BBC News

Svetsko prvenstvo u fudbalu: Kamerun iznenadio Brazil, Južna Koreja pobedom nad Portugalom rasplakala Suareza i Urugvaj

Reuters Grupna faza Mundijala u Kataru je završena. Srbija je završila na poslednjem mestu u grupi G izgubivši od Švajcarske 3:2, iza Kameruna, koji je slavio protiv prvoplasiranog Brazila sa 1:0. U osmini finala Brazil će igrati sa Južnom Korejom, dok će Švajcarska izaći na megdan Portugalu. Da li je lopta prešla liniju? Nemci u […]

abubakar

Reuters

Grupna faza Mundijala u Kataru je završena.

Srbija je završila na poslednjem mestu u grupi G izgubivši od Švajcarske 3:2, iza Kameruna, koji je slavio protiv prvoplasiranog Brazila sa 1:0.

U osmini finala Brazil će igrati sa Južnom Korejom, dok će Švajcarska izaći na megdan Portugalu.

Pošto je prethodno obezbedio prvo mesto i prolazak u osminu finala Brazil je rasterećeno ušao u meč sa Kamerunom kome je jedino pobeda, uz remi ili pobedu Srbije nad Švajcarskom u drugom duelu grupe G, protiv petostrukog šampiona sveta.

Za Brazil je zaigralo i nekoliko rezervista, poput golmana Edersona, veziste Liverpula Fabinja i defanzivca Aleksa Telesa iz Sevinje.

U startnih 11 bio je i 39-godišnji Dani Alves koji je tako postao najstariji kapiten Brazila na Svetskim prvenstvima.

Navijači Brazila su tokom intoniranja himne razvili ogroman transparent na kome „Pele, ozdravi što pre“, posvećen legendi Karioka koji je u sredu primljen u bolnicu u Sao Paulu.

Iako je na teren izašao sa nekoliko rezervista Brazil je imao inicijativu tokom celog prvog poluvremena, dok su fudbaleri Kameruna uputili samo jedan udarac ka golu rivala.

Nešto bolju partiju je afrička reprezentacija prikazala u nastavku meča, što im se naposletku i isplatilo u sudijskoj nadoknadi.

Žerom Ngom Mbekeli je poslao dug pas u prostor kapitenu Vensanu Abubakaru koji je iskoristio priliku i njegov tim doveo u vođstvo.

Pobedu je proslavio skinuvši dres zbog čega je dobio drugi žuti karton i tako utakmicu završio van terena.

Brazil i Kamerun su se sastali i 1994. na Svetskom prvenstvu u Americi u grupnoj fazi kada su Južnoamerikanci slavili 3:0.

Son

Reuters

Sonov trk poslao Južnu Koreju u slavu

Sa istoka nadire azijski fudbalski uragan, a navijači u Kataru svedočili su još jednoj senzaciji.

Posle Japana, neočekivani plasman u osminu finala Svetskog prvenstva izborila je Južna Koreja koja je posle preokreta pobedila Portugal sa 2:1 i osvojila drugo mesto u H grupi.

Južnokorejci su otišli u nokaut fazu zahvaljujući boljoj gol razlici od Urugvaja koji je pobedio Ganu sa 2:0.

Oba tima su takmičenje završila sa po četiri boda, Južna Koreja ima gol razliku 4:4, a Urugvaj 2:2.

Portugal je i pre poslednjeg kola osigurao prvo mesto u grupi sa šest bodova.

Južna Koreja je do senzacionalnog preokreta nad Portugalom došla golom Hvanga He Čana u 91. minutu, posle solo prodora kapitena Hjonga Mina Sona.

Fudbaler Totenhema je sa loptom trčao od korejskog do portugalskog kaznenog prostora, a onda poslao loptu iza leđa protivničke odbrane koju je Čan prihvatio i poslao u mrežu.

Do kraja meča su Južnokorejci uspeli da umire pokušaje Portugala da izjednači, a onda su morali da čekaju i vesti sa utakmice Gane i Urugvaja gde je nadoknada vremena bila duža.

Igrači na terenu i navijači na tribinama su nestrpljivo gledali u mobilne telefone i brojali sekunde koje su im verovatno trajale kao godine u tim trenucima.

A kada je stigla vest da Urugvaj nije uspeo da postigne i treći gol u duelu sa Ganom, počelo je slavlje navijača i igrača Južne Koreje.

Južna Koreja je treći put u istoriji izborila plasman u osmini finala, a nije delovalo da će tako biti.

Portugalci su poveli već u petom minutu golom Rikarda Orte. Izjednačenje Južnoj Koreji u 27. minutu doneo je Kim Jong Gvon.

Suarez

Tolga Bozoglu/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Urugvaj je na početku duela sa Ganom imao inicijativu, ali je prva u šansi bila afrička selekcija, posle čega je dosuđen jedanaesterac.

Urugvajski golman Serhio Ročet je bio u duelu sa Mohamedom Kudusom, a posle upotrebe VAR tehnologije dosuđen je penal.

Šutirao je Andre Aju, a Ročet je odbranio.

Dva minuta kasnije Urugvaj je mogao da povede, kada je u šansi bio Darvin Nunjes, a odbrana Gane dobro intervenisala.

U 26. minutu Urugvajci su konačno zatresli mrežu protivnika.

Šutirao je Luis Suarez, golman Gane je odbranio, na loptu je naleteo De Araskaeta i poslao je u mrežu.

Urugvaj je udvostručio prednost u 32. minutu posle lepe akcije u kojoj su učestvovali Fakundo Pelistri, Nunjez i Suarez koji je dodao do De Araskaete koji je postigao drugi gol na meču.

U 65. minutu pokušao je Pelistri, ali je bio neprecizan.

Posle njega u šansi je bio i saigrač Federiko Valverde, dok je na drugoj strani, u 80. minutu Gana zapretila preko Antoana Semenja, koji je šutirao pored gola.

Za Suareza je ovo poslednji Mundijal u karijeri, još nije je najavio povlačenje, pa otuda i ne čude suze na njegovom licu po završetku utakmice.

Pogledajte video

„Napravim ti dobar friz, moraš da daš gol“ – On šiša fudbalske zvezde na Svetskom kupu