BBC News

Svetsko prvenstvo u fudbalu: Moćni Brazil prejak za Srbiju: Rišarlison „makazicama“ presudio „orlovima“

Getty ImagesTrenutak kada je Rišarlison postigao drugi gol na meču Prvi meč na Mundijalu, pa najteži mogući protivnik – Brazil, petostruki svetski šampion, koji je gotovo rutinski savladao reprezentaciju Srbije i pokazao zbog čega je svetska sila. Oba gola postigao je Rišarlison u drugom poluvremenu, a posebno je drugi bio efektan – „makazicama“, možda i […]

Rišarlison

Getty Images
Trenutak kada je Rišarlison postigao drugi gol na meču

Prvi meč na Mundijalu, pa najteži mogući protivnik – Brazil, petostruki svetski šampion, koji je gotovo rutinski savladao reprezentaciju Srbije i pokazao zbog čega je svetska sila.

Oba gola postigao je Rišarlison u drugom poluvremenu, a posebno je drugi bio efektan – „makazicama“, možda i najlepši na dosadašnjem Mundijalu u Kataru.

„Zaslužena pobeda Brazila, potpuno su dominirali u drugom poluvremenu“, izjavio je posle meča selektor Srbije Dragan Stojković Piksi.

Srbija za 90. minuta nije imala nijedan šut u gol favorizovanog Brazila, koji se uoči prvenstva često nalazio na listama favorita za osvajanje turnira.

„Orlovi“ su se u većem delu meča grčevito branili, a gužve pred golom Južnoamerikanaca je bilo samo u dva navrata početkom drugog poluvremena i to posle dva kornera.

Brazil je u drugom poluvremenu i dva puta pogodio okvir gola, a nekoliko puta je i odlično intervenisao Vanja Milinković Savić, golman Srbije, maltene jedina svetla tačka tima.

U prvom meču grupe G, Švajcarska je rezultatom 1:0 slavila protiv Kameruna.

Srbija 28. novembra u 11 časova igra sa Kamerunom, a 2. decembra sa Švajcarskom, ponovo od 20 časova.

„Imamo dve jako bitne utakmice, moramo da učinimo sve da prođemo dalje“, izjavio je kapiten Dušan Tadić posle utakmice.

Sastav Srbije

Vanja Milinković Savić – Milenković, Veljković, Pavlović – Živković, Lukić, Gudelj, Mladenović – Sergej Milinković Savić, Tadić – Mitrović

U drugom poluvremenu igrali su Radonjić, Ilić, Lazović, Vlahović, Maksimović.

Sastav Brazila

Alison – Danilo, Markinjos, Tijago Silva, Aleks Sandro – Kazemiro, Paketa – Rafinja, Nejmar, Vinisijus Žunior – Rišarlison

U drugom poluvremenu igrali su Fred, Martineli, Entoni, Rodrigo, Žezus.

Reprezentacija Srbije

Reuters

Piksi: „Zašto smo fizički pali?“

Selektor Dragan Stojković Piksi izjavio je posle meča da je zadovoljan prvim poluvremenom meča protiv Brazila.

Međutim, kako kaže, ekipa je u drugom poluvremenu znatno fizički pala, što ga je „šokiralo“.

„Hoću da znam zašto se to dogodilo, zašto nismo trčali kao u prvih 45 minuta, a posle tih analiza moramo da se okrenemo onome što nas čeka, a to je Švajcarska“, rekao je.

„Ali te pobede moramo da zaslužimo, da budemo bolji u fizičkom smislu“.

Jedan od uzroka slabije igre Stojković vidi i u zdravstvenom stanju Aleksandra Mitrovića, Dušana Vlahovića i Filipa Kostića, koji su zbog povreda bili pod velikim znakom pitanja pred ovaj meč.

Mitrović je na kraju počeo utakmicu, Vlahović ušao u drugom poluvremenu, a Kostić uopšte nije igrao.

„Povrede su došle u nevreme, kada im nije vreme i žao mi je što Srbija nije bila u ful sastavu“, rekao je Stojković, dodajući da će pre svega učiniti sve da se njegovi igrači odmore.

On ipak smatra da poraz od Brazila „ne mora da znači ništa“.

„Nikakva panika, nikakav stres, i dalje sve držimo u našim rukama, imamo još dve utakmice, pobedićemo i otići dalje“, istakao je selektor.

Srbija Brazil

Tolga Bozoglu/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Srbija protiv Brazila – ukratko

Brazil je dominirao tokom čitavog meča na stadionu Luisail u Kataru.

Prvi udarac na gol bio je u 14. minutu i to pravo iz kornera, kada je pokušao Nejmar, jedan od najboljih fudbalera sveta.

Vanja Milinković Savić je tada bio pribran, kao i nekoliko puta u prvom poluvremenu.

Sprečio je udarac iz daljine Kazemira, a potom i presekao opasan pas ka Vinisijusu, koji je išao sam ka golu „orlova“.

Srbija je prvi put zapretila u 25. minutu, kada je lopta posle centaršuta išla na Mitrovića, ali je Alison izleteo i sigurno je uhvatio.

Međutim, to je bilo to u napadačkom smislu od momaka u crvenim dresovima – do kraja poluvremena nisu prišli golu Brazila.

U drugom delu Brazil je dodatno pojačao gas i pred golom Srbije samo su se ređale šanse.

Prvo je pokušao Rafinja nakon što je Gudelju oduzeo loptu tik pred šesnaestercom Srbije, pa i Nejmar, prvo iz slobodnog udarca, a onda i posle odlične akcije „selesaa“.

Prvi korner Srbija je imala tek u 58. minutu, a prvi šut ka golu deset minuta kasnije, kada je Pavlović pokušao posle kornera.

Taj i još jedan korner koji se ubrzo dogodio bili su sve što su reprezentativci Srbije u napadačkom smislu uradili na ovom meču.

Aleks Sandro je pre toga pogodio stativu, a Rišarlison u 62. mrežu, posle jednog odbitka, što je ponovio i u 72. minutu, veoma efektno.

Do kraja meča ređale su se šanse pred golom Srbije, pa se čak i Milinković Savić ljutio na saigrače zbog velikog broja udaraca ka njegovom golu.

Brazilci su imali i jednu prečku, ali je rezultat ostao 2:0.