javnosti se usmerila na teren, gde je 21-godišnji Ramos iskoristio priliku i postigao tri gola u pobedi od 6:1.

Nastup za pamćenje

Ishod meča je bio takav da portugalski selektor Fernando Santos verovatno nije mogao da napravi bolji potez nego da ostavi Ronalda na klupi.

Ne samo da je Portugal dao šest golova u utakmici nokaut faze, već je mladi Ramos iskoristio ukazano poverenje i doživeo najlepšu noć u karijeri.

Sa 21 godinom i 169 dana, Ramos je postao najmlađi strelac het-trika na Mundijalu još od 1962. i mađarskog fudbalera Florijana Alberta.

Napadaču Benfike bilo je dovoljno samo 17 minuta da navijačima pokaže koliko je dobar.

U kaznenom prostoru protivnika, primio je loptu okrenut leđima golu.

Kada su verovatno svi na stadionu očekivali dodavanje, on je šutirao iz okreta, a golman Švajcarske Jan Zomer samo je pogledom ispratio „projektil“ u gornji desni ugao.

Ramos je drugi gol na meču, a treći za Portugal, dao početkom drugog poluvremena, posle asistencije Dioga Daloa.

Rafael Gereiro, levi bek napadačkih karakteristika, povisio je na 4:0 u 55. minutu, a onda je Ramos stigao do prvog mundijalskog het-trika u karijeri, kada je prebacio loptu preko Zomera.

Portugalski selektor Santos zamenio je Ramosa u 74. minutu. Napadač Benfike je meč završio sa ukupno šest udaraca ka protivničkom golu, od toga je pet išlo u okvir.

„Ovo je bila spektakularna partija Ramosa, verovatno i najbolji nastup nekog fudbalera u dosadašnjem toku Svetskog prvenstva“, rekao je Rob Grin, nekadašnji golman Engleske, koji sada radi za Radio BBC 5.

Ko je Ramos?

Iako je najbolji strelac u istoriji portugalske reprezentacije, Ronaldo još nije postigao pogodak u nokaut fazi Mundijala, a ovo mu je peto svetsko prvenstvo u karijeri.

Ramos, koji je prošao omladinsku školu Benfike, do meča sa Švajcarskom za reprezentaciju Portugala odigrao je 33 minuta.

U to su stala 23 minuta u prijateljskoj utakmici protiv Nigerije u novembru, kao i dve partije od po dva i osam minuta u duelima sa Ganom i Urugvajem na Mundijalu.

U poslednjem kolu grupne faze SP, Ramos nije ulazio u igru.

A onda je imenovan za startera protiv Švajcarske i odigrao kao da već godinama nastupa na najvišem svetskom nivou.

Sa 14 golova i šest asistencija u 21 utakmici za Benfiku u dosadšnjem toku sezone Ramos svakako ima veliku dozu samopouzdanja u ovom trenutku.

Ali mogao je samo da sanja kako će odigrati prvi put kao starter na Svetskom prvenstvu.

On je prvi fudbaler koji je postigao het-trik na premijernom meču kao starter na Mundijalu od Nemca Miroslava Klozea 2002.

Ramos je ujedno postao i drugi najmlađi strelac Portugala u istoriji Mundijala, posle Ronalda 2006.

Posle ovog spektakularnog nastupa, deluje da je Ramos uradio sve da obezbedi startno mesto u četvrtfinalu protiv Maroka.

Šta je sledeće za Ronalda?

Cristiano Ronaldo and the Portugal substitutes are surrounded by photographers prior to kick-off

Getty Images
Kristijano Ronaldo na klupi Portugala

„Kristijano Ronaldo razgovara sa mnom i sa svima u timu. On je naš lider i uvek pokušava da pomogne“, rekao je Ramos posle meča.

Do utakmice sa Švajcarskom, Ronaldo je imao niz od 31 starta na međunarodnim utakmicama u dresu Portugala.

Ali čak i on je možda bio iznenađen gužvom oko klupe za rezervne igrače pre utakmice.

Uspeo je u završnici utakmice da podigne navijače na noge, ali mu je gol opravdano poništen zbog ofsajda.

S obzirom na Ramosov uticaj na igru Portugala, nema garancija da će 37-godišnji Ronaldo biti u startnoj postavi protiv Maroka u subotu.

Selektor Portugala Santos rekao je da mu se „zaista nije dopalo“ kako je reagovao Ronaldo kada ga je izveo iz igre posle 65 minuta u porazu od Južne Koreje u poslednjem meču grupne faze.

Nije trebalo da prođe mnogo vremena da odmah počnu poređenja i sa načinom na koji se Ronaldo prošlog meseca iznenada rastao sa Mančester Junajtedom.

Petostruki osvajač Zlatne lopte negirao je da je u sukobu sa selektorom Santosom, ali se ipak našao na klupi za rezerve protiv Švajcarske.

Iako je ranije na turniru u Kataru postao prvi fudbaler koji je postigao gol na pet svetskih prvenstava, sjajna partija ekipe protiv Švajcarske mogla bi da natera Ronalda da prihvati manju ulogu u reprezentaciji.